با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

یلد ا انا ر ند ارد…

به زمان خداحافظی پاییز هزار رنگ نزدیک می‌شویم و زمستان سپید، پیش روی ماست و در میان این دو، شبی است پر رمز و راز به بلندای یک فرهنگ، فرهنگی چندهزار ساله با آیین و رسومی رنگارنگ که برای ایرانیان از اهمیت زیادی برخوردار است.

اصلاحات نیوز: یلدا برای ایرانیان شبی است یادآور سرخی هندوانه و انار، گرمی کرسی و خانه مادربزرگ و فال حافظ. شب دورهمی‌های دوستانه و جمع فامیل. گفتن و شنیدن و خندیدن در کنار هم و گرمای باهم بودن در سرمای سوزان زمستان. شب یلدا خوراکی‌های خاص خود را دارد که معمولا بر روی کرسی چیده می‌شود. حال این که این اقلام به چه قیمتی به دست مردم می‌رسد، بسیار اهمیت دارد. باید دید آیا در قیمت‌گذاری اقلام شب یلدا کارگران و میزان دستمزد آن‌ها و یا اقشار فرودست جامعه که به سختی روزگار می‌گذرانند، درنظر گرفته می‌شوند یا این که این آیین زیبای باستانی تنها مختص قشر خاصی از جامعه است؟ آیا اقشار پایین دست جامعه در گرمای کرسی و دورهمی‌ها و گل گفتن و شنیدن‌ها جایی دارند، طبق آن‌چه که می‌گوییم یلدا جشن ملی است؟ در این خصوص امسال رؤسای اتحادیه‌های مربوطه می‌گویند که تنظیم بازار کاملا در کنترل آن‌هاست و قیمت‌ها از ثبات نسبی برخوردار است. اما وقتی در مغازه‌های سطح شهر پرسه می‌زنیم در برخی جاها با قیمت‌هایی متفاوت از آن‌چه مسئولان مربوطه اعلام می‌کنند، روبه‌رو می‌شویم. قیمت‌های چند برابری و سرسام‌آور. در حالی‌که طبق آن‌چه که اتحادیه‌ها اعلام می‌کنند، افزایش مجاز قیمت اقلام در خرده فروشی‌ها باید به میزان مشخصی بیشتر از قیمت موجود در عمده فروشی‌ها باشد.

بازارمیوه در کنترل اتحادیه

از جمله میوه‌های پرمصرف شب یلدا ،انار و هندوانه است. انواع آجیل و شیرینی نیز بر سر سفره‌های یلدایی وجود دارد. هر ساله با نزدیک شدن به شب یلدا اتحادیه‌های مربوطه درصدد تنظیم بازار برمی‌آیند تا مردم به راحتی بتوانند اقلام مورد نظر خود را تهیه کنند. طبق آنچه که رییس اتحادیه میوه و تره‌بار به خبرنگار قانون اعلام کرده است، بازار میوه به طور کامل در کنترل اتحادیه است و قیمت‌های مصوب به میادین میوه و تره‌بار اعلام شده است و میادین موظفند اقلام موجود را به قیمت مصوب به مشتریان عرضه کنند. قیمت میوه در میادین میوه و تره بار طبق گفته حسین مهاجران، قیمت میوه‌های پر مصرف شب یلدا هیچ تغییری نسبت به سال گذشته نکرده و شرایط بازار میوه در آستانه این شب آرام و مطلوب است و فقط پرتقال و هندوانه نسبت به سال پیش به شدت کاهش قیمت داشته‌ است که قیمت منطقی این محصولات در بازار مصرف نهایتا باید ۳۵ درصد بیشتر از عمده‌فروشی باشد. در میان محصولات مختلف میوه، در ردیف اول هندوانه و انار و بعد هم نارنگی، پرتقال، خرمالو، موز، خیار و سیب از بیشترین مصرف برخوردارند که به دلیل تولید و عرضه کافی و متعادل آن‌ها در بازار، قیمت این محصولات افزایشی نداشته است.

رییس اتحادیه میوه و تره‌بار در خصوص قیمت میوه‌های اصلی شب یلدا به خبرنگار قانون می‌گوید: اصلی‌ترین مصرف میوه مردم در شب یلدا هندوانه و انار است که این اقلام نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ درصد و نسبت به دو سال گذشته حدود ۱۵۰ درصد ارزان تر شده اند، به طوری که در سال ۹۳ نرخ هرکیلوگرم هندوانه شب یلدا ۲۵۰۰ تومان بود که هم اکنون به ۱۰۰۰ هزار تومان در میادین میوه و تره بار رسیده است. همچنین هرکیلوگرم هندوانه در دو سال گذشته در مغازه های سطح شهر ۴۰۰۰ تومان بود که امسال ۱۳۰۰ تومان شده است، بنابراین امسال افزایش قیمتی در بازار میوه شب یلدا مشاهده نمی‌شود. مهاجران با بیان این که در حال حاضر قیمت هرکیلوگرم هندوانه یک سوم سال گذشته و بین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان در میدان مرکزی میوه و تره بار است، ادامه می‌دهد: دلیل این امر تولید و عرضه فراوان هندوانه در شهر میناب در سال جاری است. همچنین قیمت هرکیلوگرم انار شب یلدا امسال در میدان مرکزی میوه و تره بار ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ است.

موز، تنها میوه دارای افزایش قیمت

هیچ میوه‌ای به جز موز در میادین مرکزی میوه و تره بار افزایش نداشته است. این ادعای حسین مهاجران درباره افزایش قیمت میوه‌ها در میادین میوه و تره بار است.

وی در این باره می‌گوید: هم اکنون نرخ هرکیلوگرم موز با ۱۰۰۰ تومان افزایش به ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان رسیده است که این افزایش قیمت هم مقطعی خواهد بود. درحال حاضر قیمت هرکیلوگرم پرتقال شمال بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان، نارنگی شمال بین ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، کیوی بین ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، خیار بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان،سیب قرمز ۴۰۰۰ تومان، سیب سفید بین ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان،انگور بی‌دانه قرمز ۵۵۰۰ تومان، انگور بی‌دانه سفید ۵۰۰۰ تومان و انگور شاهرودی بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان است. قیمت‌های سرسام آور در مغازه‌های سطح شهر

برخلاف آنچه رییس اتحادیه میوه و تره‌بار درباره عدم افزایش قیمت‌ها در بازار میوه می‌گوید ولی در برخی مغازه‌های مناطق مرکزی شهر تهران با قیمت‌هایی بسیار بالاتر از آنچه که وی می‌گوید روبه‌رو هستیم. در یکی از مغازه‌های مناطق مرکزی تهران، هندوانه به قیمت ۲۵۰۰ تومان، سیب قرمز، ۵۳۰۰ تومان، پرتقال جنوب ۸۷۰۰ تومان، انار ۴۸۰۰ تومان، لیمو شیرین ۴۷۰۰ تومان، نارنگی ۵۴۰۰ تومان، سیب سفید ۵۸۰۰ تومان، خرمالو ۷۰۰۰ تومان، انگور شاهرودی ۵۸۰۰ تومان، موز ۴۹۰۰ تومان و انار دانه قرمز به قیمت ۶۸۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

دلالان، علت گرانی میوه

وقتی وجود قیمت‌های سرسام آور و متفاوت از آنچه که توسط اتحادیه اعلام می‌شود را با مهاجران در میان می‌گذاریم، این‌چنین پاسخ می‌دهد: هر ساله در شب یلدا شاهد جولان دلالان در بازار میوه هستیم به طوری که اگر تعداد دلالان و واسطه گران در بازار میوه و تره‌بار زیادتر نشده باشد، کمتر هم نشده است، فقط این دلالان از میادین مرکزی میوه و تره بار به میادین میوه و تره‌بار شهرداری انتقال پیدا کرده اند. ثبات قیمت شیرینی

آجیل و شیرینی پای ثابت مراسم شادی ایرانیان است و در سفره شب یلدا نیز به وفور یافت می شود به همین علت بازار این محصولات در آستانه بلندترین شب سال رونق خاصی گرفته است. علی بهره مند رییس اتحادیه قنادان درباره قیمت شیرینی در آستانه شب یلدا به قانون می‌گوید: با نزدیکی شب یلدا و افزایش تقاضا برای خرید شیرینی، تمامی قنادی ها آمادگی لازم برای تامین نیاز این شب را دارند. امسال در آستانه شب یلدا هیچگونه افزایش قیمتی در بخش شیرینی نداشته ایم به طوری که انواع شیرینی با همان قیمت‌های مصوب گذشته به فروش می‌رسد. در حال حاضر قیمت هرکیلوگرم شیرینی تر ۱۵ هزار تومان، شیرینی دانمارکی ۱۲ هزار تومان، شیرینی زبان، پاپیون و برنجی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و شیرنی کیک یزدی ۹ هزار تومان است. افزایش قیمت آجیل

در این چند روز بازار آجیل و خشکبار نیز حسابی رونق می‌گیرد و طبق گفته محمد ارزانی ممقانی، نماینده اتاق اصناف در حوزه آجیل خشکبار و حبوبات، با توجه به افزایش تقاضای نسبی در بازار، افزایش ۱۰ الی ۱۵ درصدی قیمت، منطقی است که براین اساس اتاق اصناف با همکاری اتحادیه در نظر دارد که فروش فوق العاده به مناسبت این شب را در برخی واحدهای صنفی اجرا نماید تا با این وجود، تخلف سودجویان به حداقل برسد.

نرخ هر کیلو آجیل مخلوط درجه یک ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان، مغز آجیل شیری ۵۰ تا ۷۵ هزار تومان، فندق ۳۲ تا ۴۰ هزار تومان، پسته ۳۵ تا ۷۵ هزار تومان، مغز بادام زمینی ایرانی ۱۷ تا ۲۲ هزار تومان و مغز بادام زمینی خارجی ۹ تا ۱۲ هزار تومان است. همچنین هر کیلو کشمش را ۱۲ هزار تومان ، هر کیلو تخمه کدو گوشتی از ۱۹ تا ۲۴ هزار تومان، تخمه ژاپنی ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان و نخودچی ۷ تا ۱۸ هزار تومان به فروش می رسد. در میادین میوه و تره بار قیمت مصوب خشکبار درجه یک نیز اعلام شده است. آلبالو خشک ۹۵۰۰ تومان، آلو بخارا ممتاز ۱۸۸۰۰ تومان، آلو بخارا رسمی ۱۵۰۰۰ تومان، آلو جنگلی درشت ۹۰۰۰ تومان، آلو جنگلی ریز ۶۰۰۰ تومان، انجیر خشک ۳۰ درصد پرک ۳۹۰۰۰ تومان، انجیر خشک معمولی ۲۸۰۰۰ تومان ، انجیر آردی ۱۳۵۰۰ تومان، بادام با پوست ۱۳۲۰۰ تومان، برگ زردآلوی ممتاز ۱۹۰۰۰ تومان، برگ قیسی سکه‌ای ۱۸۰۰۰ تومان، برگ هلو ۱۳۵۰۰ تومان و مویز بدون هسته ۱۷۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد. با توجه به آن‌چه که گفته شد، با وجود صحبت‌های مسئولان درباره ثبات قیمت‌ها در بازار شب یلدا ولی بازهم در برخی نقاط شهر با افزایش قیمت‌ها در آستانه شب یلدا مواجه هستیم که یا به صورت سرخود از سوی فروشندگان اتفاق می‌افتد و یا همان‌طور که رییس اتحادیه میوه و تره بار بیان کرد به دلیل فعالیت دلالان و سود جویان رخ می‌دهد که در هر صورت باید با آن‌ها مقابله شود و جلوی فعالیت‌های غیرمجازشان گرفته شود. علاوه بر این از آن‌جایی که یلدا یک جشن ملی است، باید بازارها طوری تنظیم شود که همه اقشار جامعه از بالا و پایین شهر بتوانند این شب را جشن بگیرند.

در چنین شبی باید شادی و گرما در آستانه بلندترین شب سال و در میان سرمای استخوان سوز زمستان، از سر و روی شهر و کشور ببارد. به امید روزی که جشن‌های ملی ما واقعا ملی باشد.

/قانون

  اسیدپاش بدره دستگیر شد
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی