با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

جاسوسی نا محسوس!

برای یکبار هم که شده شاید بد نباشد که یاد برخی قانون گذاران بیاوریم که افشای اسناد محرمانه خود به تنهایی جرمی مستقل است!

به گزارش خبرنگار اصلاحات نیوز؛دست به دست در شبکه های اجتماعی می چرخید و دهان به دهان نقل میشد،عجیب بود اما راستش برای اهالی رسانه یا دنبال کنندگان عالم سیاست ایران اسلامی تکراری!آری تکراری بود،پیش تر نیز یکی از همین وکیل المله های بهارستان نشین در اقدامی عجیب،اخبار و اطلاعات مرتبط با یکی از جلسات کمیسیون امنیت ملی را در اختیار یکی از رسانه های همسو با خود و جریان سیاسی اش قرار داده بود.

نماینده خاطی آنروز ها پاسخی جز دعوت به تقوا از سوی وزارت امور خارجه و چند بیت شعر دریافت نکرد تا همگان از خود بپرسند مگر انتشار اسناد و اطلاعات محرمانه جرم نیست؟اگر هست چرا با فلان قانون گذار مجرم برخورد نمی شود و اگر نیست چرا برخی دیگر افراد به همین دلیل تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند؟

سوالها پاسخی نداشت همانطور که وزارت امور خارجه شکایتی نداشت پس آقای نماینده هم تحت تعقیب قرار نگرفت!روز ها گذشت تا اینکه همین دیروز خبرگزاری مهر در گفتگویی با یکی از دلواپس ترین نمایندگان مجلس اعتدال محور دهم اطلاعات مربوط به نشست محرمانه  یا در عبارتی بهتر،غیرعلنی،”محمدجواد ظریف” به عنوان سکان دار دستگاه دیپلماسی کشورمان با اعضا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خانه ملت را به زعم خودش افشا کند و خبر از پشیمانی وزیر امور خارجه بدهد!

اینکه چطور آقای نماینده ای که خود اساسا در آن جلسه حضور خارجی و فیزیکی نداشته از مفاد و مباحث مطروحه در نشست مذکور با خبر شده و توانسته اظهارات ظریف را مو به مو به خاطر بسپارد و در اختیار خبرگزاری همسو با خود قرار دهد،خود محل سوال است اما بگذریم!شاید جناب آقای قانون گذار دارای “طی الارض” باشد!کسی چه می داند!پس تهمت نزنیم!

اما اینبار که اسناد محرمانه به زعم وزارت امور خارجه به دروغ و با تحریفی چندصد درصدی به اصطلاح فاش شد،واکنش عموم مردم در شبکه های اجتماعی جالب توجه بود،آنان این اقدام دلواپس پارلمان نشین را مصداق جرم جاسوسی تلقی کرده و خواستار برخوردی قانونی و یکسان با سایر افراد جامعه با وی شدند!

اما جرم جاسوسی چیست؟حقیقت آن است که تعریف صریح و دقیقی از آن در قانون مجازات اسلامی ما ارائه نشده اما مطابق ماده چهارم بخش تعزیرات قانون مذکور ؛ هرکس(دقت کنید هرکس!)نقشه ها یا اسرار یا اسناد یا تصمیمات راجع به سیاست داخل یا خارجی کشور را عالما و عامدا در اختیار افرادی که صلاحیت دسترسی به آن را ندارند قرار دهد یا از مفاد آن مطلع کند به نحوی که متضمن نوعی جاسوسی باشد،نظر به کیفیات و مراتب جرم،به حبس از یکسال تا ۱۰ سال محکوم خواهد شد.

آورده شده در فوق متن صریح و بی تغییر قانون است اما برخی دوستان با اتکا به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه مردم و ملت سرفراز ایران اسلامی در نظام مقدس جمهوری اسلامی همواره “محرم” شناخته شده و می شوند و از آنجا که در متن قانون ذکر شده گفته شده در “در اختیار افرادی قرار دهد که صلاحیت دسترسی به اطلاعات را ندارند”،بنابراین اتفاق صورت گرفته جاسوسی نیست چرا که اطلاعات با استفاده از رسانه ای خاص در اختیار مردم قرار گرفته است!

ما نیز با این دوستان موافقیم که جرم صورت گرفته جاسوسی نیست اما یادمان باشد زمانی که جلسات و نشست ها به صورت محرمانه یا غیر علنی برگزار می شود قطعا دلایلی دارد و ملاحضات مرتبط با مصالح عمومی مردم در آن دیده شده بنابراین نمیتوان گفت چون مردم “محرم” هستند باید تمام اطلاعات یک کشور را منتشر کرد چرا که این اطلاعات علاوه بر مردم در اختیار سایر افراد و گروه ها که تحت هیچ شرایطی محرم و دوست تلقی نمی شوند نیز قرار خواهد گرفت و می تواند آسیب هایی بعضا جبران ناپذیر را بر پیکر این کشور وارد کند!

در فوق گفتیم که اقدام جناب نماینده جاسوسی نیست اما نگفتیم جرم نیست!اگر از اهالی علم حقوق که باشید یا با قانون مجازات اسلامی اندکی آشنایی داشته باشید به طور قطع با واژه “افشای اسناد محرمانه”مواجه شده اید!واژه ای که به تنهایی جرمی مستقل محسوب شده و مجازات هایی خاص نیز برای ان در نظر گرفته شده است.

مطابق قانون مذکور هریک از کارکنان سازمان ها که حسب وظیفه مامور حفظ اسناد سری و محرمانه دولتی بوده یا حسب وظیفه اسناد مذبور در اختیار وی بوده،آنها را انتشار داده یا افشا نماید یا خارج از حدود وظایف اداری در اختیار دیگران قرار دهد یا به هر نحوی دیگران را از مفاد آنها مطلع سازد،در مورد اسناد سری به حبس جنایی درجه ۲ از ۲ تا ۱۰ سال و در مورد اسناد محرمانه به حبس جنحه ای از ۶ ماه تا یکسال محکوم می شود.

آورده شده در فوق متن صریح قانون است اما قضاوت اینکه اطلاعات ارائه شده توسط جناب نماینده سری یعنی انکه افشای آنها مغایر مصالح دولت و مملکت است یا اینکه محرمانه،بدین معنا که افشای انها خلاف مصالح اداری سازمان هاست،بماندبا اهلش اما همه اینها در صورتی است که اطلاعات ارائه یا فاش شده از صحت و اعتبار لازمه برخوردار بوده باشند که در این مورد خاص و با اتکا به اظهارات یکی از نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و سخنگوی وزارت امور خارجه باید گفت که چنین نیست!

با تمام اینها اگر به عموم جامعه بنگریم و از آنان بپرسیم پخش اسناد محرمانه و در اختیار بیگانگان قرار دادن آن چه جرمی دارد احتمالا به ما خواهند گفت جاسوسی،پس شاید بهتر باشد از نماینده به اصطلاح افشا کننده بپرسیم به راستی اقدام شما همسو با مصالح ملک و مملکت بوده یا مصالح فلان جناح خاص سیاسی؟

اقای نماینده شما به عنوان امین و وکیل مردم در خانه ملت نشسته اید و سوگند یاد کرده اید که مصالح عمومی کشور را فدای خواست ها و منافع جناحی و شخصی خود نکنید،همه ما باید فردا روزی در محضر حضرتش پاسخگوی اقدامات خویش باشیم و بگوییم بر اساس توانمندی های خود،چه خدمتی به خلقش کرده ایم،آیا به راستی اقدام شما خدمت به خلق بود؟

پاسخ ها بماند با خودتان اما کاش زین پس که قصد گفتگویی داشتیم ابتدا از صحت و اعتبار اطلاعات خویش اطمینان حاصل کنیم و بسنیجم که گفته های ما می تواند موجبات پیشرفت مملکت را فراهم می آورد یا خدایی نکرده منافع عمومی مملکت را با با خطر مواجه می سازد،امید که چنین شود…

 

 

  قطعه "شب قبل از عاشورا" از لوریس چکناوریان + فیلم
ادامه ی خواندن
آگهی
3 نظر

1 پاسخ

 1. محمد

  03 دی 1395 در 18:47

  آقایون اصلاح طلب یه موقع خجالت نکشینابتن ریختن توی صنعت ملی وبه باددادن اموال مردم و۳سال اشتباه کردن جرم سیاسی نیس

  • MP

   06 دی 1395 در 11:19

   جالبه…
   یکی دیگه ۸۰۰ میلیارد دلار رو حیف کرد دود کرد رفت هوا..آخرش یه رکتور فکستنی رو دستمون گذاشت با کلی تحریم،حالا از اصلاح طلبا طلبکار شدی؟!

 2. محمد

  02 دی 1395 در 17:59

  حالا اگه یه خبرنگاری از اصلاحات بودبه اتهام افشای اطلاعات محرنامه حداقل اعدام میشد!!!! ولی ایشون هم نماینده هستند هم اصولگرا تازه اونم از نوع دلواپس

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی