۲۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۹

عجیب‌ترین فهرست فیلم‌های برتر قرن ۲۱

شش منتقد سینمایی هالیوود ریپورتر پس از چند ماه برپایی جلسه از راه دور و ارسال ایمیل‌های بی‌شمار، بهترین فیلم‌های سال ۲۰۰۰ تاکنون را انتخاب کردند.

عجیب‌ترین فهرست فیلم‌های برتر قرن ۲۱
فیلم‌های برتر قرن ۲۱

دنیای اقتصاد نوشت: جون فروش، دیوید رونی، شری لیندن، لوویا گیارکی، لسلی فلپرین و جردن مینتزر منتقدان یادشده هستند که شاید عجیب‌ترین فهرست فیلم‌های برتر سینمایی را تدوین کرده‌اند.

آن‌ها در این باره اعلام کردند: هنوز به ربع قرن جدید هم نرسیده‌ایم؛ اما مسلما از سال ۲۰۰۰ تاکنون انگار ۱۰۰ سال از تحولات، پیشرفت‌ها، دردها، ویرانی‌ها و امید‌های جهان را تجربه کرده‌ایم. از همین رو فکر می‌کنیم زمان مناسبی است که نگاهی بیندازیم به فیلم‌هایی که برای ما در این دوره روح زمان را بازتاب داده‌اند. برای شفاف کردن روش‌شناسی‌مان باید بگوییم همه ما یک لیست اولیه با بیش از ۱۰۰ فیلم انتخاب کردیم که از میان آن‌ها حدود ۸۰ فیلم که بیشترین امتیاز را کسب کردند به دور بعدی راه یافتند.

تنها پارامتر‌های ما این بود که هر ۶ نفر باید فیلم‌های لیست را دوست داشته باشیم. فیلم‌های سال ۲۰۲۲ در این فهرست وارد نشده، زیرا برای انتخاب آن‌ها خیلی زود بود و لازم بود درباره فیلم‌هایی مثل «تار» یا «همه‌چیز همه‌جا یک‌باره» بیشتر صحبت شود.

شگفت‌انگیزترین مورد برای ما و مطمئنا برای برخی از خوانندگان که می‌تواند خشمگین‌کننده‌ترین مساله فهرست باشد این است که استادان بزرگی به این فهرست راه نیافته‌اند؛ کلینت ایستوود، استیون اسپیلبرگ، مارتین اسکورسیزی، ترنس مالیک، اسپایک لی، گاس ون سنت، ژان لوک گدار، دیوید کراننبرگ، مایکل مان، کوئنتین تارانتینو، استیون سودربرگ، الکساندر پین، جیم جارموش، جیمز گری، جیا ژانگکه، عباس کیارستمی، جعفر پناهی، اصغر فرهادی، آپیچاتپونگ ویراستاکول و هو هسیائو هسین از جمله استادان سینما هستند که در این فهرست جایی ندارند و حتی کارگردان‌های مولف پرکاری مانند وودی آلن، رومن پولانسکی و لارس فون تریر.

نیتی مبنی بر اینکه قدیمی‌تر‌ها کنار بروند و تازه‌تر‌ها وارد فهرست شوند در کار نبوده است. در برخی موارد مثل اسکورسیزی، اسپایک لی و گدار احساس کردیم بهترین کار آن‌ها قبل از قرن بیست و یکم است. در مورد اسپیلبرگ، چند فیلم دوست‌داشتنی داشت مثل «گزارش اقلیت» و «داستان وست‌ساید»، اما هیچ‌یک از آن‌ها هر ۶ نفر ما را با شور و شوق متحد نکرد. در این فهرست ۵۰ فیلم رتبه‌بندی شده‌اند که در جدول پیش رو فهرست ده فیلم برتر را می‌بینید. در ده فیلم اول این فهرست چهار فیلم از سینمای شرق جهان حضور دارند که آمار بسیار قابل‌توجهی است.

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید