با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

ترامپ بازنده نبرد طولانی عراق

ارتش عراق هفته گذشته کمپینی مهم را برای بازپس‌گیری قسمت غربی موصل به عنوان بزرگترین مامن شهری باقی مانده برای این گروه تروریستی داعش، آغاز کرده است اما ناظران بیش از هر چیز نگران روزهای بعد از آزادی موصل هستند.

 

به گزارش اصلاحات نیوز؛ ارتش عراق هفته گذشته کمپینی مهم را برای بازپس‌گیری قسمت غربی موصل به عنوان بزرگترین مامن شهری باقی مانده برای این گروه تروریستی داعش، آغاز کرده است اما ناظران بیش از هر چیز نگران روزهای بعد از آزادی موصل هستند.

به نقل از روزنامه واشنگتن پست، در این عملیات جنگنده‌ها و نیروهای ویژه آمریکایی حمایت نزدیک و مهمی را ارائه می‌دهند؛ نبردی که فرماندهان معتقدند ممکن است ماه‌ها به طول بینجامد. با این حال پیروزی در این نبرد تضمین شده نیست و هزینه‌های بشری آن ممکن است به شدت افزایش پیدا کند؛ هزینه‌هایی که نیروهای عراقی توانستند در بازپس‌گیری قسمت شرقی موصل آن را به حداقل برسانند.

با این حال بزرگترین چالش پیشرو فراتر از نبرد فعلی است: آیا موصل و سایر مناطق سنی نشین عراق پس از بیرون راندن افراط گرایان به ثبات خواهند رسید؟ متاسفانه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در هفته اول حضور خود در کاخ سفید به طرز چشمگیری شانس پیروزی در این نبرد را کاهش داد.

افزایش تعداد نیروهای گروه تروریستی داعش با ایجاد تنش میان اکثریت شیعه عراق و اقلیت کردها و سنی‌ها بسیار ساده‌تر شد. پس از سقوط موصل در سال ۲۰۱۴ دولت باراک اوباما به برکناری نوری المالکی، نخست وزیر عراق که از سوی برخی به نادیده گرفتن اقلیت‌ها متهم می‌شد، بسیار کمک کرد و با این اقدام توانست به روی کارآمدن حیدر العبادی به عنوان فردی متعادل‌تر کمک کند؛ فردی که متعهد شد دولتی جامع‌تر تشکیل دهد. مقاصد خوب حیدر العبادی اما همچنان ناکام مانده است. همزمان پیشبرد این عملیات نظامی در موصل بدون همراهی سیاسی صورت می‌گیرد؛ گام‌هایی که می‌تواند به رهبران میانه‌روی سنی علیه شبه‌نظامیانی که به دنبال شورشی علیه دولت بغداد هستند، قدرت ببخشد.

گزارش موسسه مطالعات جنگ هشدار داده است که عوامل فعلی نشان می‌دهد که ممکن است پس از داعش شورش‌های سنی‌ها در عراق افزایش یابد در حالی که القاعده تلاش خواهد بیشترین بهره را از این مساله در این کشور ببرد.

براساس این گزارش ائتلاف تحت رهبری آمریکا تنها بر نابودی داعش و نه گروه‌های شورشی دیگر و یا شرایطی که منجر به رشد این گروه‌ها می‌شود، تمرکز کرده است.

در حالی که دولت اوباما به دلیل گام‌های ناکافی دربرابر چالش‌های سیاسی عراق متهم می‌شد، ترامپ حتی پارا فراتر گذاشت و این مشکل را به کلی نادیده گرفت. پیشنهادات مکرر ترامپ مبنی بر اینکه آمریکا ممکن است میادین نفتی عراق را تحت کنترل بگیرد تمامی گروه‌های مختلف سیاسی در منطقه را نگران کرده. بدتر از آن قرار دادن نام عراق توسط ترامپ در لیست کشورهایی که ورود مهاجران و پناهجویان از آنها به آمریکا ممنوع اعلام شد، مشکل را بزرگتر کرد. اقدامی که باعث شد رقبای حیدر العبادی از دولت عراق بخواهند تا نیروهای آمریکایی که تعدادشان به ۵ هزار نفر می‌رسد از این کشور اخراج شوند.

العبادی به عنوان نخست وزیر عراق موفق شد تا دربرابر مصوبه پارلمان در این خصوص مقاومت کند اما عراق همچنان در لیست کشورهای ممنوعه حکم بازنگری شده ترامپ قرار دارد؛ حکمی که کاخ سفید می‌گوید در حال آماده شدن بوده و روز چهارشنبه به امضا می‌رسد. با وجود نام عراق در لیست جدید العبادی ممکن است با شورش سیاسی دیگری که ممکن است به سرنگونی و فروپاشی دولتش برسد، مواجه شود.

در صورت خروج نیروهای آمریکایی از نبرد موصل این شبه نظامیان مخالف آمریکا خواهند بود که جایگزین آنها می‌شوند یا به احتمال زیاد وکلای مدافع عراقی ممکن است درخواست خروج تمامی نیروهای آمریکایی بلافاصله بعد از پایان نبرد موصل را مطرح کنند.

با این اوصاف ممکن است به تداوم مسائل فرقه‌ای در میان گروه‌های شیعی و سنی کمک کند و درها را برای یک شورش دیگر از سوی القاعده یا سایر گروه‌های افراط گرا باز کند.

این در حالی است که هفته گذشته جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در سفر خود به بغداد احتمال این خطر را رد و عنوان کرد: من تصور می‌کنم که ما برای مدتی در این جنگ مشارکت داشته باشیم و در کنار یکدیگر بایستیم.

با این حال یک عراقی منطقی ممکن است این سوال را بپرسد: چرا باید بر روی یک دولت آمریکایی که ورود تمام عراقی به خاک کشورش را ممنوع کرده، به عنوان یک شریک با ارزش حساب شود.

/ایسنا

  هوک: ترامپ آماده مذاکره با ایران است

نظر سنجی

از سایت ما راضی هستید؟

View Results

Loading ... Loading ...
آگهی
آگهی