با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

برجامِ پیرمرد

پس از روزها انتظار سرانجام اوپک و عربستان سعودی از موضوع خود کوتاه آمدند و شبی همراه با برجام نفتی را برای ایران اسلامی رقم زدند.

زنگنه

 

زنگنه

به گزارش اصلاحات نیوز: ایران مصمم بود و حاضر نبود از تولید نفت خویش بکاهدْروز تقابل و جدال دیپلمات وار سیاست و اقتصاد بود و بیژن نامدار زنگنه٬این پیرمرد نفتی کابینه حسن روحانی خود به تنهایی تجربه ای بیش از نیمی از ساکنان نشست اوپک داشت.

بالاخره انتظارها به سر آمد و عربستان سعودی و سایر متحدانش در اوپک پس از حدود ۸ سال به ضربه بزرگ تن دادند و توافق کردند که تولید نفت خویش را کاهش دهند و از سوی دیگر با افزایش تولید نفت ایران اسلامی تا سقفی معین موافقت کردند تا سقف تولید نفت ایران اسلامی به روزهای پیش از تحریم ها باز گردد و روزهای به مراتب شیرین تری را برای اقتصاد این مرز و بوم نوید دهد.

در همین راستا رسانه ها با تحلیل های متفاوت و طنازی هایی خاص به استقبال این مهم رفتند که در ذیل قسمتی مهم از آنها به اطلاع میرسد:

خبرگزاری رویترز در گزارشی قابل توجه به ضربه بزرگ به اقتصاد عربستان اشاره میکند و میگوید :  اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز چهارشنبه برای اولین بار از سال ۲۰۰۸ بدین سو توافق کردند که صادرات نفتی این سازمان را کاهش دهند و این اتفاق پس از آن روی داد که عربستان ضربه‌ای بزرگ به تولیدات نفتی خود را پذیرفت و درخواست خود از رقیب دیرینش یعنی ایران برای کاهش صادرات نفتی را منتفی کرد.

در همین حال، روسیه که در اوپک عضویت ندارد، برای نخستین بار در ۱۵ سال گذشته اقدام به کاهش تولیدات خود خواهد کرد تا در راستای افزایش قیمت نفت به اوپک کمک کند. پس از آن که ریاض با ایران به سازش دست یافت و همچنین عراق پذیرفت که صادرات خود را محدود کند، قیمت نفت خام برنت با افزایش بیش از ۹ درصدی به ۵۰ دلار رسید.

آمریتا سن، کارشناس مسائل اوپک می‌گوید، اوپک به افراد بدبین ثابت کرد که نمرده است. این اقدام تعادل بازار و مقابله با اشباع در بازار جهانی نفت را تسریع خواهد بخشید.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان در آستانه اجلاس اوپک گفته بود، این کشور آمادگی پذیرش «ضربه‌ای بزرگ» به تولیدات خود را با هدف دستیابی به توافق دارد.

وی پس از اتخاذ تصمیم کاهش تولیدات اوپک به خبرنگاران گفت: فکر می‌کنم امروز، روز خوبی برای بازارهای نفت است. امروز، روز خوبی برای صنعت است. امروز باید روز خوبی برای اقتصاد جهانی باشد. معتقدم این تصمیم به رشد اقتصاد جهانی کمک خواهد کرد.

در حال حاضر، اوپک یک‌سوم تولیدات نفتی جهان را در اختیار دارد و بر اساس توافقی که به تازگی حاصل شده، قرار است تا ژانویه ۲۰۱۷ تولید ۳۳.۶ میلیون بشکه در روز این سازمان، ۱.۲ میلیون بشکه کاهش داشته باشد. براساس توافق‌های حاصل شده، بیشترین سهم از کاهش تولیدات نفتی مربوط به عربستان خواهد بود که حدود نیم میلیون بشکه در روز است. در همین حال، متحدان سعودی‌ها از جمله امارات، کویت و قطر نیز بر اساس توافق جدید در تولیدات خود کاهش خواهند داشت.

این در حالی است که مطابق با توافق حاصل شده تهران اجازه خواهد داشت که تولیدات نفتی خود را در مقایسه با گذشته افزایش دهد که این مسأله پیروزی بزرگی برای ایران به شمار می‌رود؛ ایرانی که از مدت‌ها پیش تأکید داشته که باید سهم خود را در بازار نفت که در دوران تحریم‌های غرب از دست داده بود، بازپس گیرد 

گری راس، از دیگر کارشناسان کهنه‌کار مسائل اوپک دستیابی به توافق در اجلاس اخیر را رویدادی بزرگ قلمداد کرد و افزود، در این اجلاس طرفین نسبت به کاهش تولیدات نفتی و مشارکت با روس‌ها توافق کرده‌اند. این کارشناس مسائل اوپک پیش‌بینی کرد که قیمت نفت به مرز ۵۵ دلار نیز برسد.

بهروز نعمتی ْنماینده عضو فراکسیون امید دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که به همراه وزیر نفت دولت تدبیر و امید به محل اوپک رفته است در گفتگویی جالب با خبرگزاری دانشجویان ایران به بازگشت سقف تولید نفتی ایران به روزهای پیش از تحریم اشاره کرده و می گوید : در این اجلاس سهم تولید نفت ایران به روزانه ۳ میلیون و ۹۷۵ هزار بشکه یعنی میزان تولید پیش از تحریم‌ها بازگشته است.

وی افزود: بر این اساس از فریز نفتی روزانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه که برخی مطرح کرده بودند جلوگیری شد و درواقع برجام نفتی برای کشور رقم خورد.

پیش از این سهم تولید اوپک روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه کاهش پیدا کرده بود که این کاهش مشمول عراق، عربستان، قطر و امارات شد.
بیژن نامدار زنگنهْ وزیر نفت ایران اسلامی که اساسا اهل نا امیدی نیست چهارشنبه صبح پیش از رفتن به صبحانه گفت بود که اوضاع خوب است. هیچ بحثی در مورد فریز نفتی مطرح نیست و ایران پیشنهادهای قابل پذیرشی را دریافت کرده است.

اظهارات مقامات پیش از شروع اجلاس ۱۷۱

زنگنه پیش از شروع نشست اوپک تأکید کرد که صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به ۲میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
وی همچنین درباره تأثیر گفت‌و‌گوی تلفنی روحانی و پوتین اظهار کرد: تولید نفت روسیه در اختیار بالاترین مقام روسیه و شخص آقای پوتین است. بعد از تماس تلفنی رؤسای جمهوری ایران و روسیه وزیران انرژی الجزایر و ونزوئلا که در مسکو بودند گفتند که موضع وزیر نفت روسیه تغییر کرده و روسیه آماده است که تولیدش را کاهش داده و با اوپک همراهی کند.

عربستان در برابر ایران کوتاه آمد

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان، نیز پیش از شروع نشست خبر مهمی را به دنیا مخابره کرد. وی گفت: به خاطر تأثیر تحریم‌ها ما قبول کرده‌ایم که ایران تولید نفتش را کاهش ندهد. این موضوع همان چیزی است که ایران ۸ ماه به خاطر آن مذاکره کرده بود.
این اواخر همه وزیران انرژی عضو اوپک ایمان داشتند که به نتیجه رسیدن اوپک نه تنها افزایش قیمت نفت بلکه بازگشت تفاهم به این سازمان را به دنبال خواهد داشت. تفاهمی که از سال ۲۰۰۸ گم شده بود اما بذرش در اجلاس الجزایر دوباره کاشته شد و در اجلاس ۱۷۱به بار نشست.

با تمام این موارد امید میرود روزهایی به مراتب بهتری در انتظار اقتصاد دوباره در حال ساخته شدن ایران اسلامی است که با همکاری و همیاری تمام قوا میتواند سرنوشتی بهتر را برای ایران و ایرانی رقم زند که اگر برنامه های اقتصادی دولت مدون تر و منظم تر از گذشته اجرایی شود به طور قطع شاهد این مهم خواهیم بود.

آگهی