با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

قانونی برای تشدید ناپایداری صندوق های بازنشستگی

به گزارش اصلاحات نیوز، زن اقتصاد دان و  عضو هیات علمی دانشگاه مازندران گفت: قانون بازنشستگی پیش از موعد زنان با ۲۰ سال سابقه و بدون شرایط سنی باعث تشدید عدم توازن درآمد و هزینه در صندوق های بازنشستگی و در نهایت بحران های جدی اقتصادی و تنش هایی اجتماعی می شود.

زهرا کریمی با بیان اینکه صندوق های بازنشستگی هم اکنون دچار بحران مالی هستند و به بودجه دولت وابسته اند، افزود: با تصویب این قانون صندوق ها به جای اینکه حق بیمه شاغلین را در بازه زمانی بیشتری دریافت کنند، باید پرداخت مستمری را زودتر آغاز کنند و برای دورانی طولانی مستمری بپردازند.

وی ادامه داد: متوسط سن زنانی که طبق این قانون پیش از موعد بازنشسته می شوند، به گونه ای است که می توانند تا ۴۵ سال بعد از بازنشستگی مستمری دریافت کنند. بنابراین تصویب این قانون عدم توازن بین درآمدها و هزینه های صندوق های بازنشستگی را شدیدتر خواهد کرد.

کریمی با اشاره به وضعیت نامطلوب زنان در بازار کار اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی با این نگاه که مردها نان آور خانوار هستند، می خواهد زنان کار نکنند و به خانه برگردند چنین برخوردی وضعیت بازار کار زنان را از وضعیت موجود هم بدتر می کند؛  و نقش زنان در سطح کارشناسی و تخصصی کمتر و کمتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه قانون فوق باعث می شود که کارفرمایان به استخدام زنان کارشناس و متخصص کم­تر گرایش نشان دهند.. ادامه داد: این قانون تصاد میان حضور زنان در سطوح بالای دانشگاهی و بازار کار را تشدید خواهد کرد و زنان را بیش از پیش به سمت مشاغل غیر رسمی، با مزدهای پائین و بدون پوشش بیمه سوق خواهد داد.

 

 

کریمی گفت: خلاف آن چیزی که جامعه تصور می کند در بخش بزرگی از خانوارهای ایرانی  مردان سرپرست و نان آور خانواده نیستند طبق اعلام مرکز آمار ایران بیش از ۱۲ درصد خانوارهای ایرانی زن سرپرست هستند، این نسبت در واقع بیش از ۱۲ درصد است زیرا زنان به خاطر مسایل حیثیتی، این مسله را مخفی می کنند.

وی با بیان اینکه تصویب قانون مذکور باعث می شود که خانوارها با فقر بیشتری دست و پنجه نرم کنند، تصریح کرد: این قانون زنان را به خروج از بازار کار تشویق کرده و مردان را در اولویت اشتغال قرار می دهد. بدین ترتیب در آینده با افزایش محدودیت در فرصت­های شغلی برای زنان، فقر شدیدتر وآسیب های اجتماعی گسترده­تر خواهد شد.

کریمی افزود: قانون گذار خواسته با این قانون مسئله­ی کم بود فرصت های شغلی  را به سادگی حل کند اما مسئله با فرستادن زنان به خانه حل نمی شود. افزایش سطح تحصیلات زنان حضور فزاینده ی آنان در بازار کار را به دنبال خواهد داشت و کاهش اشتغال زنان در بخش رسمی، به بالارفتن سهم زنان در مشاغل غیررسمی و بدون پوشش بیمه خواهد انجامیدکه بار مالی بر دوش صندوق های بازنشستگی را سنگین تر خواهد کرد و از منابع درآمدی صندوق­ها خواهد کاست.

این زن اقتصاد دان گفت: تصویب قانون بازنشستگی پیش از موعد زنان با ۲۰ سال سابقه و بدون شرایط سنی، برای زنان متخصص جویای کار پیآمدهای فنی در پی دارد؛ چراکه کارفرمایان برای مشاغل تخصصی،  نیرویی را استخدام نمی کنند که در دوران کوتاهی بازنشسته شود.

کریمی ادامه داد: با توجه به این قانون، کارفرما، یک خانم کارشناس ۳۰ ساله دارای ۱۰ سال سابقه کار را برای کاری حساس و بلند مدت استخدام نمی کند؛ چون احتمال می دهد ۱۰ سال بعد این نیرو را از دست بدهد، شرایط کنونی که بازار کار ایران کساد است چنین قوانینی به زنان ضربه زده و باعث رشد فقر و متزلزل شدن بنیان خانواده می شود.

وی بیان داشت: به جای اینکه با حذف بخشی از جمعیت بخواهیم مشکل را حل کنیم باید به دنبال بررسی موانع رشد سرمایه گذاری و اشتغال باشیم. مقابله با حضور زنان در بازار کار راهکار مناسبی برای مشکل اشتغال کشور نیست.

کریمی گفت: چنین قوانینی، هرچند به نفع زنانی است که داوطلبانه خواهان بازنشستگی هستند؛ ولی در واقع جایگاه زنان را در مشاغل مدیریتی و تخصصی تضعیف می کند و به نارضایتی در میان زنان تحصیل کرده  دامن خواهد زد.

 

  قیمت طلا، سکه و ارز امروز ۹۹/۱۰/۰۶
آگهی
آگهی