قضایی ۱۴۰۳/۰۱/۰۳

مردم به جد منتظر پیگیری قضایی پرونده زمین‌‌خواری ازگل هستند/ پشیمانی از ارتکاب جرم هیچ تاثیری بر تحقق جرم ندارد

محسن برهانی نوشت: پشیمانی حتی دقایقی پس از ارتکاب جرم به صورت تام، هیچ تاثیری بر تحقق جرم ندارد. جرم انتقال مال غیر واقع و تمام شد. اینکه چند ماه بعد از ارتکاب جرم و پس از افشاگری ادعا شود در حال برگرداندن هستیم، تاثیری بر جرم ندارد.

مردم به جد منتظر پیگیری قضایی پرونده زمین‌‌خواری ازگل هستند/ پشیمانی از ارتکاب جرم هیچ تاثیری بر تحقق جرم ندارد

محسن برهانی، حقوقدان در صفحه اینستاگرام خود درباره زمین‌‌خواری حوزه علمیه در ازگل نوشت:‌

به گزارش جماران، او نوشت: در قضیه ۴۲۰۰ متر باغ ازگل با توجه به باز شدن زبان برخی مسئولین در دفاع از برخی از متهمان و احتمال کلید خوردن پروژه ماست‌مالی کردن، برای روشن شدن بیشتر ابعاد حقوقی نکاتی تقدیم می‌شود:

مدرسه علمیه در دو بیانیه خود اعلام کرده است که این ۴۲۰۰ متر به حوزه بازگردانده شد یا در حال بازگردانده شدن است؛ باز خداروشکر یاشار سلطانی مطلبی را علنی کرد والا…

لازم به ذکر است که ‌پشیمانی حتی دقایقی پس از ارتکاب جرم به صورت تام، هیچ تاثیری بر تحقق جرم ندارد. جرم انتقال مال غیر واقع و تمام شد. اینکه چند ماه بعد از ارتکاب جرم و پس از افشاگری ادعا شود در حال برگرداندن هستیم، تاثیری بر جرم ندارد. بله اگر واقعا بازگرداندن تحقق پیدا کرده بود( که تحقق پیدا نکرده است) می‌توانست از موارد تخفیف مجازات محسوب می‌شود.

در این پرونده دو موضوع را باید تفکیک کرد:

۱.در مرحله اول، یک‌ موسسه غیرانتفاعی تشکیل می‌شود. در این مرحله ممکن است امضایی جعل شده باشد یا میزان سهامی کم و زیاد شده باشد و یا ممکن است اسم کسی بدون اجازه او به اساسنامه اضافه گردیده باشد.

۲. دوم و هوالمهم انتقال مال به این موسسه غیرانتفاعی است. باید توجه نمود که جرم جرم اصلی در این مرحله واقع شده است و نه در هنگام ثبت موسسه. این شرکت، منتقل الیه است ولی ناقل این ۴۲۰۰ متر کیست؟ بر اساس بیانیه اخیر شخص آقای صدیقی چنین کرده است. ایشان چه سمتی دارد که ۴۲۰۰ متر را به یک شرکت منتقل نموده است؟ وی متولی مدرسه است؛ براساس کدام‌ مجوز قانونی یا شرعی، متولی مدرسه می‌تواند ملک مدرسه را به یک موسسه منتقل نماید؟ مگر اینکه وی ادعا کند بعد سال‌ها قضاوت و منبر و کرامت و نقل کشف و شهود و خواب ورویاهای صادقانه و اضغاث احلام، از این مطلب ابتدایی اطلاع نداشته و نمی‌دانسته که متولی، مالک نیست!!

نتیجه اینکه ظاهراً در بنچاق هم ناقل و هم منتقل‌الیه را شخص صدیقی امضا کرده است!! چرا؟ چه نیازی به این نقل و انتقال وجود داشت؟ ان‌شاالله در دادگاه این موضوع مشخص می‌گردد.

نهایت آنکه خاطر همه ما هست که یک بازیگر بخاطر یک استوری یا یک شهروند بخاطر یک توئیت، راسا جلب شدند بدون هیچ احضاری‌. افکار عمومی به شدت پیگیر این مهم است که دادستان تهران یا دادستان ویژه روحانیت در مانحن فیه چه خواهند کرد. ماهم منتشر می‌مانیم فانتظروا انی معکم من‌المنتظرین.

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید