با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

نگرانی هند از گسترش نفوذ عربستان

مسئولان مجمع الجزایر مالدیو اعلام کردند که احتمال دارد یکی از جزایر مرجانی خود را به کشور عربستان اجاره دهند. در واکنش به این تصمیم دهلی‌نو به شدت نسبت به نفوذ عربستان در منطقه ابراز نگرانی کرد.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ مسئولان مجمع الجزایر مالدیو اعلام کردند که احتمال دارد یکی از جزایر مرجانی خود را به کشور عربستان اجاره دهند. در واکنش به این تصمیم دهلی‌نو به شدت نسبت به نفوذ عربستان در منطقه ابراز نگرانی کرد.

روزنامه “تایمز آو ایندیا” امروز با انتشار این خبر نوشت، مساله اجاره دادن یکی از این جزایر به عربستان باعث نگرانی دولت دهلی شده است زیرا این امر می‌تواند باعث گسترش نفوذ سیاسی عربستان در جزایر مالدیو در اقیانوس هند شود که از اهمیت استراتژیکی برخوردار هستند.

عبدالله یمین، رئیس جمهور جزایر مالدیو پیشتر از طرحی مشترک با عربستان درباره یکی از جزایر سخن گفته بود اما اشاره‌ای به جزئیات آن نکرده بود.

یمین تنها تاکید کرد که هیچ منطقه‌ای به ریاض فروخته نخواهد شد و عدم ارائه اطلاعات بیشتر درباره این مساله به دلیل آن است که طرح مذکور هنوز در دست بررسی است.

طبق آنچه در رسانه‌های مالدیو عنوان شده، این پروژه مشترک شامل ساخت تاسیسات زیربنایی در این جزیره و تبدیل آن به یک منطقه مسکونی مناسب است که مورد استقبال ثروتمندان جهان برای سفر قرار گیرد.

احمد نسیم، نماینده حزب دموکرات مالدیو (حزب مخالف در این جمهوری) و وزیر خارجه سابق در واکنش به این گزارش ضمن ابراز تعجب از عدم توجه دولت به نظر مردم در خصوص اجاره دادن یک جزیره به عربستان تاکید کرد، فروش خاک کشور به بیگانگان در گذشته خیانتی بزرگ محسوب می‌شد که مجازاتش اعدام بود.

مجموعه جزایر مرجانی فافو که شامل ۱۸ جزیره است دارای ۶۰۰۰ سکنه است.

طبق قانونی که در سال ۲۰۱۴ در مورد مناطق ویژه اقتصادی به امضا رسید، امکان اجاره دادن این جزایر وجود دارد و اگر شرکت مالک در مالدیو ثبت شود، می‌توان اراضی مالدیو را برای ۹۹ سال و دوره‌های زمانی نامحدود به شرکت‌های خارجی اجاره داد. تاکنون مسئولان هیچ یک از دو طرف این مساله را تایید نکرده‌اند.

دولت هند بر این باور است که گسترش نفوذ عربستان در این منطقه امنیت ملی این کشور را به خطر می‌اندازد.

روزنامه تایمز آو ایندیا در ادامه نوشت، سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان به زودی سفری به مالدیو خواهد داشت.

/ایسنا

  فیلم / دکور جدید خندوانه و حرف‌های رامبد درباره خنداننده برتر - آغاز خندوانه از شب یلدا
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی