اقتصادی ۱۴۰۳/۰۴/۱۹

حسن بهشتی‌پور، کارشناس مسائل بین الملل:

بله آقای جلیلی! آمریکا و اروپا کل جهان نیستند اما سهم بالایی از اقتصاد دنیا را در اختیار دارند؛ وقتی صحبت از جهان می‌کنیم وزن کشورها را فراموش نکنیم

حسن بهشتی‌پور گفت: نکته مهمی که در مناظرات دیدیم بسیار هم تکرار شد، این بود که مرتبا می‌گفتند امریکا و اروپا کل جهان نیست. بله، ظاهر حرف درست است، جهان امریکا و اروپا نیست. اما دقت کنید سهم این کشورها در اقتصاد دنیا چقدر است؟

بله آقای جلیلی! آمریکا و اروپا کل جهان نیستند اما سهم بالایی از اقتصاد دنیا را در اختیار دارند؛ وقتی صحبت از جهان می‌کنیم وزن کشورها را فراموش نکنیم

حسن بهشتی‌پور ،کارشناس مسائل سیاست خارجی با روزنامه اعتماد گفت‌‌وگو کرده است.

به گزارش اعتماد، بخش‌های مهم این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید؛‌

اگر واقعا دولت آقای پزشکیان موفق شود این گره کوری که در زمینه اف‌ای‌تی‌اف به وجود آمده باز کرده و همچنین برجام را به سرانجام برساند، قادر خواهد بود تاثیر تعیین‌کننده‌ای بر تعاملات ایران با کشورهای اروپایی و امریکا بگذارد، چراکه در دولت آقای رییسی تعاملات با کشورهای اروپایی به پایین‌ترین سطح خود رسیده بود که فکر می‌کنم در طول تاریخ سیاست خارجی تا آن جایی که من دنبال کردم هیچ‌ وقت تا این اندازه پایین نبوده است.
تعیین تکلیف دو موضوع کلیدی برجام و FATF به شکلی برجسته می‌توانند در روابط ایران با کشورهای عضو اتحادیه اروپا گشایش ایجاد کنند.
نکته مهمی که در مناظرات دیدیم بسیار هم تکرار شد، این بود که مرتبا می‌گفتند امریکا و اروپا کل جهان نیست. بله، ظاهر حرف درست است، جهان امریکا و اروپا نیست. اما دقت کنید سهم این کشورها در اقتصاد دنیا چقدر است؟ما دنبال تعامل و ایجاد رونق اقتصادی هستیم. ببینیم این ۱۹۲ کشور چه سهمی در اقتصاد دنیا را دارند؟ جز چین که دومین قدرت اقتصادی دنیاست باقی تقریبا در آن سوی قضیه هستند. یعنی در میان ۲۰ کشور ترکیه و عربستان را جدا کنیم ۱۸ کشور دیگر تقریبا در بلوک غرب قرار دارند. از لحاظ اقتصادی من می‌گویم.
بحث این نیست که ما آنها را بزرگ کنیم و بگوییم فقط ‌باید با این گروه از بازیگران در ارتباط باشیم.نه این‌گونه نیست و این سیاست غلط است و حتما نیز بر اساس سیاست حسن همجواری باید با همسایگان نیز تعامل داشته باشیم و همزمان با کشورهای آسیاسی روابط خود را گسترش داده با روسیه و چین و هند و کره جنوبی و هر کشوری که بتوانیم. اما مساله این است که ما وقتی صحبت از جهان می‌کنیم وزن کشورها را فراموش نکنیم.

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید