با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

موتور سوارانِ زن پرونده اخلاقی داشته‌اند

سرهنگ علی الهامی گفت: دو دختر هنجارشکن از نبودِ نیروی انتظامی در بوستان جنگلی دزفول سوءاستفاده کرده و در اقدامی ناپسند و مخالف با ارزش‌ها و هنجارهای جامعه و انقلاب، اقدام به موتورسواری کردند.»

به گزارش اصلاحات نیوز: اراک و دزفول، دو شهری بودند که در روزهای گذشته بیشتر از هر شهرستان دیگری، اسمشان در شبکه‌های مجازی دیده می‌شد؛ هر دو هم با بهت و حیرت. اراک را یک قتل عجیب‌وغریب از سوی جانی از زندان آزادشده سر زبان‌ها انداخت و دزفول را حرف‌های فرمانده انتظامی این شهر که خبر از دستگیری دو دختر جوان به‌دلیل موتورسواری در پارک جنگلی می‌داد. لحن تند سرهنگ علی الهامی، بیشتر از اصل خبر، افکار عمومی را وادار به واکنش کرد. او چهارشنبه‌شب به ایرنا گفت: «نیروهای انتظامی شهرستان دزفول درراستای اجرای طرح ارتقای امنیت اخلاقی و مقابله با بی‌نظمی و ناهنجاری‌ها در جاده دزفول به سردشت حضور داشتند. در این بین، دو دختر هنجارشکن از نبودِ نیروی انتظامی در بوستان جنگلی دزفول سوءاستفاده کرده و در اقدامی ناپسند و مخالف با ارزش‌ها و هنجارهای جامعه و انقلاب، اقدام به موتورسواری کردند.»

او ادامه داد: «انتشار تصاویر و فیلم این حرکت زشت و قبیح در فضای مجازی موجب نگرانی و تأسف بسیار زیاد مردم دیندار و ولایتمدار شهرستان و به تبع آن، مسئولان و متولیان فرهنگی شهرستان شد. پس از انتشار این تصاویر و فیلم در فضای مجازی که بیانگر اوج پشت‌پا‌زدن به هنجارهای دینی توسط آن دو دختر و انجام حرکات زشت در پارک جنگلی بود، نیروی انتظامی اقدامات گسترده‌ای را برای دستگیری این دو آنها انجام داد. آنها امروز با همکاری بسیج، منابع مختلف خبری و مردم شناسایی، دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.» تأکید زیاد فرمانده انتظامی دزفول بر برخورد ضربتی با این دو دختر باعث شد که کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه با بازنشر حرف‌هایش، این سؤال را مطرح کنند که آیا موتورسواری دو دختر، بیشتر از برخی جرایم مانند همین قتل فجیع در اراک یا اسیدپاشی‌های مختلف اهمیت داشته که این‌طور درباره‌اش حرف زده شده و از همکاری‌های چندجانبه برای دستگیری این دختران موتورسوار گفته می‌شود؟ 

در قانون چیزی نیست
موتورسواری زنان از آن مسائلی‌ است که قانون چندان درباره‌اش نظر نداده است. اساسا قانون و شرع درباره خیلی چیزها نظر نداده‌اند تا جایی که اصطلاحی در شرع برای چنین اعمالی وجود دارد با عنوان «مباح». این اعمال به خودی خود، حکمی ندارند و همراه‌شدنشان با اعمال دیگر می‌تواند آنها را به ورطه ثواب و گناه بکشاند. به نظر می‌رسد موتورسواری زنان، چه از نظر شرع و چه از نظر قانون در دسته همین اعمال قرار می‌گیرد اما برخوردهای نانوشته‌ای هم در همین رابطه وجود دارد؛ مثلا اینکه نیروی انتظامی بدون اتکا به هیچ قانون خاصی از ارائه گواهینامه به زنان خودداری می‌کند؛ البته در چند سال گذشته، رویکردها به موتورسواری زنان تا حد زیادی تعدیل شده است. گواه این گفته هم شرکت‌دادن زنان در مسابقات موتورسواری بین‌المللی از سال ۱۳۸۸ است که در زمان خودش جنجال‌های زیادی به راه انداخت و حالا با گذشت هفت سال از اولین حضور بین‌المللی زنان، پشت موتور‌نشستن آنها از سوی مسئولان دزفولی، آن‌قدر هنجارشکنانه به نظر می‌رسد که با یک حرکت ضربتی و چندجانبه، خاطیان بازداشت شده و به مقامات قضایی تحویل داده شوند. بهمن کشاورز، حقوقدان، درباره اینکه قانون چه تصمیمی می‌تواند درباره این دختران بگیرد، می‌گوید: «تا آنجا که بنده می‌دانم و به خاطر دارم در قانون اساسی، موتورسیکلت هم وسیله نقلیه‌ای‌ است مانند سایر وسایل نقلیه و در استفاده از آن، زنان و مردان مساوی هستند. این معنا را از اصل «۲۰»  و «۱۹» قانون اساسی می‌توان استنباط کرد. علاوه‌براین، اینکه اصل «۲۱» قانون اساسی تضمین حقوق زن را در تمام جهات، البته با رعایت موازین اسلامی وظیفه دولت دانسته است؛ بنابراین از آنجا که از نگاه قانون، وسیله حمل و نقل و به اصطلاح مرکب، چیزی ا‌ست که همه باید بتوانند به طور یکسان از آن استفاده کنند، گمان نمی‌کنم رفت‌وآمد خانم‌ها با موتورسیلکت اشکال قانونی داشته باشد. اگر مشکلی هست در خلقیات ما شهروندان است که نسبت به بعضی پدیده‌هایی که برای ما آشنا نیستند، عکس‌العمل غیرعادی نشان می‌دهیم و تغییر این وضعیت، مستلزم آموزش و فرهنگ‌سازی است. به عبارت دیگر، برای اینکه خانم‌ها از حقوق مساوی با مردان در مواردی که منع شرعی ندارد برخوردار شوند، باید ما مردان خود را تغییر دهیم و مسئولان روی تربیت افراد جامعه کار کنند؛ نه اینکه به بهانه جلب توجه و ایجاد مزاحمت از سوی دسته‌ای از مردم، عده‌ای از حقوق قانونی خود محروم شوند.»
او در جواب اینکه آیا این دختران را می‌توان به جرم هنجارشکنی مشمول مجازات دانست یا نه، می‌گوید: «در قانون جرمی به‌عنوان مطلق هنجارشکنی پیش‌بینی نشده؛ خیلی هم طبیعی ا‌ست چون اگر قانون از الفاظ این‌چنینی استفاده کند، دست افراد مختلف را برای برخورد سلیقه‌ای و برداشت شخصی باز می‌گذارد. بر‌اساس حقوق جزا، صرفا اعمالی که مشخصا تعریف و برای آنها مجازات تعیین شده باشد، قابل تعقیب و مجازات هستند، گمان نمی‌کنم این مورد به خودی خود بتواند موجبی برای بازداشت و احیانا مجازات افراد باشد. شاید مجموعه آنچه واقع شده را بتوان اخلال در نظم عمومی برداشت کرد اما تا جایی که از ویدئوهای منتشر‌شده می‌توان فهمید، این اخلال هم توسط خانم‌ها صورت نگرفته بلکه افرادی که آنها را تعقیب می‌کنند یا کسانی که با ایجاد مزاحمت و سروصدا نظم عمومی را به هم زده‌اند، باید تعقیب شوند. به‌هرحال، باید گفت که بازداشت‌کردن افراد، کار خطیری است و در صورتی که مستند و متکی بر قانون نباشد، می‌تواند آثار بدی داشته باشد.»

جرم چیز دیگری‌ است
مسئولان دزفولی هم از نوع بازتاب خبر برخورد با دختران موتورسوار خوشحال نیستند؛ البته فرماندار این شهرستان درحالی‌که از نحوه بازنشر این خبر ابراز نارضایتی کرده، بعد دیگری از ماجرا را روشن می‌کند و می‌گوید: «جرم این دو خانم، صرفا موتورسواری نبوده بلکه آنها مشکلات اخلاقی دیگری هم دارند و صاحب پرونده‌های قضایی مختلف در زمینه اعمال منافی عفت و اخلاق هستند. حرکتی هم که به تازگی انجام داده‌اند، نمایش گوشه‌ای از‌ همین‌ روحیات بوده است؛ بنابراین این‌طور نبوده که دو دختر خانم در جایی موتورسواری کنند و بعد نیروهای مختلف برای بازداشت و برخورد با آنها بسیج بشوند.»
آصفی، نحوه خبری‌کردن ماجرا از سوی فرمانده انتظامی دزفول را ناراحت‌کننده می‌داند و می‌گوید: «من معتقدم دزفول شهر پاکیزه‌ای ا‌ست و از نظر اخلاقی در وضعیت خوبی به سر می‌برد. اینکه ما بیایم با بزرگ‌نمایی این دست اتفاقات به‌گونه‌ای وانمود کنیم که این شهر مشکلات این‌چنینی دارد و مسئولانش چنین دغدغه‌هایی دارند، جفا به کل مسئولان است.» او درباره اینکه دو دختر موتورسوار الان چه وضعیتی دارند، می‌گوید: «تا جایی که من در جریان هستم، این دو نفر هنوز در اختیار مسئولان قضایی شهرستان هستند تا به پرونده‌شان در مسیر قانون رسیدگی شود.» عباس پاپی‌زاده، نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی هم اعتقاد دارد که رسانه‌ها، موضوع را بزرگ کرده‌اند. او می‌گوید: «البته نمی‌توان از لحن فرمانده انتظامی و میزان اهمیتی که برای چنین مسئله‌ای قائل شده، انتقاد نکرد اما من فکر می‌کنم رسانه‌ها هم نباید این‌چنین برخورد کنند؛ درحالی‌که شهرستان دزفول مشکلات بزرگی دارد که نیازمند رسیدگی و توجه مسئولان کلان استان و کشور هستند اینکه بیایم این شهر را با این دست مسائل مطرح کنیم، کار درستی نیست. مسئولان این شهرستان هم باید بدانند که حرف‌هایشان چه تأثیری می‌تواند بر حیثیت شهر و نگاه مردم کشور به این شهرستان داشته باشد.»
او ادامه می‌دهد: «نباید طوری رفتار کنیم که انگار مشکل دزفول این قبیل موارد زیرا شهرستان ما به اندازه کافی از این نوع نگاه صدمه دیده است.»

/وقایع اتفاقیه

ادامه ی خواندن
۱ پاسخ

1 Comment

  1. ناشناس

    14 ژانویه 2017 در 8:17 ق.ظ

    این عمل زشتی است ، اما از آن زشت تر رسانه ای کردن و جنجال درست کردن است. انتشار این خبرقبح آن را شکست مطمئن باشید این گونه اعمال بیشتر می شود. قدری هوشمندانه و با آینده نگری به این اخبار توجه کنید.

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی