با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

جنتی، مردی برای اتحاد

علی جنتی، که همواره از چهره های مقبول میان اصلاح طلبان و اعتدال گرایان و حتی قشر معقول تر اصولگرایان محسوب میشود، به عنوان دبیر ستاد حزب اعتدال و توسعه در انتخابات ریاست جمهوری معرفی شد، اما چرا علی جنتی؟

 

به گزارش خبرنگار اصلاحات نیوز ؛ از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ به بعد که اصلاح طلبان با پرچمداری محمد رضا عارف و به کارگیری رویه ای به مراتب معتدل تر نسبت به گذشته، پس از حدود ۴ سال سکوت و خانه نشینی پای در عرصه انتخابات گذاشتند و با همکاری و همیاری با چهره های نزدیک تر به گفتمان اعتدال ضمن حمایت از حسن روحانی، پیروز انتخابات شدند، مسئله اتحاد و ائتلاف اصلاحات و اعتدال به نوعی به مسئله نخست حامیان این جناح سیاسی و تفکر اجتماعی تبدیل شد.

شایعات و گمانه زنی های رسانه ای و اظهار نظرهای گاه و بی گاه پیش از انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال ۹۴ احتمال شکل گیری دوباره این ائتلاف مبارک را کم نشان میدادند اما بازهم از خودگذشتگی ها و ایران پرستی ها بر سایر موارد غلبه کرد و شاهد شکل گیری دوباره اتحاد و ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدال گرایان به سردمداری حزب اعتدال و توسعه بودیم و نتیجه شد حضور پر رنگ در مجلس دهم و پیروزی بی مثال، همچون ۳۰ بر ۰ تهران.

اینبار نیز و با توجه به حساس بودن شرایط برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ و تیغ تیز تخریب های رسانه های خاص، لزوم شکل گیری اتحاد میان اصلاح طلبان و حزب اعتدال و توسعه و به طور اعتدال گرایان بیش از پیش احساس میشد که امروز سخنگوی حزب نزدیک به دولت اعتدال و توسعه خبر از انتخابی قابل پیش بینی و البته هوشمندانه داد.

علی جنتی، پسر معتدل رئیس کهن سال مجلس خبرگان رهبری و شورای نگهبان که روابطی بسیار نزدیک با اصلاح طلبانی چون محمدرضا عارف و شخص حسن روحانی و  مرحوم ایت الله هاشمی داراست، به عنوان دبیر ستاد انتخابات ریاست جمهوری حزب اعتدال و توسعه انتخاب شد، اما یک سوال؛ چرا جنتی؟

نگاه به سوابق جنتی پسر و مرور مواضع وی در روزهای پر فراز و نشیب حضورش در وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر از واقعیتی غیر قابل انکار میدهد، جنتی مرد اتحاد است! اهل تندروی و کند روی نیست، مواضعی مشخص برای فردای ایران دارد و این برای هر اهل فنی نکته ای جذاب محسوب میشود.

ایجاد ائتلاف بین اصلاح طلبان و اعتدال گرایان به ویژه در دوران پسا آیت الله که در نقش ریش سفید و بزرگتر، هنرمندانه ایفای نقش میکرد، نیازمند تدبیری جانانه است، افراد باید خواسته ها و توقعات حامیان بی شمار اصلاحات و خط مشی و قواعد خاص این تفکر پرورش یافته را در نظر بگیرند و با اجماع آن با تفکرات اعتدالگرایانه، بهترین نتیجه ممکنه را ایجاد کنند.

به هرحال امروز حزب اعتدال و توسعه یکی از نزدیک ترین و پرقدرت ترین احزاب در کابینه دولت محسوب میشود و تعداد قابل توجهی از وزرا و معاونان رئیس جمهور سابقه حضور در این حزب را دارا هستند و همچنان نیز مسئولیت هایی در حزب نابمرده دارند، بنابراین اصلاح طلبان نیز باید با درک این شرایط و تمرکز بر اصل حضور مستمر در صحنه برای بهبود اوضاع ایران و ایرانی تلاش کنند.

تمام این موارد در کنار هم خبر از حساسیت جایگاه فعلی علی جنتی میدهد، جنتی از دوستان چندین و چند ساله سردمداران اصلاح طلبان و اعتدال گرایان است و محبوبیت ویژه ای بین آنان داراست پس میتواند گزینه ای مناسب برای به سرانجام رساندن ائتلاف ما بین اصلاح طلبان و اعتدالگرایان محسوب شود.

روزی که جنتی از وزارت ارشاد استعفا داد یا کنار گذاشته شد، بسیاری از تحلیل گران سیاسی و حتی تنی چند از اصلاح طلبان، انگشت اتهام را به سمت دولت و شخص پرزیدنت نشانه رفتند اما روحانی شطرنج بازی قهار است…

فرض کنید جنتی همچنان وزیر ارشاد مانده بود، به راستی چه کسی را میتوان نامبرد که علاوه بر محبوبیت و مقبولیت جنتی، تجربه و هوش و سرسختی وی را دارا باشد، اگر نگوییم چنین شخصی نیست اما به راستی یافتنش هرگز آسان نخواهد بود.

روحانی در انتخابات پیشه رو برای موفقیت و ایستادگی در برابر جناح تندرو و دلواپس نیاز به چنین شخصی دارد، به ترکیب ستاد روحانی در سال ۹۲ نگاه کنید، از محمد باقر نوبخت که اکنون به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی دولت مشغول فعالیت است تا سایر چهره هایی همچون نعمت زاده که اکنون وزیر صنعت و معدن و تجارت است یا علی یونسی که معاون اقلیت های دینی روحانی است، همگی نقشی تاثیرگذار و تعیین کننده را در آنروزهای حساس ایفا کردند اما…

اما سال ۹۶ چه؟ کدام یک از چهره های نامبرده میتوانند با قدرت سابق اقداماتی که در سال ۹۲ انجام داده اند را انجام دهند؟ قانون تا چه حد دست آنان را باز میگذارد؟ پاسخ ها مشخص است پس عاقلانه ترین کار، ذخیره مهره ای چون علی جنتی برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ بود، چهره ای که چند وقتی هست مسئولیت اجرایی ندارد و با تمرکز و قدرتی صدچندان میتواند به دوست دیرین خود یاری برساند.

بدین ترتیب و با در نظرگیری جمیع جوانب به وضوح به این نتیجه خواهیم رسید که جنتی پسر، گزینه ای شایسته برای به دست گیری سکان کشتی انتخابات روحانی است، گزینه ای اهل اعتدال با مواضعی کاملا اصلاح طلبانه که اتحاد را هرگز از دستور کار خویش خارج نخواهد کرد، شاهکلید ذخیره شده روحانی، زین پس نیز روزهایی پر تلاطم را پشت سر خواهد گذاشت، روزهایی که با آن غریبه نیست و امید که اینبار نیز همچون گذشته در قامت مردی پیروز ایفای نقش کند، امید که چنین چرخد روزگار و ایران و ایرانی به آنچه شاستگی اش را داراست و به واسطه برخی بی تدبیرها از آن محروم شده، دست یابد…

 

ادامه ی خواندن
۲ نظر

1 پاسخ

  1. سروش

    22 فوریه 2017 در 3:28 ب.ظ

    با ارزوی توفیق برای جناب جنتی

  2. محمد

    21 فوریه 2017 در 11:11 ب.ظ

    مردی برای تمام فصول

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی