با ما ارتباط برقرار کن

سیاسی

ارائه‌شده

در

انتخابات ریاست جمهوری؛ شرط قالیباف، پیش‌بینی احمدی‌نژاد و کنایه دستیار روحانی

از شهردار تهران نقل شده که به شرطی در انتخابات آینده ریاست جمهوری کاندید می‌شود که مجموعه اصول‌گرایان از او حمایت کنند. احمدی‌نژاد می‌گوید این انتخابات “سوت و کور” خواهد بود.

????????????????????????????????????

به گزارش اصلاحات نیوز: برخی رسانه ها از جمله خبرآنلاین از رایزنی‌های انتخاباتی محمد باقر قالیباف با مشاورانش خبر داده و خاطر نشان کردند که او هنوز تصمیم نهایی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ را نگرفته است.

بنابر این گزارش، شهردار تهران که تا کنون دوباره در رقابت‌های انتخاباتی شکست را تجربه کرده می‌داند که پیروزی مقابل رئیس جمهور مستقر، که برای دوره دوم کاندید می‌شود تاکنون رخ نداده و کار ساده‌ای نیست.
 
قالیباف همچنین می‌داند که اگر در رقابت‌های سال ۹۶ شرکت کند و شکست بخورد به مهره‌ی کاملا سوخته‌ای تبدیل می‌شود که کمترین شانسی برای حضور در انتخابات سال ۱۴۰۰ نخواهد داشت.
 
قالیباف و شرط حمایت یکپارچه
ظاهرا همین واقعیت‌هاست که قالیباف را به شدت به تردید انداخته و مطابق برخی روایت‌ها شرط نامزدی در انتخابات را حمایت یک‌پارچه طیف‌های گوناگون اصول‌گرایان قرار داده است.
 
حسین سبحانی‌نیا، نماینده اصول‌گرای مجلس قبلی ۲۳ آبان به خبرگزاری ایسنا گفت: «من شنیده‌ام که آقای قالیباف مطرح کردند در صورتی وارد عرصه می‌شوم که مجموعه اصول‌گرایان برای کاندیداتوری‌ام اتفاق نظر داشته باشند و ایشان می‌خواهند وفاق جمعی برای کاندیداتوری‌اش وجود داشته باشد که البته منطقی هم همین است.»
 
یک روز بعد، محمدرضا باهنر، دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری در نمایشگاه مطبوعات شرط شهردار تهران برای نامزدی را “کاملا عاقلانه و مدبرانه” توصیف کرد.
 
او به روزنامه اعتماد گفت: «این دفعه باید هر کس که قصد نامزدی دارد این شرط را اعلام کند که در صورتی می‌آید که اجماع اصول‌گرایان اتفاق بیفتد؛ والا هر قدر آدم‌های قدرتمندی باشند اگر دو یا سه نفر باشند آرای همدیگر را خراب می‌کنند و از توفیق نهایی یکدیگر را باز می‌دارند.»
 
باهنر که پیش از این چند بار تاکید کرده بود کسانی که قبلا نامزد ریاست جمهوری بودند و در رقابت‌ها ناکام مانده‌اند از حضور دوباره خودداری کنند، می‌گوید وضعیت قالیباف متفاوت است و او چون بیشترین رأی اصول‌گرایان را در رقابت‌های سال ۹۲ کسب کرده مهره‌ای سوخته محسوب نمی‌شود.
 
سایت خبری پایش چهارشنبه، ۲۶ آبان نوشت: «محمود احمدی‌نژاد در جلسه‌ای که به تازگی با مشاوران و دستیارانش داشته، هشدار داده است که دود این سردی انتخابات به چشم نظام خواهد رفت.»
 
کنایه دستیار روحانی به احمدی‌نژاد
رئیس دولت‌های نهم و دهم هر گونه تلاش برای گرم کردن تنور انتخابات سال آینده را رد کرده و گفته است: «اگر آقایان انتظار دارند من نقش صداوسیما را بازی کرده و شور و حالی به انتخابات بدهم، در اشتباهند. من هیچ نقش مشوق و محرکی در انتخابات ایفا نخواهم کرد.»
 
احمدی‌نژاد مدعی است که در غیاب او در رقابت‌های انتخاباتی ۹۶، هیچ نامزد اصول‌گرایی قادر به جذب گسترده آرای مردمی نیست و روحانی در یک انتخابات یک طرفه پیروز خواهد بود.
 
ابوالقاسم رئوفیان، دبیرکل حزب اسلامی ایران‌زمین می‌گوید هدف احمدی‌نژاد از سوت و کور توصیف کردن انتخابات آینده “صرفا تحریک افکار عمومی” است.
 
او ۲۸ آبان به خبرگزاری ایلنا گفته که قرائن و شواهد حکایت از عزم و تمایل جدی احمدی‌نژاد برای حضور در انتخابات دارد و اظهارات اخیر او مبنی بر این که دود سردی این انتخابات به چشم نظام خواهد رفت بیانگر همین تمایل است.
 
علی یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، و عضو ارشد ستاد انتخاباتی حسن روحانی در سال ۹۲، ظاهرا با کنایه به احمدی‌نژاد و قالیباف گفته است: «اجماع اصول‌گرایان بر یک گزینه باکفایت به پرشور شدن انتخابات و خلق حماسه‌ای دیگر کمک می‌کند، اما با این وجود چه انتخابات ۹۶ پرشور باشد و چه کم‌سو برگزار شود برنده آقای روحانی است.»
 
منبع:‌دویچه وله/ انتخاب
  قدیس‌سازی از آیت الله هاشمی چه دلیلی دارد؟
آگهی
آگهی