با ما ارتباط برقرار کن

اقتصادی

ارائه‌شده

در

آمادگی ایران برای ارائه تسهیلات بیش‌تر برای انتقال انرژی کشورهای حاشیه خزر به خلیج‌فارس

وزیر خارجه ایران گفت: اعتماد متقابل، اتفاق آرا، توجه به منافع جمعی، فهم مشترک، هم‌گرایی و احساس مسوولیت در قبال نسل‌های آینده در تدوین رژیم حقوقی دریای خزر باید مورد توجه قرار گیرد.

 

۵۷۳۷۲۴۲۵
وزیر خارجه ایران گفت: اعتماد متقابل، اتفاق آرا، توجه به منافع جمعی، فهم مشترک، هم‌گرایی و احساس مسوولیت در قبال نسل‌های آینده در تدوین رژیم حقوقی دریای خزر باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش اصلاحات نیوز و به نقل از ایسنا، چهل و هفتمین اجلاس گروه کاری ویژه تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر صبح امروز با سخنرانی دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در دفتر مطالعات بین‌المللی و سیاسی وزارت امور خارجه آغاز به کار کرد.

ظریف در این اجلاس با اشاره به پیشرفت‌هایی که در تدوین رژیم حقوقی دریای خزر حاصل شده است، ابراز امیدواری کرد که با اراده و حسن نیت رهبران کشورهای ساحلی دریای خزر در کار تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر تسریع شده و هر چه زودتر شاهد نهایی شدن آن باشیم.
او صلح و ثبات، توسعه پایدار و تحدید حدود منصفانه مناطق دریایی را از عناصر بنیادی دانست که باید سرلوحه هرگونه تلاش در جهت تکوین رژیم حقوقی دریای خزر قرار گیرد.

ظریف در ادامه افزود: بی‌تردید با اعتماد متقابل، اتفاق آراء، توجه به منافع جمعی، فهم مشترک، هم‌گرایی و احساس مسوولیت در قبال نسل‌های آینده، این مهم دست یافتنی خواهد بود.

وی ضمن اشاره به اهمیت حفاظت از محیط زیست و منابع زنده آبی، ابراز امیدواری کرد که هیأت‌های مذاکره کننده و مقامات کشورهای ساحلی با جدیت و دقت این موضوع را پیگیری و راه‌حل‌های مناسب و اثر بخشی را پیدا کنند.
وزیر امور خارجه کشورمان در پایان آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای ارائه تسهیلات بیش‌تر برای انتقال انرژی توسط کشورهای ساحلی از خاک ایران و دریای عمان و خلیج فارس اعلام کرد.

در چهل و هفتمین اجلاس گروه کاری ویژه تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر نمایندگان ویژه و معاونان وزیران امور خارجه ۵ کشور ساحلی دریای خزر شامل جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، فدراسیون روسیه، جمهوری قزاقستان و ترکمنستان حضور دارند.

در این اجلاس دو روزه علاوه بر مذاکره پیرامون مهم‌ترین مسایل مندرج در پیش‌نویس کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، در خصوص تمهید مقدمات پنجمین اجلاس رییسان‌جمهوری در قزاقستان نیز رایزنی خواهد شد.

آخرین مذاکرات گروه کاری ویژه تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، در تاریخ ۲۲-۲۱ تیرماه ۱۳۹۵ در شهر آستانه و یک روز قبل از اجلاس ۲۳ تیر وزیران خارجه ۵ کشور ساحلی در قزاقستان برگزار شده بود.

 

  دیدار ظریف با رئیس مجلس چک + عکس
آگهی
آگهی