۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۳

مدیرعامل کارخانه سیمان تهران:

سرطان مردم ربطی به ما ندارد!

در حال حاضر مردم روستا‌های امین آباد، اسلام آباد سیمان تهران، غنی آباد، نسوز و هفت دستگاه، تقی آباد و اسلام آباد نظامی بیش از سایر نقاط شهرستان آلودگی‌های ناشی از فعالیت کارخانه سیمان و معادن آن را احساس و با مشکلات و بیماری‌های ناشی از آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

سرطان مردم ربطی به ما ندارد!
آلودگی هوا

بزرگ‌ترین کارخانه سیمان کشور در جنوب پایتخت و در جوار کوه بی‌بی شهربانو که منبع غنی سیمان محسوب می‌شود، واقع شده و نزدیک به ۶۰ سال است که مردم شهرری و به ویژه روستا‌های مجاور این کارخانه از آلایندگی‌های ناشی از فعالیت این صنعت سودآور، اما مخرب گلایه دارند.

به گزارش تسنیم، در حال حاضر مردم روستا‌های امین آباد، اسلام آباد سیمان تهران، غنی آباد، نسوز و هفت دستگاه، تقی آباد و اسلام آباد نظامی بیش از سایر نقاط شهرستان آلودگی‌های ناشی از فعالیت این کارخانه و معادن آن را احساس و با مشکلات و بیماری‌های ناشی از آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

مردم این روستا‌ها که اغلب نیز از قشر ضعیف جامعه هستند از انتشار شبانه غبار سیمان، لرزه‌های ناشی از انفجار‌های متعدد، تردد خودرو‌های حامل سیمان و سنگ از گذرگاه‌ها، انتشار غبار ناشی از برداشت کوه، ازدیاد بیماری‌های پوستی و تنفسی، آلودگی شدید هوا و ... شکایت دارند، اما راه کسب رضایت مردم استفاده از تجهیزات به روز و مدرن با کمترین آلایندگی است تا سلامت خود و فرزندانشان که از روی اجبار در این مناطق کم برخوردار سکنی گزیده‌اند، تأمین شود.

برای بررسی بیشتر ابعاد فعالیت این کارخانه و بیان نارضایتی به‌حق مردم و ابعاد مختلف فعالیت مخرب این صنعت با علی‌اصغر گرشاسبی مدیرعامل کارخانه سیمان تهران گفت‌وگویی انجام دادیم.

یکی از موضوعاتی که در روز‌های آلوده پایتخت بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد، آلودگی ناشی از فعالیت صنایع بزرگ و به ویژه کارخانه سیمان تهران است، چرا کارخانه سیمان تهران برای تأمین سلامت مردم در روز‌های آلوده تعطیل نمی‌شود؟

یکی از مزایای کارخانه سیمان تهران برای پایتخت این است که ۱۲ هزار تن سیمان تولیدی این کارخانه با کمترین تردد وسایل حمل‌ونقلی در شهر تهران و ری توزیع می‌شود در حالی که طبق گزارش‌های محیط زیست بیشترین عامل آلایندگی در شهر تهران ناشی از حمل‌ونقل است و حالا اگر به اصرار شما این کارخانه تعطیل شود، سیمان مصرفی باید از نزدیک‌ترین کارخانه که در ۴۰ کیلومتری تهران قرار دارد تأمین شود که در نهایت موجب تردد بیشتر و آلودگی بیشتر خواهد شد.

 توزیع روزانه ۱۲ هزار تن سیمان در شهر تهران و تردد خودرو‌های حامل سیمان از روستای امین آباد حتی در روز‌های آلوده که محدودیت‌های ترافیکی نیز اعمال می‌شود را چطور می‌توان توجیه کرد؟

اگر برنامه دولت و انتظار این است که کل فعالیت‌ها اعم از کارخانه سیمان و صنایع وابسته به آن تعطیل شود؛ با تعطیلی کارخانه مشکلی نداریم، اما این تصمیم گیری باید از سوی دولت و در خصوص کل فعالیت‌ها صورت گیرد.

هنگامی که پروژه‌های ساخت و ساز در کشور تعطیل نمی‌شود، تأمین مصالح ضروری است؛ لذا خودرو‌ها برای تهیه سیمان و تأمین مصالح موردنیاز ساخت و ساز، به ویژه در پروژه‌های عظیم مجبور به طی مسافت بیشتری به‌طور مثال تا کارخانه سیمان فیروزکوه یا شاهرود خواهند شد.

تعطیلی کارخانه سیمان آلودگی ناشی از برداشت و تردد خودرو‌های سنگین را کاهش می‌دهد، چرا توجهی به مردم ساکن در روستا‌های هم‌جوار نمی‌شود؟

فاصله حدودی و میانگین ۱۵ کیلومتری کارخانه سیمان تهران با مراکز مصرف (پروژه‌های ساخت و ساز در محدوده استان تهران)، در صورت تعطیلی این کارخانه افزایش می‌یابد و خودرو‌ها مجبور به طی مسافت بیشتری در حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر خواهد شد بر این اساس میزان آلودگی ناشی از تردد خودرو‌ها نیز بیشتر خواهد شد و تعطیلی کارخانه تأثیری در کاهش آلودگی نخواهد داشت.

در روز‌هایی که آلودگی هوا در پایتخت شدت می‌گیرد، صنایع آلاینده تعطیل می‌شوند، با وجود اثبات انتشار غبار و ذرات معلق در فعالیت کارخانه‌های سیمان این تعطیلی شامل مجموعه شما می‌شود؟

کارخانه سیمان تهران جزو صنایع آلاینده نیست و تحت کنترل اداره محیط‌زیست قرار دارد.

نبود خودروی آبپاش در محل معادن اصلاً قابل قبول نیست

 در حوزه برداشت از معادن اصول مربوط به آب‌پاشی و مالچ پاشی جهت کاهش انتشار غبار انجام نمی‌شود؟ آیا دستورالعملی در این زمینه از سوی محیط زیست به کارخانه ابلاغ‌شده است؟

آبپاشی هنگام برداشت انجام می‌شود، اما مالچ پاشی طبق اصول محیط‌زیست به‌منظور حفظ خاک ممنوع است و تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم آبپاشی است که در این راستا پاشش آب در مسیر تردد مستمر انجام می‌شود و کامیون حمل آب نیز حضور دارد.

 در مشاهدات میدانی خبرنگار تسنیم که ویدیوی آن نیز موجود است خودرو آب‌پاش در محدوده برداشت‌ها مشاهده نشد و غبار ناشی از تردد‌ها به‌خوبی در تصاویر ثبت شده است. آب‌پاشی از چه طریقی انجام می‌شود؟

شاید در لحظه‌ای که در محل حاضر بودید خودروی آب‌پاش مشاهده نشده، اما این موضوع که خودروی آبپاش در محل نباشد اصلاً قابل قبول نیست.

 مدیر پیشین محیط زیست ری بر آبپاشی و مالچ پاشی تأکید داشت و راه برون‌رفت از گردوغبار ناشی از تردد در مسیر معادن را ناشی از عدم مالچ پاشی می‌دانست، چرا این اقدام اجرایی نشد؟

مالچ پاشی به دلیل آسیب به خاک منسوخ شده و فقط آبپاشی انجام می‌شود.

با تعطیلی کارخانه آلودگی کم نمی‌شود

فعالیت معادن سیمان نیز آلاینده محسوب می‌شود، از سوی سازمان‌های متولی اقدامی در زمینه بازدید یا دستورالعملی برای کاهش فعالیت در روز‌های آلوده صادر نشده؟

تردد خودرو‌های حامل سیمان و تجهیزات برداشت از معادن را نمی‌توان محدود کرد، زیرا جنبه عمومی دارد. برخی اقدامات اعم از تعطیلی مدارس برای کاهش حمل‌ونقل شهری تأثیری بر کاهش آلودگی ندارد و ما به‌جای حل مسئله به دنبال پاک کردن صورت مسئله هستیم و تصور بر این است که با تعطیلی مشکل آلودگی هوا برطرف می‌شود. اگر با تعطیلی امکان رفع این معضل وجود داشت؛ چرا در این دوره ۱۰ ساله وضعیت بدتر شد.

در ابتدای بحث آلودگی پایتخت را ناشی از حمل‌ونقل مطرح کردید، اما در این مورد معتقدید حمل‌ونقل سیمان با خودرو‌های سنگین و بعضاً فرسوده تأثیری بر آلودگی ندارد؟

آیا آمار و ارقامی وجود دارد که نشان دهد وسیله‌های نقلیه محدودی که عموماً ماشین‌های سواری با میزان آلایندگی کمتر هم هستند، چه میزان بر آلودگی شهر تأثیر داشته است.

البته تردد خودرو‌های سنگین در آلودگی نقش دارد، اما با تعطیلی کارخانه حمل‌ونقل تعطیل نمی‌شود و مصرف‌کننده و کارگر ساختمانی نیاز به مصالح دارند و همچنین آیا شهرداری در روز‌های آلوده می‌تواند فعالیت خود را تعطیل کند.

اگر تصمیم کلان کشور این است که صنعتی تعطیل شود؛ پس باید همه صنایع وابسته نیز تعطیل شود و نباید تمرکز و تأکید بر واحد خاصی باشد.

تأثیر صنعت سیمان در افزایش بیماری تنفسی و سرطان را تکذیب می‌کنم

برخی معتقدند فعالیت شما باعث افزایش بیماری‌های تنفسی در روستا‌ها شده است در این باره توضیح دهید.

آمار مستندی در این زمینه نداریم و در جایی که حتی یک کلینیک یا درمانگاه وجود ندارد بر چه اساس و با چه آمار و مستنداتی قضاوت در خصوص تأثیر فعالیت کارخانه بر افرایش بیماری‌ها صورت می‌گیرد.

 افزایش موارد بیماری گلایه همیشگی مردم این منطقه است، برای این نارضایتی مردم چه توضیحی دارید؟

همه فعالیت‌ها در بروز بیماری مؤثر است، اما این ادعا که صنعت سیمان در افزایش بیماری تنفسی و سرطان ریه می‌شود را تکذیب می‌کنم، زیرا مستنداتی در این زمینه وجود ندارد. اگر اصراری بر این موضوع وجود دارد، شما بروید و کار تحقیقاتی انجام دهید.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت آلودگی هوا تنفس تمام انسان‌ها را تحت تأثیر قرار داده، اما به‌اندازه کافی به آن توجه نشده است و همچنین حمل‌ونقل عمومی نیز در سال‌های اخیر توسعه و پیشرفتی نداشته و البته این موضوع اصل قضیه آلایندگی است.

 کارخانه سیمان تهران در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی نسبت به جغرافیای محل فعالیت از جمله مردم این منطقه چه اقدامی انجام داده است؟

مسئولان به‌جای ارائه خدمات، اذعان می‌کنند که چرا سیمان تهران در اجرای پروژه‌های زیرساختی همکاری نمی‌کند و این در حالی است که این شرکت متعلق به سهامداران مردمی است و علاوه بر پرداخت مالیات در پی کسب سود معقول است.

بخشی از این مالیات‌ها و عوارض باید به منطقه فعالیت بازگردد و این موضوعی است که رئیس‌جمهور آن را مطرح کرده، اما هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده است و در واقع این اعتبارات در مناطق دیگر هزینه می‌شود و به منطقه فعالیت صنایع بازنمی‌گردد.

بر اساس قانون ۲۵ درصد از محیط تولیدی باید فضای سبز شود و در حال حاضر ۲۰۰ هکتار فضای سبز در محل کارخانه و فضای اطراف ایجاد شده که ۵۰ درصد مازاد بر وظیفه قانونی است.

بخشی از این فضای نامناسب مربوط به تخلیه زباله و نخاله است و بخشی مربوط به زمین‌هایی است که نگه‌داری از آن در حوزه کارخانه نیست، اما برای ساماندهی این فضا طرحی را ارائه می‌کنیم که با همکاری سایر ارگان‌ها بازسازی صورت گیرد.

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید