با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

تقابل ترامپ واقعی با روسیه

کرملین تاکنون دو بار اعلام کرده که با وجود توافق اولیه ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ برای برای برنامه ریزی دیدار رئیسان جمهوری روسیه و آمریکا، هیچ مذاکره ای تاکنون در این زمینه انجام نشده است.

 

به گزارش اصلاحات نیوز؛  کرملین تاکنون دو بار اعلام کرده که با وجود توافق اولیه ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ برای برای برنامه ریزی دیدار رئیسان جمهوری روسیه و آمریکا، هیچ مذاکره ای تاکنون در این زمینه انجام نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا که در مبارزات انتخاباتی وعده بایگانی کردن سیاست های ضدروسی باراک اوباما، بازسازی روابط با روسیه و همچنین همکاری واشنگتن و مسکو در عرصه بین المللی را داده بود، به نظر می رسد رویکردی متفاوت دارد.
یوری اوشاکوف دستیار رئیس جمهوری روسیه در امور بین المللی دوبار گفته است که بر خلاف هماهنگی انجام گرفته در گفت وگوهای تلفنی پوتین و ترامپ برای انجام دیدارسران، هنوز اقدام یا مذاکره ای در این زمینه صورت نگرفته است.
وی یکی از دلایل بروز این وضعیت را ناشی از اقدام نکردن کاخ سفید و گروه برنامه ریزی کاری ترامپ اعلام کرده است.
از سوی دیگر، دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین نیز روز جمعه در مصاحبه با سی ان ان در این مورد گفت که با وجود اظهارات رئیس جمهور آمریکا در مورد آمادگی این کشور برای گفت وگو با روسیه و خارج شدن از بن بست، مسکو هنوز نمی داند چه وقت می تواند این روند را آغاز کند.
به گزارش پایگاه خبری اسپوتنیک، پسکوف با وجود تاکید بر اینکه گفت وگوی تلفنی رهبران دو کشور بسیار امیدوار کننده بود، ادامه داد: متاسفانه ما هنوز به جمع بندی لازم برای زمان گفت وگوها بین آمریکا و روسیه نرسیده ایم.
پنجم اسفند نیز کاخ کرملین اعلام کرد: دستیاران و اطرافیان رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار ترامپ و پوتین و فراهم کردن مقدمات ملاقات، هیچ تلاشی نمی کنند.
اوشاکوف گفت: پوتین و ترامپ در نتیجه دو گفت وگوی تلفنی به مشاوران خود دستور دادند، مقدمات دیدار سران را فراهم کنند، اما تاکنون هیچ مذاکره ای در این مورد صورت نگرفته است.
به نوشته روزنامه ماسکوفسکی کامسامولتس، اوشاکوف در جمع خبرنگاران گفت در زمان حاضر کاخ کرملین هیچ مذاکره ای با کاخ سفید ندارد.
وی در پاسخ به پرسشی در مورد اظهارات اخیر شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید که گفته بود، رئیس جمهوری آمریکا برای توافق با روسیه با هدف مبارزه با داعش و همکاری برای رشد اقتصادی آمادگی دارد، اظهار کرد: وضعیت کنونی بین واشنگتن و مسکو (نبود هر گونه مذاکره در سطح عالی) شامل مبارزه با داعش و رشد اقتصادی هم می شود.
وی افزود: مذاکره ای در مورد این مسائل بین دو کشور انجام نگرفته است.
دستیار امور بین المللی رئیس جمهوری روسیه اما علت بروز وقفه طولانی در مذاکرات میان سران دو کشور را نیز وضعیت مقام های تعیین کننده سیاست خارجی آمریکا خواند که در مرحله شکل گیری قرار دارد.
روزنامه روسی نوشته است: در زمان حاضر مقام های آمریکایی فقط به بیان اظهاراتی همچون ترامپ می خواهد به نفع آمریکا و کل جهان روابط خوب با روسیه برقرار کند، اکتفا می کنند اما هیچ گونه تلاشی برای تحقق این اظهارات انجام نمی دهند.
روابط واشنگتن و مسکو در دوره دوم ریاست جمهوری باراک اوباما روبه سردی گرائید و اخراج ۳۵ دیپلمات روس از سوی دولت آمریکا، این شرایط را تشدید کرد.
با آغاز دوره ریاست جمهوری ترامپ با توجه به شعارهای انتخاباتی وی برای بهبودی روابط با روسیه، وضعیت تغییر کرد و امیدها برای کاهش یا به احتمال کم رفع تنش ها میان دو کشور افزایش یافته بود.
اما در هفته های اخیر دولت آمریکا چند بار مواضع ضدروسی گرفته که تازه ترین آن ضرورت برتری داشتن (نظامی) واشنگتن بر مسکو هنگام مذاکره است.
در تازه ترین اظهارنظر مقام های دولت ترامپ، ژنرال جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا در نشست همتایان خود در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل، گفت: در حالیکه واشنگتن و متحدانش برای همکاری با روسیه تلاش می کنند، اگر مسکو تصمیم به انجام اقدام های متناقض قوانین بین المللی بگیرد، باید دفاع کنیم.
همزمان با اظهارات متیس، کرتنی هیلسون سخنگوی پنتاگون اعلام کرد که آمریکا برای پشتیبانی جدی از ارتش اوکراین مصمم است.
اشاره این مقام پنتاگون می تواند به شبه جزیره کریمه باشد که سال ۲۰۱۴ براساس نتایج یک همه پرسی از اوکراین جدا و به روسیه منضم شد و دونالد ترامپ هم بازپس گرداندن آن را خواستار شده، ولی با پاسخ منفی و فوری مسکو رد شد.
شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرد: ترامپ به روشنی گفته که انتظار دارد، دولت روسیه تنش ها را در اوکراین کاهش داده و شبه جزیره کریمه را به این کشور بازگرداند.
روسیه به این موضع گیری کاخ سفید پاسخ فوری داد و سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور با اعلام اینکه «کریمه بازپس دادنی نیست»، دیدگاه رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر مالکیت اوکراین بر این شبه جزیره را قاطعانه رد کرد.
این مواضع که نشانه ماندگاری رویکردهای ضدروسی رئیس جمهوری سابق آمریکا در دولت جدید این کشور است، احتمالا می تواند دلایل اصلی انجام نگرفتن مذاکره سران دو کشور در کاخ سفید باشد.
در صورت حفظ میراث ضدروسی دولت اوباما در دولت ترامپ که سبب شد روابط سیاسی و اقتصادی روسیه با غرب گرفتار تنگناهای زیادی شود و حتی خروج این کشور از جمع کشورهای صنعتی جهان (جی هشت) را در پی داشت، می توان این موضوع را پذیرفت که رویکردهای رئیس جمهوری آمریکا در مقابل روسیه بر خلاف وعده های انتخاباتی در حال آشکارتر شدن است.

/ایرنا
  اوباما: ایران به تعهداتش پایبند بوده است
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی