با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

اتحادیه اروپا شماری از تحریم شرکت های نفتی ایران را لغو کرد

اتحادیه اروپا در سالگرد اجرای برجام، تحریم شماری از شرکت های مرتبط با صنعت نفت ایران را لغو کرده است.

 

به گزارش اصلاحات نیوز؛ اتحادیه اروپا در سالگرد اجرای برجام، تحریم شماری از شرکت های مرتبط با صنعت نفت ایران را لغو کرده است.

اتحادیه اروپا تحریم چهار شرکت مهم نفتی ایران شامل شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت (اوپیک)، شرکت مدیریت و عملیات بهره برداری پتروپارس (POMC)، شرکت مهندسی و منابع پتروپارس (PRE) و شرکت گاز طبیعی مایع شده ایران را لغو کرده است.
در میان شرکت هایی که تحریم آنها لغو شده، اهمیت شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت (اوپیک) بیش از سایرین است، زیرا این شرکت برای تامین مالی و سرمایه گذاری در طرح های صنعت نفت فعالیت دارد.
با رفع تحریم های این شرکت، شرایط سرمایه گذاری در پروژه های متعدد این صنعت و همچنین جذب سرمایه گذاری خارجی از طریق این شرکت، تسهیل می شود.
اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۲، این شرکت را در فهرست تحریم های خود قرار داده بود.
اتحادیه اروپا، علاوه بر شرکت های نفتی، تحریم شمار دیگری از شرکت های ایرانی در بخش های مختلف اقتصادی را رفع کرده است.
به گزارش تارنمای شورای اتحادیه اروپا، این اتحادیه در تاریخ ۱۶ ژانویه تصمیم گرفت شرکت بیمه معلم، شرکت مدیریت و عملیات بهره برداری پتروپارس (POMC)، شرکت مهندسی و منابع پتروپارس (PRE)، شرکت آلومینیوم ایران، شرکت گاز مایع طبیعی ایران، شرکت کشتیرانی و تجاری هانساتیک و ناصر باطنی را از فهرست تحریم های شورای اتحادیه اروپا خارج سازد.
همچنین بانک صادرات و بانک صادرات شعبه لندن از فهرست تحریم ها خارج شدند.
سایر شرکت هایی که از فهرست تحریم ها حذف شده اند شامل شرکت نکا نوین یا نیکسا نیرو، شرکت تجاری وست سان ثبت شده در آلمان و شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت می شود.
به گزارش ایرنا، روند حذف تحریم های نفتی ایران از ۲۶ دی ماه ۱۳۹۴ و پس از اجرای برجام، آغاز شد که بر اساس آن تحریم صادرات و سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران برطرف می شود.
برجام یا برنامه جامع اقدام مشترک (Join Comprehensive Plan of Action)، در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ پس از ۲۰ ماه مذاکرات فشرده و سخت که از آن به عنوان مذاکرات قرن نام برده می شود، بین ایران و کشورهای ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) به امضا رسید.
این توافق از ۲۶ دی ماه ۹۴ با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اجرای تعهد ایران در حوزه هسته ای، با برچیده شدن همه تحریم های ایران مرتبط با موضوع هسته ای به مرحله اجرا رسید.
بدین ترتیب، با اجرای برجام همه تحریم های مرتبط با صنعت نفت، گاز و پتروشیمی لغو و زمینه بازگشت ایران به بازار جهانی نفت فراهم شد.
 
منبع: ایرنا
  وزیر خارجه آمریکا: در صورت تغییر رفتار ایران با این کشور مذاکره می‌کنیم / می‌خواهیم واردات نفت از ایران را به صفر برسانیم
آگهی
آگهی