اجتماعی ۱۴۰۳/۰۲/۱۰

هوای سه شهر خوزستان در وضعیت خطرناک قرار گرفت

آخرین داده‌های سامانه پایش کیفی هوای کشور نشان می‌دهد هوای سه شهر خوزستان روز دوشنبه در وضعیت خطرناک تنفسی قرار گرفت.

هوای سه شهر خوزستان در وضعیت خطرناک قرار گرفت

همچنین وضعیت هوای ایستگاه‌های استانداری و پست برق شماره سه کلانشهر اهواز با شاخص‌های ۲۹۹ و ۲۹۶ هوای بسیار ناسالم را نشان می‌دهد.

بر همین اساس شهر اندیمشک با شاخص ۱۵۳ و خرمشهر با شاخص ۱۵۲ در وضعیت قرمز هستند و هوای شهر‌های شوشتر با شاخص ۱۳۹ و هندیجان با شاخص ۱۲۹ برای گروه‌های حساس ناسالم اعلام شده است.

در مدت زمان ذکر شده وضعیت هوای شهر‌های آبادان، بهبهان، رامشیر، شادگان، ماهشهر، مسجدسلیمان به علت نبود آلودگی، قابل قبول اعلام شده است.

همچنین در این مدت هوای شهر رامهرمز در وضعیت سالم و پاک قرار داشت.

با توجه به وقوع پدیده گرد و غبار و پیش بینی تداوم آن تا اواسط امروز تمام مقاطع تحصیلی اعم از پیش دبستانی، دبستان، راهنمایی، دبیرستان و دانشگاه‌ها در نوبت صبح شهرستان‌های اهواز، کارون، باوی و حمیدیه به صورت غیرحضوری هستند.

ساعت شروع به کار کلیه دستگاه‌های اجرایی از ساعت ۹ صبح اعلام شده است.

بر اساس این گزارش سال گذشته اهواز هیچ روز سالم و پاکی را نداشت.

وجود صنایع آلاینده در خوزستان از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نیشکر و… موجب شده تا میزان آلایندگی در نقاط شهری و روستایی خوزستان بالا باشد که موجب بروز مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برای ساکنان شده است.

افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان در شرایطی که هوا ” ناسالم” است، باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند و سایر افراد نیز باید این گونه فعالیت‌ها را کاهش دهند.

براساس طبقه‌بندی پنجگانه صورت گرفته در شاخص کیفیت هوا (AQI) از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

استان خوزستان ۲۵ ایستگاه پایش کیفی هوا دارد.

/ایرنا

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید