۲۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۲

افشاگری رهبر مافیا علیه اردوغان

شبکه تحقیقاتی و رصدکننده سوئدی "نوردیک مانیتور" در گزارشی فاش می سازد که در جریان حمله به منازل اعضای جنبش گولن طرفداران دولت ترکیه اشیاء قیمتی و پول های نقد را به سرقت برده اند.

افشاگری رهبر مافیا علیه اردوغان
رهبر مافیا علیه اردوغان

به گزارش اصلاحات نیوز به نقل از نوردیک مانیتور؛ این شبکه تحقیقاتی می افزاید:"کاپلان در جریان بازجویی نزد پلیس اشاره کرده که آنان خانه های منتقدان اردوغان را غارت کردند که ارزش آن بیش از 100 میلیون دلار بود. بر اساس گزارش ‌های منتشر شده در رسانه‌های ترکیه گفته می‌ شود که پلیس آدرس افرادی را که به خارج از کشور فرار کرده بودند به کاپلان ارائه کرده و سرقت از این خانه‌ ها را تسهیل کرده است. هم چنین اشاره شده که در میان اموال غارت شده آپارتمانی در غرب آنکارا واقع شده بود که بزرگترین سرقت صورت گرفته از آنجا بوده است".

کاپلان در اظهارات خود اسامی افسران پلیس و مقام های دستگاه قضایی که گفته به آنان رشوه داده را مطرح کرده است. در میان این افراد نام "یوکسل کوجامان" دادستان عمومی سابق آنکارا مطرح شده که به دلیل روابط نزدیک اش با شخص اردوغان شهرت دارد. کوجامان به صدور احکام علیه چهره های اپوزیسیون ترکیه در پرونده های حساس شهرت داشته است. او در روز ازدواج اش در سال 2020 میلادی هنگامی که به همراه همسرش بلافاصله پس از مراسم با اردوغان دیدار داشتند توجه افکار عمومی را به خود جلب کرد. تصمیم عروس برای پوشیدن لباس عروس محافظه‌ کارانه ‌تر در حین بازدید با اردوغان که لباسی متفاوت از لباس عروسی بود که در طول مراسم پوشیده بود نیز خبرساز شد. یوکسل بلافاصله پس از آن دیدار ارتقای رتبه در دستگاه قضایی پیدا کرد و به عضویت دادگاه عالی تجدیدنظر درآمد".

این شبکه تحقیقاتی در ادامه اشاره می کند که کاپلان با کنار زدن دیگر گروه های مافیایی رقیب به لطف مساعدت "سلیمان سویلو" وزیر کشور سابق ترکیه به رهبر یکی از بزرگترین سازمان های تهبکار ترکیه تبدیل شد. اولین حادثه ای که کاپلان را مورد توجه عموم قرار داد زمانی بود که او با تسلیحات سنگین برای مقاومت در برابر کودتاچیان در جریان کودتای نافرجام در سال 2016 خود را به استودیوهای تلویزیون دولتی تی آر تی رساند. بعدا مشخص شد که شخصی که به کاپلان دستور داده بود به سمت ساختمان تلویزیون دولتی تی آر تی برود شخص سویلو بوده است. طبق قوانین ترکیه غیرنظامیان از داشتن چنین سلاح ‌هایی منع می ‌شوند. با این وجود، منشاء سلاح توسط پلیس بررسی نشد.

از زمان برکناری سویلو از کابینه پس از انتخابات ماه مه گمانه ‌زنی ‌هایی در میان منتقدان وجود دارد مبنی بر اینکه اردوغان قصد دارد اعتبار سویلو که از ظرفیت بالقوه برای ریاست جمهوری برخوردار است و نام اش در محاقل سیاسی ذکر شده را خنثی سازد. بر کسی پوشیده نیست که اردوغان قصد دارد یکی از اعضای خانواده اش احتمالا "بلال" پسرش یا "سلچوک بایراکتار" دامادش که سازنده پهپادهای بایراکتار است به جای رئیس جمهور جانشین او شوند. بایراکتار اخیرا به خبرنگاران گفته بود که اگر نیاز باشد به عرصه سیاسی وارد شود دریغ نخواهد کرد.

در همین حال، در رویدادی دیگر انتظار می رفت که "اوکان باتو" دادستان که گفته می شود اسامی بازرگانان وابسته به جنبش گولن را در اختیار "سرکان کورتولوش" رهبر مافیا قرار داده که منجر به شکنجه، ربودن و اخاذی از آنان شده توسط شورای قضات و دادستان ها از سمت خود برکنار شود. با این وجود، او صرفا از ازمیر به آنتالیا منتقل شده است.

کورتولوش که در حال حاضر در زندان آرژانتین به سر می برد با چندین رسانه از جمله شبکه خبری "فاکس نیوز" ایالات متحده صحبت کرد و جزئیات نحوه تصرف دارایی های منتقدان دولت از جنبش گولن توسط آن گروه را در سال 2020 فاش کرد. او هم چنین نقشه کشتن "اندرو برانسون" کشیش آمریکایی را افشا کرد. او پیش از مداخله دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا برای آزادی و بازگشت به آمریکا در ترکیه زندانی شده بود. دولت اردوغان قصد داشت در صورتی که کورتولوش در مورد آن کشیش مرتکب قتل می شد آن را به گروه گولن نسبت دهد. افشاگری‌ های کورتولوش سرنخ ‌هایی را ارائه کرد که نشان می ‌دهند چه کسانی در دولت ترکیه در طرح‌ هایی برای باج ‌گیری از بازرگانانی که در پی پیگردهای بدخواهانه گرفتار شده بودند دست داشتند: "گوربوز یوکسل" رئیس وقت منطقه ای سازمان اطلاعات ملی در ازمیر، "کودرت دیکمن" رئیس اداره اطلاعات پلیس ازمیر و دادستان ها باتو و کاراکایا رهبران این طرح بودند.

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید