با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

اصلاح اصلاحات ؟ بازگشت به اصلاحات ؟ یا عبور از اصلاحات؟

به گزارش اصلاحات نیوز؛ مهدی قدیمی روزنامه نگار اصلاح طلب در توئیتر خود نوشت :

‏اصلاح اصلاحات؟ بازگشت به اصلاحات؟ یا عبور از اصلاحات؟

۱⃣ ماجرا از آنجا شروع شد که نامه‌ای امضا کردیم با عنوان اصلاح اصلاحات که بین امضاکنندگانش درباره خواسته‌ها و نتایج مورد انتظار، درک مشابه وجود نداشت.
آنچه مدنظر من بود در بندهای ابتدایی نامه با عباراتی همچون اینکه ‏نیروهای کمتر متعهد به آرمان اصلاحات دست بالا را پیدا کرده و به فکر حفظ وضع موجود و تامین منافع خود هستند و همچنین انتقاد از رواج خویشاوندسالاری و فساد در برخی از این افراد، آمده بود.

۲⃣ اما کار به گونه‌ای از سوی نویسندگان اولیه نامه پیش رفت که فهمیدیم منظور از اصلاح اصلاحات اصلاح شورایعالی سیاستگذاری به معنای تغییر برخی از نفرات آن بوده و خود غلط بود آنچه می‌پنداشتیم.

۳⃣ در جلسه‌ با این دوستان متذکر شدم که مسیر فعلی اصلاح طلبان نه منجر به اصلاح ساختاری و اساسی در کشور میشود و نه تامین کننده مطالبات جریانها و اقشار حامی اصلاح طلبان در بطن جامعه است ‏

۴⃣ بعد از بحث مفصل درباره این موضوع در نهایت گفته شد که اصلاح طلبی فعلی در چهارچوب آنچه که دوستان به آن معتقد هستند امکان حدود تغییراتش در حد همین چیزی است که اکنون در شورایعالی اتفاق افتاده و این دوستان امیدوارند که با همین تغییرات اندک راه تغییرات بعدی باز شود

‏۵⃣ به گمانم همانطور که اصلاح طلبان پس از سال۹۲، درنتیجه استراتژی ورود به بدنه نظام برای اصلاح آن،به بخشی از همین ساختار تبدیل شده و بجای تلاش برای تغییر رویه های نادرست،برای حفظ آن میکوشند،اصلاح اصلاحات از طریق عضویت در سازوکار پر ایراد فعلی این جریان نیز چنین سرنوشتی خواهدداشت

۶⃣ ازنظر برخی دوستان آن جمع،طرح مطالباتی فراتر از توان و اراده سازوکار فعلی اصلاح‌طلبان،عبور از اصلاح‌طلبی تلقی میشود و نسبت به این کار هشداد میدادند. اما به عقیده من اصلاح‌طلبی منحصر به افراد و احزابی خاص و نهادهای داخلی آنها نیست که عبور ازآنها به معنای عبور از اصلاح‌طلبی باشد

۷⃣ امروز فراتر از این افراد و احزاب، هرکس داعیه اصلاح‌طلبی دارد باید توضیح دهد که هدفش از اصلاحات، اصلاح چه چیزهایی است؟ چه برنامه‌ای برای این اصلاح دارد و بالاخره کی میتوان انتظار دیدن نتیجه کارش را داشت؟ بازی با الفاظ و کلی گویی و حواله دادن به آینده نامعلوم، برای اصلاحاتی که ‏هیچ‌کس نمی‌داند دقیقا چه خواهد بود، به نظر من یا خودفریبی است یا مردم‌فریبی.

۸⃣ نکته دیگر که باید شفاف سازی شود این است که دقیقا بر اساس چه ملاحظاتی، باید برخی افراد یاس‌آفرین و بی‌عمل و عافیت اندیش در سازوکار تصمیم گیری جریان فعلی اصلاح‌طلب جایگاه غیرقابل تغییر داشته باشند و ‏همزمان، افراد دغدغه‌مند و سالم، از این سازوکار حذف شوند؟ ملاحظاتی که موجب این اتفاقات شده، قرار است در ادامه تا کجا روی تصمیمات و خروجی‌های این سازوکار تاثیرگذار باشد؟

۹⃣ باید توضیح داده شود که چرا مراد این افراد از اصلاحات، برخلاف دو دهه قبل، مشروطه‌خواهی و محدود کردن نهادهای غیرانتخابی نیست و به دنبال تأثیرگذاری در پوسته دموکراتیک ظاهری نظام هستند نه آنچه هسته سخت توتالیتر می‌دانند.

? پس از پاسخ به این موارد میتوان گفت که آیا آنچه توسط این افراد و جریانها به عنوان اصلاح‌طلبی درپیش گرفته شده،همان چیزی است که بدنه اجتماعی از مفهوم اصلاحات درنظر دارد‏ یا خیر!

۱⃣۱⃣ آنگاه بهتر می‌توان قضاوت کرد که عبور از این نگاه، به معنای عبور از اصلاح‌طلبی است یا معنای بازگشت به اصلاح‌طلبی واقعی را می‌دهد.

۲⃣۱⃣ این موارد، چیزی نیست که با تغییر چند عضو شورایعالی بتوان انتظار تحقق آن را داشت و تا زمانی که تصمیم اساسی درباره آنها اتخاذ نشود اصلاحات هم مانند مفهوم آزادی که بدون تعریف مشخص در انتخاباتها به بازی گرفته می‌شود،نه واجد معنای مشخص خواهدبود و نه حامیانش حق دارند از حاملانش مطالبه گری کنند و نه خود میتواند نماینده مطالبات اجتماعی و سیاسی درمقابل حاکمیت باشد.
دفاع از چنین گفتمانی لااقل برای من مقدور نیست.

  عراقی ها برای حذف نام کشورشان از فهرست ترامپ لابی کردند

نظر سنجی

از سایت ما راضی هستید؟

View Results

Loading ... Loading ...
آگهی
آگهی