با ما ارتباط برقرار کن

جهانی

ارائه‌شده

در

پرونده جزایر مارشال علیه هند رد شد

دادگاه عالی سازمان ملل امروز چهارشنبه با بیان این که فاقد اختیارات قانونی است تلاش جزایر مارشال برای به محاکمه کشاندن هند به دلیل شکست در توقف رقابت تسلیحات هسته‌ای را رد کرد.

۱۴۴۵۹۴۷۵۵۱۹۴۹_nuclear-th3

دادگاه عالی سازمان ملل امروز چهارشنبه با بیان این که فاقد اختیارات قانونی است تلاش جزایر مارشال برای به محاکمه کشاندن هند به دلیل شکست در توقف رقابت تسلیحات هسته‌ای را رد کرد.

به گزارش اصلاحات نیوز، به نقل از نیوز  ۱۸، قاضی رونی آبراهام به دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه گفت: این دادگاه از اعتراض مطرح شده از سوی هند درباره صلاحیت قضایی حمایت و حکم می‌کند که این دادگاه نمی‌تواند درباره این پرونده دادخواهی کند.

این کشور ۵۵ هزار نفری، هند، پاکستان و بریتانیا را به دادگاه کشانده است و استدلال می‌کند این کشورها در تبعیت از معاهده منع گسترش هسته‌ای سال ۱۹۶۸ شکست خورده‌اند.

هنوز مشخص نشده که آیا پرونده علیه پاکستان و بریتانیا با سرنوشت مشابهی رو به رو شده است یا خیر.

در ابتدا این اقامه دعوی جاه‌طلبانه بود و چین، فرانسه، اسراییل، کره شمالی، روسیه و ایالات متحده را شامل می‌شد که هیچ یک صلاحیت قضایی دیوان بین‌المللی دادگستری در این موضوع را به رسمیت نشناختند.

جزایر مارشال دارای تاریخچه‌ای طولانی و تلخ در خصوص تسلیحات هسته‌ای دارد و جز معدود کشورهایی است که با استدلال قابل قبول درباره اثرات این تسلیحات می‌تواند در دادگاه بین‌المللی دادگستری حاضر شود.

جزایر مارشال در زمانی که تحت اداره ایالات متحده بود نقطه صفر ۶۷ آزمایش تسلیحات هسته‌ای آمریکا از سال ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۸ در جزایر بیکینی و انوتاک بود.

اثرات آزمایش‌های هسته‌ای در جزایر مارشال بسیار واقعی بودند. تعداد زیادی از ساکنان این جزایر مجبور شدند تا سرزمین‌های اجدادی خود را رها کنند و هزاران نفر در معرض بارش‌های رادیواکتیو قرار گرفتند.

تونی وی بروم، وزیر خارجه پیشین جزایر مارشال این پرونده را در سال ۲۰۱۴ با کمک بنیاد هسته‌ای عصر صلح واقع در کالیفرنیا در دادگاه بین‌المللی دادگستری تشکیل داد.

منبع: ایسنا

  ناکامی تروریست ها در راه اشغال مجدد معدرس
آگهی
آگهی