با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

کیارش دیودار: نظام آموزشی ما کسل کننده است

دنیای نوجوانان سرشار از کنجکاوی، سوال و جست‌وجو برای کشف است. تخیل و ماجراجویی حرف نخست را می‌زند و عجایب از جمله جذابیت‌های هستی به شمار می‌رود

اصلاحات نیوز: دنیای نوجوانان سرشار از کنجکاوی، سوال و جست‌وجو برای کشف است. تخیل و ماجراجویی حرف نخست را می‌زند و عجایب از جمله جذابیت‌های هستی به شمار می‌رود. قطعا شنیدن آنچه در ذهن یک نوجوان می‌گذرد از زبان یک نوجوان، جذاب‌تر و هیجان‌انگیزتر است. «کیارش دیودار» یکی از هم نسل‌های دهه ۸۰ است. همانند همه همسن و سال‌های خود شور و هیجان نوجوانی را تجربه می‌کند و در پی کشف و دست‌یابی به سوالات خوداست. در گفت‌و‌گویی کوتاه با او از دغدغه‌های نوجوانی و نصیحت‌هایش برای پدر و مادر سخن گفتیم. البته گذری هم به دیار هنر و سیاست داشتیم.

این روزها موبایل، اینترنت و کامپیوتر جزء جداناشدنی از زندگی شده‌اند. در روز چند ساعت به این بخش از تکنولوژی اختصاص می‌دهی؟

تقریبا دو ساعت که بیشتر در تلگرام و اینستاگرام هستم و گروه‌ها را چک می‌کنم. گاهی اگر زمان بیشتری داشته باشم به جست‌وجو درباره موضوعات مورد علاقه‌ام می‌پردازم. البته بخش ترجمه هم یکی از بخش‌های موردعلاقه من است. کمی هم بازی‌های آنلاین انجام می‌دهم.

 

چه موضوعاتی را در اینترنت جست‌وجو می‌کنی؟

موضوعات ترسناک و هیجان انگیز. مثلا چند روز پیش درباره آزمایشگاهی در روسیه خواندم که در زمان جنگ جهانی گازهای شیمیایی را روی انسان‌ها آزمایش می‌کرد. موضوعات درباره مکان‌های خاص‌ مثل شهر جن‌ها.

 

این روزها بحث‌هایی مانند انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا داغ است، نظرت درباره برجام و انتخابات چیست؟

بیشتر در مدرسه دراین خصوص صحبت می‌کنیم. درباره ترامپ و خانواده او و کارهایی که می‌کند بحث می‌کنیم. درباره موضوعات خنده دارمثل اینکه ترامپ ۷۰ ساله است و یک پسر ۱۳ ساله دارد. از برجام هم چیز زیادی نمی‌دانم اما درباره‌اش شنیده‌ام. صحبت درباره آن برایم سخت است. علاقه‌ای به اخبار ندارم، اخبار برایم خسته‌ کننده‌است.

 

دوست داری رییس جمهور شوی؟

نه. چون بسیار مسئولیت سنگین و دشواری است.

 

به عنوان یک نوجوان از رییس جمهور چه می‌خواهی؟

اینکه مدارس و سیستم آموزشی را ارتقا دهد. شاید سیستم آموزشی مانند انگلستان مناسب باشد.

آنها در دبیرستان تنها ۴ درس اصلی مثل ریاضی، فیزیک ، شیمی و زبان را می‌خوانند و گاهی هم ۱۰ صبح به مدرسه می‌روند؛ درس ها سبک و درعین حال عمیق هستند اما ما باید بیش از ۱۵ درس را در دبیرستان بخوانیم که هرکدام از دری سخن می‌گویند و نمی‌دانیم در نهایت به چه درد ما می‌خورند.

 

همیشه پدر و مادرها، بچه‌های خود را نصیحت می‌کنند اما این بار می‌خواهم تو آن‌ها را نصیحت کنی. به پدر و مادرها چه می‌گویی؟

می‌گویم یه ذره حال داشته باشید. فعال تر باشین و پا به پای بچه‌های خود تحرک داشته باشید؛ به قول معروف، باحال‌ترین باشید. بخندید و شیطنت کنید.

 

اگر روی سخن با معلمان باشد به آن‌ها چه می‌گویی؟

شاگردان را بفهمند و درک کنند. مگر خود آن‌ها زمانی پشت همین نیمکت‌ها نمی‌نشستند؟ پس چرا آن روزها را فراموش کرده‌اند؟ با وجود اینکه معلمان خوب هم داریم و با شاگردان همراه می‌شوند و به بازی و ورزش می‌پردازند اما معلمی هم داریم که آوردن نام او مثل ناسزاست.

 

گذری هم به وادی هنر داشته باشیم. به کدام هنر علاقه‌‌مند هستی؟

موسیقی و طراحی. چراکه از طریق آن‌ها می‌توانم احساساتم را خالی کنم. خط خطی کردن در طراحی حس خوبی به من می‌دهد. پیانو را نیز دوست دارم چراکه سازی کلاسیک است و آرامش بخش است.

/قانون

  جلال جلالی زاده؛ اصلاح طلبان در مقابل شورای نگهبان دچار خودباختگی شده اند / فکر می‌کنند برای ماندن در قدرت باید التماس و خواهش کنند / نهاد اجماع ساز نباید دغدغه‌ای درباره ردصلاحیت‌ها داشته باشد
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی