با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

مطالبه گری مردم،ضمانت اجرای منشور حقوق شهروندی/ دولتی با شاخص های حکمرانی خوب،ضامن حقوق شهروندی مردم است

منتخب به مجلس دهم راه نیافته مردم اصفهان با اشاره به رونمایی از منشور حقوق شهروندی گفت: مطالبه گری مردم، زمینه ساز الزام آوری منشور حقوق شهروندی است.

به گزارش خبرنگار اصلاحات نیوز؛ مینو خالقی بانوی اصلاح طلب  و حقوقدان که  فعالیت های بسیار جدی و مستمری در زمینه محیط زیست و حقوق شهروندی درکشورمان انجام می دهد از آن جنس بانوانی است که در عالم سیاست ایران اسلامی تا سالها فراموش نخواهد شد و همواره در افکار باقی خواهد ماند.

وی در دوران ثبت نام کاندیداها برای ورود به دهمین دوره مجلس شورای اسلامی همچون بسیاری دیگر از افراد از حوزه انتخابیه اصفهان ثبت نام کرد و پس از تایید صلاحیت و قرار گیری در لیست امید،  با اقبال مردم مواجه شد و قرار بود زین پس به عنوان وکیل مردم  در خانه ملت به ایفای نقش بپردازد اما…

اما به واسطه نظر شورای نگهبان،مینو خالقی از ورود به پارلمان دهم باز ماند تا هفته ها به عنوان یکی از جنجالی ترین چهره های سیاست داخل ایران شناخته شود و در صدر اخبار خود نمایی کند، در آن روزها دولت وی را نماینده مجلس می دانست، فراکسیون امید نیز از وی حمایت میکرد اما این در بر پاشنه نچرخید تا بهارستان دهم یک بانوی حقوقدان داشته باشد. هر چند موضوع ورود وی به مجلس بر اساس استفساریه قوه مقننه و اظهار نظر برخی نمایندگان مجلس،  همچنان پایان نیافته است.

اکنون ما نیز به بهانه رونمایی و امضا منشور حقوق شهروندی توسط رئیس جمهور  به سراغ وی رفتیم تا نظرات او را  پیرامون منشور حقوق شهروندی جویا شویم:

منتخب اصفهان در پاسخ به سوال ” اصلاحات نیوز “مبنی بر اینکه ” ضمانت اجرای منشور حقوق شهروندی و مواد آن چیست ” اظهار داشت:  پاره ای از مواد یا بهتر بگوییم اکثریت مواد منشور حقوق شهروندی عینا برآمده از قانون اساسی و قوانین عادی هستند که در پایان منشور تحت عنوان ارجاعات قانونی به آن اشاراتی شده است و دارای الزامات قانونی هستند،دیگر موارد حقوق بشری که به صورت تفصیلی و مضاف بر قانون اساسی و قوانین موضوعه کشور ، بعضا بر مبنای اسناد بین المللی حقوق بشری، برشمرده شده نیز از دو جهت می تواند دارای ضمانت اجرا شود : یا به صورت لوایح قانونی به مجلس شورای اسلامی ارائه گردد و یا قوانین موجود در زمینه این حقوق اصلاح و متناسب با منشور حقوق شهروندی روزآمد شوند.

وی ادامه داد: از طرفی در انتهای این منشور و در جهت ساز و کار اجرایی و نظارت بر حسن اجرای حقوق شهروندی ، نهادی به عنوان «دستیار حقوق شهروندی» به وجود آمده که مسئولیت نظارت بر حسن اجرای حقوق احصا گشته در منشور را در نهاد های زیر مجموعه دستگاههای اجرائی بر عهده دارد و رئیس جمهور نیز موظف شده هر ساله گزارشی به ملت ارائه دهد .

خالقی در ارتباط با حیطه  اختیارات رئیس جمهور در ایران بر اساس اصل ۱۱۳  قانون اساسی بیان کرد: بحث حقوقی درمورد اختیارات رئیس جمهور به منظور اجرای قانون اساسی بسیار است،این اصل، رئیس جمهور را مسئول اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه جز دراموری که مستقیما به رهبری مربوط میشود، عنوان می کند. تا کنون نیز ۳ تفسیر در دوره های گوناگون از این اصل توسط شورای نگهبان ارائه شده که مربوط به قبل و بعد از بازنگری قانون اساسی در سال ۶۸ و تغییر اختیارات رئیس جمهور در اصل ۱۱۳ است.

وی افزود: قبلا و در دوره های گذشته هیئتی تحت عنوان ” هیئت پیگیری و نظارت بر اجرای قانون اساسی ” وجود داشت که در دولت اصلاحات ایجاد شده بود و بر مبنای این اصل قانون اساسی و  قانون تعیین حدود وظایف و اختیارات ریاست جمهور مصوب ۶۵  و موارد احصا شده تحت عنوان مسئولیت های رئیس جمهور در اجرای قانون اساسی به فعالیت می پرداخت که گزارش عملکرد این هیئت در طی هشت سال منتشر شده است.

این حقوقدان با اشاره به آخرین تفسیر شورای نگهبان پیرامون محدوده و حیطه اختیارات ریاست جمهوری در اجرای قانون اساسی بیان کرد: بر اساس این تفسیر ، حیطه  اختیارات رئیس جمهور محدود به دستگاههای اجرائی شد و مسئولیت او، امری به غیر از نظارت بر اجرای قانون اساسی عنوان شد،یعنی نظارتی بر دیگر قوا در جهت اجرای قانون اساسی نداشته باشد.

وی با اشاره به جایگاه دستیار حقوق شهروندی رئیس جمهور  گفت: این نهاد تلاشی برای دارای ضمانت اجرا کردن مواد منشور حقوق شهروندی در دستگاههای اجرائی است اما برای اینکه این مواد به عنوان حقوق موضوعه در هر سه قوه دارای ضمانت اجرا شوند نیازمند تصویب آنها به عنوان قانون در مجلس هستیم.

خالقی در ادامه در پاسخ به این سوال که ” برخی مواد منشور همچون ماده ۵۷ منشور حقوق شهروندی مبنی بر اصل برائت در قانون اساسی ما نیز وجود دارد اما بنا به هزاران دلیل آنطور که باید و شاید اجرا نمیشوند،در این شرایط نوشتن منشور حقوق شهروندی به راستی می تواند وضعیت را بهتر کند یا به زعم برخی، تنها ظاهری است؟ “بیان کرد: خیر نمیتوان گفت تنها امری ظاهری ست، به نظر من منشور حقوق شهروندی هر چند که با تاخیر زیاد از سوی دولت ارائه شده و این موضوع جای نقد دارد  اما تلاشی در جهت گرآوری  و تاکید بر حقوق بشر یکایک افراد ملت است و این سند باید راهبردی برای تمام دولتها در دوره های آتی باشد،با معرفی و تاکید بر این حقوق می توان امید به الزام آور شدن آنها  داشت.

این حقوقدان در پاسخ به اینکه  افرادی منشور حقوق شهروندی را فاقد ضمانت اجرا و قدرت الزام قانونی می دانند گفت: البته  بسیاری می گویند این منشور همچون یک اعلامیه و بیانیه است که تا حدودی این بحث درست است اما همانگونه که اشاره کردم راه حل های الزام آور شدن نیز وجود دارد،همه میدانیم که اعلامیه جهانی حقوق بشر ۱۹۴۸  به عنوان یک اعلامیه جهانی فاقد ضمانت اجرای عملیاتی بود و با برشمردن همان حقوق ملت در قوانین اساسی و داخلی کشورها و یا با وجود کنوانسیون های  بین المللی الزام آور حقوقی که کشور ها به آنها پیوستند دارای ضمانت اجرا شد،تصور می کنم این منشور نیز در گام نخست چنین حرکتی، البته در سطح حقوق داخلی ست.

وی افزود:گمان میکنم حرکت دولت تدبیر و امید در راستای رونمایی و امضا منشور حقوق شهروندی،حرکتی قابل تقدیر است اما باید پرسید که آیا قوانینی که ضمانت اجرای آنها در حیطه اختیارات قوه مجریه است و سالهاست که به عنوان قوانین الزام آور وجود دارند، تا  کنون چه میزان عملیاتی شده اند؟ و یا اینکه نهاد دستیاری ویژه رئیس جمهور تا چه میزان می تواند ضامن اجرای مفاد  منشور حقوق شهروندی در دستگاههای اجرائی باشد؟ و تا چه میزان می تواند در مقابل نقض آن ایستادگی کند و به رئیس جمهور اطلاعات لازم را بدهد که اگر این اتفاق بیفتد باید گفت که منشور حقوق شهروندی، منشوری بسیارکارآمد خواهد بود .

خالقی در ادامه پیرامون نقش فرهنگ سازی این منشور اظهار داشت: باید توجه داشته باشید که منشور حقوق شهروندی با وجود تمام انتقادات، گامی مثبت برای فرهنگ سازی این حقوق است و باید گفت مردم خود مهمترین ضامنان آن هستند، چرا که شهروند واقعی شهروند فعال و مطالبه گر است.،شهروند فعال، حقوق خود را می داند و سپس مطالبه می کند. این مهمترین راه وصول به یک جامعه دموکراتیک است. معرفی و تاکید بر حقوق بشر توسط این منشور و قوانین موضوعه کشور، می تواند شهروندان فعال و مطالبه گر بسازد.مهمترین  زمینه ساز الزام آوری و ضمانت اجرای این منشور مطالبه گری مردم است.

وی در خاتمه بار دیگر بر لزوم توجه ویژه به حقوق ملت تاکید کرد و گفت: ما نباید فراموش کنیم که قانون اساسی شایسته،  قانونی اساسی است که حقوق ملت را به بهترین نحو برشمرده باشد و دولتها به اجرای آن اهتمام  کنند، بنابراین توجه کنیم که تضمین حقوق شهروندی مردم در یک کشور، در گرو دارا بودن دولتی با مولفه های حکمرانی خوب  همچون مشارکت، حاکمیت قانون، پاسخگویی و شفافیت است.

  کشور ما پذیرای نظام اقتدارگرا نیست و باید دنبال شیوه‌های دمکراتیک و نیمه دموکراتیک برای اداره کشور باشیم
ادامه ی خواندن
آگهی
2 نظر

1 پاسخ

 1. لیلا زرنشان

  25 شهریور 1396 در 14:36

  در خصوص نامه زیر و بحث حقوقی ان خانم خالقی چه کمکی میتوانند کنند؟

  به نام خداوند

  موضوع: مخالفت با نصب دکل ایرانسل در پارک آزادی(فضای سلامت)
  خدمت اعضای شورای اسلامی شهر شیراز،
  با سلام،
  بدینوسیله اعتراض عده‌ی کثیری از ورزشکاران و ساکنین میدان آزادی و خیابان‌های اطراف را نسبت به ساخت و نصب دکل مخابراتی در بخش مرکزی پارک آزادی به اطلاع رسانیده و انتظار می‌رود در خصوص جلوگیری از ساخت این سازه اقدامات لازم را انجام دهید و صدای نارضایتی همشهریان و اهالی این منطقه را به گوش مسئولین ذیربط برسانید تا دستور برداشت این سازه را صادر نمایند و موجبات رضایت و سلامت مردم را فراهم کنند.
  بنابر تحقیقات به‌عمل‌آمده در مقالات علمی مندرج در مجلات معتبر نصب این دکل‌ها در محیط زندگی شهروندان و تشعشعات الکترومغناطیسی حاصل از آن موجب بروز ناراحتی‌های مزمن و انواع بیماری‌ها می‌گردد که مغایر و مخالف تلاش شما و همکارانتان در راستای استفاده‌ی مردم از محیط زیستی سالم و امن است؛ چراکه هدف شهرداری‌ها از احداث فضای سبز فراهم آوردن مکانی است که مردم بتوانند به‌راحتی به ورزش‌ها و فعالیت‌های مفرح بپردازند و به دور از هرگونه نگرانی از امکانات فراهم‌‌شده، استفاده نمایند.
  لذا خواهشمند است در مورد برداشت و انتقال این سازه‌ی مخابراتی و جلوگیری از پیشرفت ساخت آن در حریم پارک آزادی که از دو سو منتهی به دو بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) و بیمارستان ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌شود، اقدام جدی و لازم را مبذول نمایید.

  با تشکر
  جمعی از ساکنان، ورزشکاران و اساتید و کارمندان مدافع حفظ محیط زیست
  ۰۹۱۷۳۰۱۷۲۳۵

 2. روح الله بختیاری (احمدیان)

  03 دی 1395 در 11:15

  با خانم خالقی میخواستم صحبت کنم
  ۰۹۱۲۰۳۰۴۱۱۳

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

از سایت ما راضی هستید؟

View Results

Loading ... Loading ...
آگهی
آگهی