۱۴۰۲/۱۱/۲۰

پیش بینی بورس شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ / رنج بازار از نبود جریان نقدینگی

بورس تهران در آخرین روز معاملاتی از هفته، باری دیگر زیر سایه رکود حاکم بر بازارها قرار گرفت. به طوری که نماگرهای تالار شیشه‌ای هر یک، کمتر از 0.05 درصد تغییر داشتند. با این وجود رنج مثبت، در نیم‌ساعت پایانی معاملات، اهالی بازار سهام را به شروع مثبت نمادها در چهارمین هفته بهمن‌ امیدوار نگه داشت.

در پایان معاملات آخرین روز هفته، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با رشد اندک ۰.۰۴ درصد، معادل ۷۷۸ واحد از ارتفاع این شاخص در سطح دو میلیون و ۹۸  هزار و ۲۶ واحدی قرار گرفت.

افزایش ارتفاع نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن به‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی خلاف را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن با افت اندک ۰.۰۲ درصدی (معادل ۱۰۷ واحد) در پله ۷۳۸ هزار واحدی باقی ماند.

معاملات بورس تهران در آیینه آمار و ارقام

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را در روز چهارشنبه، چهار هزار و ۳۹۱ میلیارد تومان نشان می‌داد. گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات آخرین روز هفته را نیز ۶.۷ میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد.

همچنین بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز حکایت از خروج سرمایه آنها از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز چهارشنبه بورس، خبر از خروج ۱۴۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی پول حقیقی از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

پیش بینی بورس شنبه

بازار سهام در آخرین روز معاملاتی هفته، باز هم شرایط رکودی و نبود پویایی در حرکت قیمت‌های روی تابلو را تجربه کرد. با این وجود در فاز پایانی بازار تقاضای مثبتی در جریان معاملات بوجود آمد که توانست آخرین قیمت نماد‌ها را بالاتر از قیمت پایانی آن‌ها قرار دهد. 

از این رو، اهالی تالار شیشه‌ای امیدوارند شاهد شروع مثبت هفته چهارم بهمن‌ماه باشند. ارزش معاملات اما همچنان در گیرودار کانال چهار هزار میلیارد تومانی دست‌وپا می‌زند. کارشناسان معتقند تا زمانی که ارزش معاملات تا سطوح نزدیک به ده هزار میلیارد تومانی رشد نکند، خبری از تحرک قیمت در نمادهای شاخص‌ساز و بزرگ بازار نخواهد بود. 

کارشناسان بازار عقیده دارند، اصلاح شدید قیمتی طی یک ماه اخیر، زهر فروشندگان را گرفته است. از این رو می‌توان به این نتیجه رسید که آن دسته از سهامدارانی که تا کنون در بازار باقی مانده‌اند دیگر علاقه‌ای به چوب حراج زدن به دارایی خود ندارند. بنابراین به نظر می‌رسد بازار اصلاح قیمتی شدیدی را در محدوده‌های فعلی تجربه نکند. 

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید