۱۴۰۲/۰۸/۲۳

هشدار رگبار شدید باران برای این ۹ استان کشور

سازمان هواشناسی، نسبت به رگبار شدید باران در ۹ استان هشدار نارنجی صادر کرد.

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی‌رنگ آورده است: وقوع رگبار شدید باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، گرد و خاک و کاهش نسبی دما چهارشنبه (۲۴ آبان‌ماه) در ایلام، خوزستان، نیمه غربی و جنوب کرمانشاه، غرب کردستان و غرب و جنوب لرستان و پنج‌شنبه (۲۵ آبان‌ماه) در ایلام، غرب و جنوب لرستان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شمالی فارس، بوشهر و غرب و جنوب هرمزگان پیش‌بینی می‌شود.

در این وضعیت جوی اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر، وزش باد شدید موقت، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلو‌های تبلیغاتی و شکستن درختان کهن‌سال و خسارت به ماشین‌آلات و محصولات باغی و زراعی دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به خودداری از توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، محدودیت در فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و انتقال محصولات کشاورزی به انبار‌های استاندارد توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ با اشاره به افزایش وزش باد و ارتفاع امواج در دریای خزر آورده است: از اوایل وقت چهارشنبه تا اوایل وقت پنج‌شنبه وزش باد شمال – شمال شرقی و با بیشینه سرعت ۱۸ تا ۲۶ نات و افزایش ارتفاع امواج در ساحل ۱.۵ متر و دور از ساحل تا ۲ متر در دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان انتظار می‌رود.

در این وضعیت جوی احتمال آسیب به قفس‌ها و تور‌های صیادی، احتمال خسارت به قایق، شناور‌های کوچک و تاسیسات دریایی وجود دارد.

به توصیه سازمان هواشناسی جلوگیری از تردد قایق‌های سبک و تفریحی، محدود کردن ورود و خروج کشتی‌ها به بندر، تردد کشتی‌های تجاری و فعالیت‌های شیلاتی، فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحل و اتخاذ تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی مد نظر قرار گیرد.

گفتنی است، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر‌ها و انجام کار‌های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار‌ها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

/ایسنا

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید