با ما ارتباط برقرار کن

نجوم و محیط زیست

ارائه‌شده

در

شر سنبل آبی گیلان هنوز کنده نشده

گیلان هنوز از شر سنبل آبی خلاص نشده است

۱۴۶۴۵۸۷۴۷۷۴۲۳_۹۹۹-th3

استاندار گیلان گفت: علیرغم اقدامات گسترده،هنوز از شر سنبل آبی در استان خلاص نشده ایم.

به گزارش اصلاحات نیوز و به نقل از ایسنا، محمدعلی نجفی امروز در جلسه شورای پدافند غیرعامل که در سالن شهید انصاری استانداری گیلان برگزار شد، گفت:گیلان در مواقع بحران همواره کارنامه درخشانی را از آن خود کرده است.

وی با تاکید بر اینکه از فرصت پدافند غیرعامل باید نهایت استفاده را ببریم، افزود: زیبایی های زیادی از جمله بارش باران در گیلان وجود دارد، اما ما این زیبایی ها را روانه رودخانه ها و تالاب می کنیم ،به طور میانگین  هر ساله هزار میلی متر باران در گیلان با ریختن به رودخانه ها و تالاب ها هدر می رود.

نجفی ادامه داد: احداث زیر ساخت های لازم از جمله اتمام سدهای لاستیکی می تواند در کاهش هدر رفت آب باران گیلان موثر باشد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه امسال مگس زیتون یکی از چالش های اقتصادی گیلان در بخش کشاورزی به شمار می رود، تصریح کرد: وجود این آفت فقط مشکل ما نیست و استان همجوار نیز با آن درگیر است و حتما باید وزارت کشاورزی برای حل کامل این مشکل توجه بیشتری داشته باشد.

وی گفت:زیتون محصول ارزشمندی برای ما در گیلان و حتی در کشور است. این دانه روغنی ارزشمند در حالی مورد هجوم مگس زیتون قرار می گیرد که که هنوز در کشور بخش اعظمی از روغن های مورد نیاز از طریق واردات تامین می شود.

نجفی با بیان اینکه تهدیدات زیست محیطی از جمله سنبل آبی گیلان و اکوسیستم های ارزشمند استان را رنج می دهد، تصریح کرد: مشارکت مردمی و سمن ها در جمع آوری این گیاه مزاحم بسیار ستودنی بود اما علیرغم کارها و اقدامات بزرگی که انجام شده ما هنوز به طور کامل از شر این گیاه گیاه مزاحم خلاص نشده ایم.

وی بوی تعفن زباله ها را یکی دیگر از مشکلات زیست محیطی مردم گیلان دانست و خاطرنشان کرد: امروز دنیا از زباله سود می برد و ماهنوز از این منبع ارزشمند رنج می بریم.

استاندار گیلان افزود: امسال اقدامات خوبی برای حل مشکلات زیست محیطی گیلان از جمله احیای رودخانه های گوهررود و زرجوب که سالها به حال خود رها شده بودند، انجام شده و باید توسعه یابد.

وی با تاکید بر تقویت پدافند غیر عامل گیلان گفت:گیلان استانی است که با پنج کشور خارجی همسایه است و علاوه بر جمعیت ساکن متراکمی که دارد، هر ساله بیش از جمعیت ساکن، مسافر به این استان وارد می شود، پس هر چقدر که میتوان باید همت هارا مضاعف کرد.

استاندار گیلان تصریح کرد: از ۴۱ مورد حوادث طبیعی و غیرطبیعی در کشور ۳۴ مورد آن در گیلان رخ می دهد، پس باید همه مدیران دستگاههای استان با سازمان پدافند غیرعامل گیلان همچون گذشته همکاری و هم افزایی در کارها داشته باشند.

  زیباترین شیطان گیلان از تالاب عینک رانده شد
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی