با ما ارتباط برقرار کن

جهانی

ارائه‌شده

در

وزیر خارجه ایتالیا: پیروزی دونالد ترامپ از اهمیت تاریخی برخوردار است

وزیر خارجه ایتالیا: پیروزی ترامپ اهمیت تاریخی دارد

 

۸۲۳۰۱۲۶۶-۷۱۱۵۹۲۳۶

اصلاحات نیوز – ‘پائولو جنتیلونی’ وزیر خارجه ایتالیا در نخستین واکنش به پیروزی غیر منتظره ‘دونالد ترامپ’ درانتخابات ریاست جمهوری آمریکا، گفت: پیروزی دونالد ترامپ از اهمیت تاریخی برخوردار است، ولی خطوط سیاست خارجی ایتالیا تغییری نخواهد کرد.

 
به گزارش ایرنا، وزیر خارجه ایتالیا که همواره بطور علنی از کلینتون در انتخابات آمریکا حمایت می کرد، در گفت و گو با شبکه رادیویی ‘رایدو انکیو’ گفت: شب گذشته فراموش نشدنی خواهد بود و نباید آن را کم اهمیت محسوب کرد. پیروزی ترامپ تعجب آمیز بود اما تردیدی نیست که این پیروزی یک رویداد بسیار مهم و غیرمنتظره است که باعث ایجاد تغییرات زیادی در جهان خواهد شد.
وی افزود: تردیدی نیست که آمریکا تقسیم شده است و فکر می کنم که اختلاف آرا میان دو کاندیدا از ۷ تا ۸ دهم درصد باشد و ۱۳۰ میلیون آمریکایی رای داده باشند. یک تفاوت یک میلیون نفری میان آنها وجود دارد ولی این اتفاق زیاد افتاده است و حتی برخی اوقات رئیس جمهور منتخب حتی اکثریت را نیز نداشت. البته دولت به رای دهندگان و نتیجه انتخاباتی آمریکا احترام می گذارد. روشن است که ایتالیا به روابط دوستانه و همکاری اش با آمریکا و خط سیاسی خود ادامه می دهد.
این در حالی است که جنتیلونی اخیرا و قبل از انتخابات اظهار داشت: فکر نمی کنم که ترامپ پیروز شود و تردیدی نیست که تفاوت آرا نیز بسیار زیاد باشد.
متئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا صبح روز سه شنبه (دیروز) در شبکه توئیتر خود در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا برای پیروزی کلینتون ابراز امیدواری کرد و نوشت: ‘امیدواریم که زن باشد’.
برخی کارشناسان سیاسی در ایتالیا عقیده دارند که موج بلند آمریکا و رای گیری برای کاخ سفید می تواند با توجه به وجود شکاف ها و اختلافات فزاینده در حزب دمکرات ایتالیا، گریبانگیر نخست وزیر ایتالیا در همه پرسی اصلاحات قانون اساسی این کشور که روز ۴ دسامبر برگزار خواهد شد، نیز بشود.
این در حالی است که ‘متئو سالوینی’ رهبر حزب راست افراطی ‘پیوند شمال’ که تنها حامی ترامپ در ایتالیا بشمار می رود، از ماه ها پیش از رئیس جمهور جدید آمریکا حمایت می کرد. پیروزی ترامپ، یک پیروزی برای این حزب ایتالیایی که اغلب در نظرسنجی ها از محبوبیتش کاسته می شد، است.
دولت ایتالیا و نمایندگان حزب حاکم این کشور تاکنون حمایت خود را بطور علنی از کلینتون اعلام کرده و برروی او شرط بندی می کردند.
رنتزی نیز به مناسبت های مختلف بطور علنی از کلینتون طرفداری کرده بود و تنها فرد میان رهبران اروپایی بود که به همراه مرکل بطور علنی در قبال رای گیری برای کاخ سفید موضع گیری کرده بود.
حتی لئورا بولدرینی رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا با حمایت از کلینتون، پیروزی احتمالی وی را گامی تاریخی و کمک به تمام زنان جهان خوانده بود.
دونالد جان ترامپ سرمایه دار و میلیاردر فعال در حوزه املاک و مستغلات، سرانجام پس از یک رقابت تنگاتنگ با شکست رقیب سرسختش هیلاری کلینتون از حزب دمکرات، شگفتی ساز این دور از رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد و با کسب ۲۸۹ رای الکترال از ۵۰ ایالت این کشور به عنوان رئیس جمهوری چهل و پنجم آمریکا به کاخ سفید راه یافت.
 
آگهی