با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

آخرین رهبر شوروی تهدید وقوع جنگ هسته ای را واقعی می داند

آخرین رهبر شوروی پیش از فروپاشی سال ۱۹۹۱ با تاکید بر لزوم ازسرگیری مذاکرات متوقف شده کاهش جنگ افزارهای اتمی بین روسیه و آمریکا شد، گفت: تهدید وقوع جنگ هسته ای در شرایط کنونی واقعی و محتمل است.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ آخرین رهبر شوروی پیش از فروپاشی سال ۱۹۹۱ با تاکید بر لزوم ازسرگیری مذاکرات متوقف شده کاهش جنگ افزارهای اتمی بین روسیه و آمریکا شد، گفت: تهدید وقوع جنگ هسته ای در شرایط کنونی واقعی و محتمل است.

میخائیل گورباچف گفت: مذاکرات هسته ای میان روسیه و آمریکا برای جلوگیری از وقوع از جنگ هسته ای باید از سرگرفته شود.
خبرگزاری روسی اینترفکس روز جمعه به نقل از وی نوشت: شورای امنیت سازمان ملل باید در سطح رئیسان جمهوری کشورهای عضو شورا، نشست ویژه ای برگزار و قطعنامه ای را تصویب کند که در آن جنگ هسته ای غیرقابل قبول خوانده شود که هیچگاه نباید رخ دهد.
گورباچف گفت: ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ سران روسیه و آمریکا باید برای تصویب چنین قطعنامه ای پیشگام شوند، زیرا با برخورداری از ۹۰ درصد زرادخانه اتمی جهان، مسئولیت ویژه ای در این زمینه برعهده دارند.
آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی گفت: روابط روسیه و آمریکا در طول چند سال اخیر تیره شده است و در این میان، طرفداران تیرگی روابط دو کشور صاحبان صنایع دفاعی هستند که از این وضعیت خرسندند.
گورباچف افزود: سیاستمداران و نظامیان روسیه و آمریکا در این شرایط خصمانه رفتار می کنند و در وهله نخست دکترین نظامی دو کشور خطرناک تر می شود. افزون بر آن، مجریان برنامه های سیاسی تلویزیونی و تحلیلگران به این خصومت جویی ها می پیوندند و همه چیز گونه ای دیده می شود که گویا جهان برای یک جنگ آماده می شود.
وی در پایان با یادآوری روند کاهش تسلیحات اتمی میان شوروی و آمریکا گفت که سال ۱۹۸۶ در نشست های پولیت بورو تمامی توجه ها به جمله «پاسخ دادن به حمله با تمامی امکانات موجود» متمرکز شده بود، ولی این بند حذف و تائید شد، سلاح هسته ای فقط با هدف بازدارندگی از جنگ احتمالی در دسترس باشد.
معاهده کاهش تسلیحات راهبردی موسوم به استارت سال ۱۹۹۰ بین روسیه و آمریکا منعقد شد که دسامبر سال ۲۰۰۹ نیز اعتبار آن پایان یافت.
این پیمان تنها قرارداد آمریکا و شوروی سابق است که نه تنها سامانه های تسلیحات هسته ای را محدود کرد، بلکه با امضای آن دو نوع کامل موشک ها در یک زمان نابود شد و خطر بروز مناقشه هسته ای در اروپا را بسیار کاهش داد.
باراک اوباما و دیمیتری مدودیف رئیسان جمهوری سابق روسیه و آمریکا نیز هشتم آوریل سال ۲۰۱۰ پیمان استارت جدید را امضا کردند که براساس آن هر کشور اجازه دارد از ۱۵۵۰ کلاهک هسته ای و ۷۰۰ وسیله حمل آن برخوردار باشد.

/ایرنا
 
 
  ژنرالهای آمریکایی جنگ با روسیه را اجتناب ناپذیر می‌دانند
آگهی
آگهی