با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

برق گرفتن از آفتاب تابستان

برق تولیدشده از سلول‌های خورشیدی را می‌توان به شبکه توزیع برق فرستاد و هزینه آن را طبق قرارداد دریافت کرد یا در مواقع نیاز از آن برای تأمین نیروی برق خانه استفاده کرد. برای مصرف خانگی، یک سری باتری باید در مدار قرار بگیرد که انرژی را ذخیره کرده و براساس نیاز به مدار بفرستد.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ روزنامه همشهری نوشت:

 

خاموشی‌های گسترده و گاه‌و‌بیگاه در شهرها مردم را کلافه و کسب‌وکارهای تازه‌کاری مثل استارتاپ‌ها را با دشواری‌های جدی روبه‌رو کرده است. بی‌آبی مزید بر علت شده و کارکرد نیروگاه‌های برق را با دشواری‌هایی روبه‌رو ساخته است. یکی از بهترین راهکارها استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، ‌به‌ویژه انرژی خورشیدی است که سال‌هاست در بسیاری از کشورهای جهان به‌عنوان یک برنامه بلندمدت دنبال می‌شود. در کشور پرآفتاب خودمان نیز بهره‌گیری از انرژی‌های خورشیدی برای تأمین نیروی برق خانگی راهکاری است که می‌تواند در خانه‌ها، اداره‌ها و سازمان‌ها به‌کار گرفته شود. درحالی‌که پنل‌های خورشیدی در کشورهای دیگر به یک مسئله عادی تبدیل شده خیلی‌ها در کشور ما هنوز این ماجرا را یک مسئله تخیلی یا دور از ذهن تصور می‌کنند. سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر مدتی است طرح تشویقی ویژه‌ای را برای استفاده شهروندان از انرژی خورشیدی در خانه‌های مسکونی ارائه داده است. افراد شرکت‌کننده در این طرح، سلول‌های خورشیدی را روی پشت‌بام‌هایشان نصب می‌کنند. آنها می‌توانند از این انرژی برای مصرف خانگی استفاده کنند یا بخشی از این انرژی تولیدشده را به وزارت نیرو بفروشند تا وارد شبکه توزیع برق کشور شود. جعفر محمدنژادسیگارودی، مدیرکل دفتر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق به همشهری درباره جزئیات این طرح گفته است.

چه‌کسی می‌تواند ثبت‌نام کند؟

مالک ساختمان می‌تواند این قرارداد را تنظیم و امضا کند. اگر ساختمان اجاره شده، ‌اجازه مالک برای تنظیم قرارداد نیاز است. مالک ساختمان یا کسی که اختیار استفاده از پشت‌بام یا فضای دیگری را که برای نصب سلول‌های خورشیدی استفاده می‌شود در اختیار دارد، می‌تواند این قرارداد را امضا کند.

مصرف خانگی و توزیع در شبکه برق

برق تولیدشده از سلول‌های خورشیدی را می‌توان به شبکه توزیع برق فرستاد و هزینه آن را طبق قرارداد دریافت کرد یا در مواقع نیاز از آن برای تأمین نیروی برق خانه استفاده کرد. برای مصرف خانگی، یک سری باتری باید در مدار قرار بگیرد که انرژی را ذخیره کرده و براساس نیاز به مدار بفرستد.

هزینه و  فایده

هزینه تجهیز خانه به سلول خورشیدی با مالک است. پیش از تلاطم ارزی، تجهیز یک فضای ۱۰۰مترمربعی حدود ۵میلیون تومان هزینه می‌برد و حالا به حدود ۷میلیون تومان رسیده است. این هزینه با برقی که به شبکه توزیع فروخته می‌شود و هر کیلووات آن ۸۰۰تومان برای امسال قیمت‌گذاری شده، جبران می‌شود. قرارداد کل ۲۰ساله است اما هزینه حدود ۴سال بعد از آغاز طرح به مالک برمی‌گردد.

چقدر فضا، چقدر فایده؟

این سلول‌‌ها در هرجایی از خانه که آفتاب‌رو باشد، قابل نصب است. پشت‌بام و حیاط جزو محل‌های اصلی نصب این تجهیزات هستند اما محدودیت خاصی در این زمینه وجود ندارد. هر فضای ۱۰ تا ۱۲مترمربعی آفتاب‌رو می‌تواند در هر ساعت یک کیلووات برق تولید کند. با این حساب، یک پشت‌بام ۱۰۰مترمربعی، ۷ تا ۱۰کیلووات برق تولید می‌کند که می‌تواند به شبکه توزیع وارد شده یا در ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد. هر کیلووات برق به مبلغ ۸۰۰تومان از طرف وزارت نیرو خریداری می‌شود که ۱۰برابر بیشتر از هزینه‌ای است که روی قبض مشترک می‌آید.

چقدر قابل اتکاست؟

برق در شبکه‌های داخلی خانگی که با سلول‌های خورشیدی تأمین شده و بعد از ذخیره شدن در باتری به مدار وارد می‌شود، به نسبت برق شهری توان کمتری دارد اما می‌تواند نیازهای اولیه را به وی‍ژه در زمان خاموشی تا حد قابل‌قبولی برطرف کند. جعفر محمدنژادسیگارودی، مدیرکل دفتر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق می‌گوید: «با سلول خورشیدی خانگی نرمال می‌توان آب داخل آبگرمکن را تا ۸۰درجه داغ کرد که میزان قابل‌قبولی است اما شاید بعضی طبق یک  تفکر  قدیمی به این مقدار راضی نباشند. به همین دلیل، باید فرهنگسازی‌هایی در این‌باره صورت بگیرد که به اندازه نیازمان مصرف کنیم.»

تمام انرژی مقر اپل

استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک سال‌هاست در تمام دنیا دنبال می‌شود. به‌عنوان نمونه هند بزرگ‌ترین مزرعه خورشیدی جهان را ساخته و کشوری مانند ایسلند ۱۰۰درصد برق خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر به‌دست می‌آورد. اپل، غول دنیای الکترونیک مدتی پیش اعلام کرد که تمام دفترهای کاری، دیتاسنترها و ‌فروشگاه‌هایش در ۴۳کشور جهان به‌طور ۱۰۰درصد از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کنند. اینتل نیز ادعای مشابهی دارد و اعلام کرده که حدود ۳٫۵میلیارد کیلووات‌‌ساعت انرژی در سال تولید کرده که تمام آن از انرژی خورشیدی به‌دست آمده است.

یک نمونه واقعی:  «خانه چوبی»

«خانه چوبی» در محله حکیمیه تهرانپارس یکی از خانه‌های معروف تهرانی است که از سال‌ها پیش، بخشی از برق موردنیازش را از طریق سلول خورشیدی تأمین می‌کند. عباس افتخاری، دانشجوی دکترای مرمت و صاحب این خانه درباره نوع کارکرد سلول‌های خورشیدی و میزان صرفه‌جویی این سامانه در مصرف برق خانگی‌اش، به همشهری می‌گوید: «سلول‌های خورشیدی خانه ما خیلی کوچک است و فقط می‌تواند ۱٫۲کیلووات‌ ساعت برق تولید کند. این میزان برق برای روشن نگه‌داشتن چراغ‌های حیاط، ایوان و چراغ‌های بیرونی خانه به‌مدت حدود ۱۰ساعت کارایی دارد. اگر روشنایی خانه قطع شود، سیستم به‌صورت اتوماتیک روی سیستم خورشیدی سوئیچ می‌کند.»‌ با همین سیستم کوچک، میزان مصرف برق خانه نسبت به موردهای مشابه ۲۵درصد کمتر است اما اگر سلول‌ها بیشتر شود صرفه‌جویی خیلی بیشتر می‌شود. 

  نفتکش «کوکوکا کوریجس» خاموش شد
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی