اقتصادی ۱۴۰۳/۰۴/۱۷

پیش‌بینی بورس دوشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۳ / اسب تقاضای سهام از نفس افتاد؟

حجم بالای تقاضای سهام در معاملات روز گذشته، تحت تاثیر نمادهای اهرمی بازار، کمر‌رنگ‌تر شد. سرنوشت بازار در روز میانی هفته معاملاتی، در چه مسیری رقم می‌خورد؟

پیش‌بینی بورس دوشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۳ / اسب تقاضای سهام از نفس افتاد؟

دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای در پایان معاملات دومین روز هفته جاری، با رشد ۱.۷۲ درصدی معادل ۳۷ هزار و ۶۳۰ واحد از ارتفاع این شاخص، در سطح دو میلیون و ۲۲۶ هزار و ۴۴۳ واحد قرار گرفت.

رشد ارتفاع نماگر اصلی بازار سرمایه در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن، به‌‌‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی موازی را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن با رشد ۱.۶ درصدی (معادل ۱۱ هزار و ۱۷۳ واحد) در پله ۷۰۹ هزار واحدی قرار گرفت.

معاملات بورس تهران در آینه آمار و ارقام

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را در روز یکشنبه، هشت هزار و ۱۱۳ میلیارد تومان نشان می‌داد. این تابلو همچنین حجم معاملات روز یکشنبه را ۱۵.۵ میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد.

جریان ورود پول حقیقی‌ها به بازار سرمایه، بیش از یک روز دوام نیافت. بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز از خروج سرمایه آن‌ها از بازار سهام حکایت دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز یکشنبه بورس از خروج ۳۶۳.۳ میلیارد تومانی پول حقیقی از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی خبر می‌دهد.
پیش بینی بورس دوشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۳

دلار نیمایی در مرکز مبادله طلا و ارز باز هم رشد کرد و به سطح ۴۳ هزار و ۳۲۷ تومانی رسید. بازار سهام اما مطابق با انتظارات بورسی‌ها پیش نرفت. در پایان جریان دادوستد‌های روز شنبه، تعداد بسیاری از نمادهای بورسی، با صف خرید عرضه نشده به استقبال معاملات دومین روز هفته رفتند.

با این وجود در پیش گشایش بازار یکشنبه، خبری از این صف‌های خرید نبود و در بخشی از نمادها از جمله اهرم، پس از گذشت تنها چند دقیقه از سوت آغاز معاملات، قامت سرخ به خود گرفتند. این در حالی بود که انتظار می‌رفت، جو مثبت پس از انتخاب پزشکیان، دست‌کم سه تا چهار روز، کام سهامداران را شیرین کند.

کارشناسان معتقدند، پایان زودرس جو مثبت بازار به واسطه معطوف شدن توجه بازار به حباب بالای نماد «اهرم» نسبت به nav آن، اتفاق افتاد. افزایش عرضه‌ها در صندوق‌های اهرمی، بازار را تحت تاثیر قرار داده و روی جو مثبت روز ابتدایی هفته، سایه انداخت. با این وجود، اتفاقی مثبت در بازار رخ داد. ارزش معاملات خرد، در ارتفاع هشت هزار و ۱۱۳ میلیارد تومانی قرار گرفت که برابر با شکست رکورد سال ۱۴۰۳ است.

در راستای پیش بینی بورس روز میانی هفته، با توجه به افزایش عرضه‌ها پس از دقایق ابتدایی بازار یکشنبه، می‌توان انتظار شروع متعادل بازار را داشت. با این وجود، به نظر می‌رسد سنتیمنت مثبت موجود در بازار، تداوم روزهای مثبت نماگرهای سهامی را به ارمغان آورد.

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید