با ما ارتباط برقرار کن

گزارش

ارائه‌شده

در

کوروش بزرگ و منشور حقوق بشرش…

به مناسبت هفتم آبان ماه،زادروز کوروش کبیر مروری هرچند کوتاه بر زندگی این بزرگ مرد هخامنشی داشته باشید.

کوروش کبیر
به گزارش اصلاحات نیوز ؛ در حالیکه برخی از ایرانیان، هفتم آبان ماه ۲۹ اکتبر را روز تولد کورش هخامنشی پادشاه بزرگ ایران باستان، قلمداد می‌کنند، این روز، روز بزرگداشت صدور منشور حقوق بشر اوست.
 روز ۲۹ اکتبر روز تولد کورش کبیر نیست، روزی است که در تقویم های جهانی، کورش به بابل وارد می‌شود و منشور استثنایی خود را به عنوان یک فرمان صادر می‌کند.
 
اصل این منشور اکنون در موزه بریتانیای لندن، و کپی آن در تالار سخنرانی‌های سازمان ملل متحد، به عنوان اولین منشور جهانی در ارتباط با حقوق بشر قرار دارد.
 
 
گفتنی اینکه کورش بزرگ در زمانه ای که هیچ امپراتور و سزار و رهبر سیاسی وجود نداشت که در شناسنامه اش جز جنگ و خشونت و در نهایت اندکی رفاه و دادگری برای فقط بخشی از ملت خویش، یعنی «بزرگان و نجبا» وجود داشته باشد، هدیه ی کورش بزرگ نه تنها به مردم خویش که به مردمان سرزمین های دیگر، مجموعه ای بود از آزادی مذهب، آزادی محل کار و زندگی، فراهم سازی زمینه رفاه و شادمانی همه مردمان و مهم تر از همه حذف بیگاری و بردگی.
 
… کورش آشتی‌خواهانه به بابل اندر شد، سربازان بسیار او دوستانه در بابل گام برداشتند… و او نگذاشت کسی در تمامی سرزمین های سومر و اکد ترساننده شود… او مردمان ستمدیده را از درماندگی رهانید.. آوارگان را به خانه های خود بازگرداند… بردگان را از بیگاری نجات داد… و فرمان داد که هر کسی در انتخاب مذهب و محل سکونت خود آزاد باشد.. …»(برگرفته از اولین و معتبرترین نسخه ترجمه شده منشور کورش بزرگ از دانشمند زبانشناس و باستانشناس، دکتر عبدالمجید ارفعی)

kourosh-1

کوتاه از زندگانیِ کوروش بزرگ

cyrus

ایختوویگو پادشاه ماد دختری به نام ماندانا داشت. شبی پادشاه در خواب دید که بر روی شکم دخترش درخت تاکی بزرگ روئیده که سراسر آسیا را فرا گرفته است. خوابگزاران دربار را احضار کرد و تعبیر این خواب را پرسید. گفتند که ماندانا فرزندی خواهد زائید که پادشاه بزرگی خواهد شد که او را سرنگون می‌کند و دنیا را زیر فرمان خود می‌آورد.
ایختوویگو از این مسئله هراسناک شد و دختر خود را به کمبوجیه پادشاه « انشان » در مغرب فارس داد که مقر حکومتش از هگمتانه دور بود.

هنگامیکه دختر آبستن شد ایختوویگو از دخترش خواست که مدتی در هگمتانه بماند. به محض اینکه طفل (کوروش کبیر) متولد گردید، پدربزرگ سنگدل به یکی از درباریان خویش امر داد که نوزاد را به جنگلی ببرد و او را در آنجا رها سازد تا طعمه درندگان گردد.

مامور دربار، کوروش را به جنگلبانی سپرد و دستور شاه را به او ابلاغ کرد. از قضا کودک نوزاد جنگلبان به تازگی مرده بود. لذا پدر و مادر تصمیم گرفتند طفل مرده را در جنگل بگذارند و کوروش را نزد خود پرورش دهند.

آنچه منجمین پیش‌بینی کرده بودند صورت گرفت. کوروش بزرگ شد و جنگجو و نیرومند و دلیر گردید و بزودی جانشین پدر خود در انشان شد.

چندی نگذشت که کوروش از پرداخت خراج به دولت ماد خودداری کرد لذا ایختوویگو ارتش بزرگی برای تنبیه این سرکش فرستاد. کوروش ارتش ماد را شکست داد و سپس به هگمتانه وارد شده، پدر بزرگ خود را از تخت به زیر آورد به انشان تبعید کرد و او تا آخر عمر در آنجا به سر برد.

کوروش کبیر پادشاهی بزرگمنش بود که به مذهب و آداب ملل تحت تسلط خویش احترام می‌گذاشت از اینرو کلیه اقوام او را فرستاده خدا می‌دانستند.

کوروش ( سیروس در انگلیـسی، و کوروس در یونانی ) در تاریخ یکی از چهرهای شاخص شناخته شده است.موفـقـیت او در شکل گیری امپراطوری هخامنشی، نـتـیجه و آمیزه ای از هوشیاری و مهارتهای او در دیـپـلماسی و نظامی گری؛ و همچـنـین خلق و خوی او و داشتن دانایی و درایت کامل او از کشور بود. ایرانـیان او را ” پدر ” ؛ و یونانـیان، با آنکه کوروش کشور آنها را گرفته بود، او را مانند یک مرد قانونگذار و قانون نگر می دیدند؛ و یهودیان به او مانند یک روحانی مقدس احترام می گذاشتـند.

آرمانها و ایده آل های او بسیار بالا بود؛ و به هیچ کس اجازه و حق قانونگذاری نمی داد مگر اینکه آن کس از لحاظ توانمندی از آنچه که دارد بالاتر باشد. از لحاظ یک رئیـس و مدیر و مجری، فراست و بـیـنش زیادی داشت، و خودش را یک شخص باهوش و معـقول نشان داده بود و در نـتـیجه میتوانست راحتر از جهانگشایان گذشته قانون بگذارد.

kourosh-1

انسانـیـت او مساوی بود با آزادی با افتخار، که همین باعـث می شد که او مردم را در یک سطح نگاه کند، که همین شخصیـت او باعـث شد که بقیه شاهان هم به او نگاه کرده و دنـباله رو او شوند.

تاریخ حتی از این هم فراتر رفتـه و به او لقب هایی مانند نابغـه، سیاستمدار، مدیر و رهبر تمام مردها، و اولین مُبلغ و متخصص در فن لشکر کشی و تدابـیـر جنگی داده است.کوروش براستی و حقیـقـتاً که لیاقت دریافت کلمه ” کبـیـر ” را دارد.

کوروش کبـیر بعـد از پـیروزی بر آستـیاگ، آخرین پادشاه ماد، در ۵۵۰ قبل از میلاد به قدرت رسید. بعـد از چندین پـیروزی بر پادشاه لیدی ( ترکیه کنونی )، کروسیوس، در ۵۴۶ قبل از میلاد، و بعـد از موفـقـیت یک رشته عـملیات جنگی بر عـلیه بابل در ۵۳۹ قبل از میلاد، کوروش بـنـیاد یک امپراطوری عـظیم را گذاشت؛ که از دریای مدیـترانه در غـرب شروع و تا شرق ایران، و از شمال از دریای سیاه تا به کشورهای عـربی بود.

کوروش در سال ۵۳۰ قبل از میلاد در جنگی که در شمال شرقی امپراطوری اش داشت، کشته شد. گزنـفون در نوشته های خود گفته : ” او توانایی توسعـه دادن از ترس از خود را در قسمتی از دنـیا داشت، که همه را متحـیر بکند، و هیچ کسی کاری که به زیان و ضرر او باشد انجام نمی دهد. تمام خواسته های مردم را که انگار به او الهام شده بود انجام می داد و هر کسی آرزو داشت که در امپراطوری او زندگی کند “

کوروش بزرگ ذوالقرنینِ قرآن است

قرآن مجید،کتاب شریف مسلمانان درآیه‌های ۸۳ تا ۹۹ سوره کهف، ذوالقرنین را فردی یکتاپرست، صالح، دادگر و انسان دوست و از بندگان شایسته و برگزیده خداوند نام برده و از او به نیکی یاد می کند.

گروهی از فقها و بزرگان ذوالقرنین را کوروش هخامنشی می‌دانند چنانکه آیت الله طباطبایی و پروفسور عبدالکلام آزاد (دانشمند شهیر هندی) با دلایل متقن به اثبات رسانده اند که ذوالقرنین، همان کوروش کبیر، بنیانگذار امپراتوری بزرگ هخامنشی در ایران است.

نظر قطعی علامه طباطبایی درالمیزان بنا بر شواهد تاریخی محکم نیز بر این مهم تاکید دارد که ذوالقرنین قرآن همان کوروش کبیر هخامنشی است.

allame-tabatabaei

استاد علامه طباطبایی درتفسیرالمیزان آورده است : اگر ذوالقرنین قرآن، مردی مومن به خدا و به دین توحید بوده، کوروش نیز این چنین بوده و اگر ذوالقرنین، پادشاهی عادل و رعیت پروربوده، کوروش نیز چنین بود؛ اگر او نسبت به ستمگران و دشمنان مردی سیاستمدار بوده او نیز بود؛ اگر دین، عقل، فضایل اخلاقی و ثروت و شوکت داشت، کوروش هم داشت؛ همان گونه که قرآن فرموده کوروش نیز سفری به سوی مغرب کرد، بر لیدی و پیرامون آن مسلط شد و بار دیگر به سوی مشرق سفر کرد. آنجا مردمی دید صحرانشین و وحشی که در بیابان زندگی می کردند. برای همین، به آنها کمک کرد، سدی ساخت در مقابل قبیله و قومی که آنها را آزار می دادند؛ در تنگه داریال میان کوه های قفقاز و نزدیک به شهر تفلیس.

اما مهم آنکه نام بنیانگذار نخستین و بزرگترین امپراتوری دنیا، نه تنها در قرآن مجید بلکه حتی در کتاب های عهد عتیق مانند تورات نیز به عنوان یک انسان برگزیده و بلند مرتبه ثبت شده است.

در بین علمای معاصر، شهید استاد مطهری و آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله صادق روحانی هم ذوالقنرین را کوروش نامیده اند

مطالب مرتبط : اثبات ذوالقرنین بودن کوروش بزرگ

آشنایی با ۷ آبان روز مردمی کوروش بزرگ

ادامه ی خواندن
۱۶ نظر

1 پاسخ

 1. هاست لینوکس

  07 دسامبر 2016 در 9:07 ب.ظ

  ممنونم بابت مطالب مفیدی که قرار میدید!

 2. مصلح

  01 نوامبر 2016 در 12:23 ق.ظ

  توصیف قرآن ازذوالقرنین باتوصیف تاریخ ازکورش هیچگونه همخوانی ندارد

 3. حسین

  29 اکتبر 2016 در 1:53 ب.ظ

  درود بر کوروش بزرگ مرد ایران زمین به کوری چشم دشمنان که نمیخواهند مردم ایرانی بودن خودشونو باور کنن و میخواهند به زور به مردم چیزهای دیگر تحمیل کنند

 4. علی

  29 اکتبر 2016 در 1:49 ب.ظ

  درود بر کوروش بزرگ به کوری چشم دشمنان که نمیخواهند ایرانی بودن خودشونو باور کنن

 5. محمد

  28 اکتبر 2016 در 10:22 ب.ظ

  درود بر کوروش مرد آریایی وشناسنامه ایران زمین ( پارس)

 6. محمد نادی

  28 اکتبر 2016 در 9:49 ب.ظ

  عزت از آن خداوند است وکسی که عزت خود را از خداوند دارد هراسی از بی ریشه ها ندارد.
  زنده باد ایرانی(کوروش )

 7. فرازمهر از اردبیل

  28 اکتبر 2016 در 1:13 ب.ظ

  درود بر کوروش بزرگ پدر ایران زمین کسی که در اوج قدرت بخشید کسی که در اوج شکوه خونریزی نکرد کسی که در اوج قدرت کسی را به بندگی و بردگی نگرفت، کسی که با پادشاهان شکست خورده با احترام برخورد کرد چنانکه کرزئوس پادشاه لیدی مشاور ارشد کوروش بزرگ شد.کوروش انسان بزرگیست که خدای بزرگ هم او را در عهد عتیق یهودیان و قرآن کریم ستایش کرده است.سلام لار اولسون اتامیز بویوک کوروش.یاشاسین بویوک ایرانیمیز ?? ?? ?? ✌️ ✌️ ✌️

 8. نام شما...

  28 اکتبر 2016 در 12:39 ق.ظ

  درود بر کوروش بزرگ

 9. محمد

  27 اکتبر 2016 در 11:25 ب.ظ

  نه دروغ است کورش نه ذوالقرنین است نه پیامبر کسی که مردم را آزاد گذاشته در جهالت و بت پرستی خودشان سرگردان باشند چطور ممکنه خیر خواه مردم و خدا پرست باشد .یابنی لاتشرک بالله ءان شرک لظم عظیم
  ببینید انبیاء الهی مثل جضرت ابراهیم و حضرت رسول اکرم (ص)ساکت بودند در مقابل بت پرستی مردم یا بتها رو شکستند ؟ خودش صراحتا میگوید من بت مردوک می پرستم . این مایه عبرته نه افتخار . به نظر حقیر کورش یه اسم رمز برای ترویج فرهنگ لائیک و اباحه گری و به اصطلاح آزادی طلبی سکولار سر مایه داری غربی . شاه خبیث که از کورش و ایران و ایرانی دم می زد خائن ترین و وطن فروشترین و وابسته ترین و سر سپرده ترین سر دمدار و شاهان ایران بود و بحرین با یک هو از ایران جدا زیر نفوذ انگلیس و آمریکا واقع شد.

 10. ابوالفضل

  27 اکتبر 2016 در 9:08 ب.ظ

  درود برکوروش کبیر،زنده بادایران،زنده باد ایرانی

 11. درودبرکوروش کبیر،زنده بادایران،زنده بادایرانی

 12. شهمیرزادی

  27 اکتبر 2016 در 8:09 ب.ظ

  دکتر خزعلی حتی اعتقاد دارد که قریش هم به نوعی همان کورش است وکسیرا که خداوند با اوصحبتدکرده پیامبر است وکورش پیامبر است

 13. پوریا

  27 اکتبر 2016 در 7:26 ب.ظ

  درودبرکوروش بزرگ ودوستداران او

 14. پوریا

  27 اکتبر 2016 در 7:25 ب.ظ

  درودبرکوروش بزرگ ودوست داران او

 15. نام شما...

  27 اکتبر 2016 در 6:03 ب.ظ

  درود

 16. علی اکبر

  27 اکتبر 2016 در 5:54 ب.ظ

  عالی وافتخارایرانی

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی