با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

ظریف: نمی‌توانید یک ایرانی را پیدا کنید که اقدامی تروریستی علیه آمریکایی‌ها انجام داده باشد

وزیر امور خارجه ایران گفت: ورود نظامیان آمریکا برای مبارزه با داعش تنها به بی‌ثباتی‌ها دامن خواهد زد.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ وزیر امور خارجه ایران گفت: ورود نظامیان آمریکا برای مبارزه با داعش تنها به بی‌ثباتی‌ها دامن خواهد زد.

محمد جواد ظریف در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ در گفت‌وگو با سی.ان.ان گفت: اشغال عراق به‌دست نظامیان آمریکایی به ظهور گروه تروریستی داعش انجامید. من معتقدم حضور نظامیان خارجی در سوریه دستاویزی به گروه‌های تندرو خواهد داد تا جنگجویانی جدید از بین جوانان محروم جذب کنند. نمی‌توانیم متکی به راه‌حل‌هایی باشیم که خود بخشی از مشکل هستند.

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: آتش‌بس سراسری سوریه که با همگرایی ایران، روسیه و ترکیه محقق شده بود، عمدتا پابرجا مانده اما ورود نظامیان آمریکا برای مبارزه با داعش تنها به بی‌ثباتی‌ها دامن خواهد زد.

ظریف درباره علت حمایت ایران از دولت سوریه گفت: برخی اشتباه‌ها در سوریه صورت گرفته، همان‌گونه که پیش از آن هم صورت گرفته بود. آنهایی که داعش را به‌وجود آوردند و گروه‌های تروریستی را مسلح کردند، همان افرادی بودند که به صدام حسین سلاح دادند و القاعده را به وجود آورده و تسلیح کردند. نباید تاریخ را تکرار کنیم و بعد هم آنهایی که در جبهه درست قرار داشتند را مورد ملامت قرار دهیم.

وی همچنین تاکید کرد: ورود حزب‌الله به سوریه تنها به درخواست بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه و با هدف پیشگیری از نفوذ گروه‌های تروریستی به لبنان صورت گرفته است.

ظریف درباره اقدامات ضد ایرانی دولت جدید آمریکا گفت: هر کسی که در گذشته ایران را آزموده می‌داند که ما به زبان تهدید وقعی نمی‌نهیم. ایران تنها به احترام متقابل و منافع مشترک پاسخ می‌دهد.

وزیر امور خارجه با یادآوری اینکه دولت اوباما از حربه تحریم‌های اقتصادی بهره گرفت اما در نهایت مغلوب اراده ملت ایران شد، گفت: اوباما به این علت پای میز مذاکره آمد که تحریم‌ها نتیجه‌بخش نبود.

وی با بیان اینکه اجماع بین‌المللی برای حفظ توافق هسته‌ای وجود دارد، افزود: همه از جمله کارشناسان آمریکایی می‌دانند این بهترین توافق ممکن از هر لحاظ، نه تنها برای ایران که هم برای آمریکا بود. این پیروزی دیپلماسی بر فشار و تهدید بود چراکه این اعمال دیگر کارساز نیست.

ظریف فرمان دونالد ترامپ برای منع ورود اتباع ۷ کشور با جمعیت عمدتا مسلمان به خاک آمریکا را توهینی به همه ملت ایران خواند و گفت: شما نمی‌توانید بین این همه اعمال شنیع صورت گرفته حتی یک ایرانی را پیدا کنید که اقدامی تروریستی علیه آمریکایی‌ها انجام داده باشد. ایران تمامی حوادث تروریستی را که به‌دنبال حادثه ۱۱ سپتامبر در ایالات متحده صورت گرفته، محکوم کرده است.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: دولت آمریکا درک نمی‌کند که تهدیدها را در جهان نوین نمی‌توان به یک ناحیه خاص محدود کرد. سوریه امروز به زمین بازی تروریست‌هایی بدل شده که در هر نقطه جهان دست به ویرانگری می‌زنند.

/ایلنا

  فیلم / تمرین پرسپولیس بعد از شکست استقلال خوزستان
آگهی
آگهی