با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

شش بازوی اختاپوس داعش که قطع شدند

پایگاه خبری العهد فهرستی از معروف‌ترین و برجسته‌ترین سرکرده‌های داعش را که در طول سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در عملیات‌های مختلف کشته شده‌اند تهیه کرده است.

adaesh

به گزارش اصلاحات نیوز:  گروه تروریستی داعش طی سال‌های اخیر در عراق و سوریه متحمل شکست‌های زیادی شده و بخش‌های وسیعی از مناطق تحت کنترل خود در عراق، سوریه و لیبی را از دست داده است و در جریان این شکست‌ها شمار زیادی از تروریست‌های تکفیری داعش به هلاکت رسیدند که برخی از این تروریست‌ها از لحاظ جایگاه و نوع ارتباط‌شان با رهبری داعش، اهمیت به سزایی داشتند.

ابومسلم الترکمانی

turkamani

فاضل أحمد الحیالی، معروف به “حجی معتز” و ملقب به “أبو مسلم الترکمانی که وزارت دفاع عراق در ۱۳ مه ۲۰۱۵ از مرگ وی خبر داد.

او مرد شماره دو در تشکیلات داعش بود که در یک حمله هوایی کشته شد اما خبر مرگ او سه ماه بعد پس از آن که کاخ سفید در ۲۱ اوت ۲۰۱۵ آن را تایید کرد، رسما اعلام شد.

الترکمانی در حمله هوایی آمریکا در موصل عراق به هلاکت رسید و خبر مرگ وی توسط ابومحمد العدنانی، سخنگوی داعش نیز در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۵ در یک فایل صوتی اعلام شد. ترکمانی مسئول نظارت بر فرماندهان دست نشانده داعش در شهرها و مناطق مختلف عراق بود.

در ژوئن ۲۰۱۵ روزنامه نیویورک تایمز نوشت که ترکمانی همان کسی بود که ریاست شورای نظامی داعش متشکل از ۶ الی ۹ عضو را برعهده داشته و امور استراتژیک داعش را مدیریت می‌کرد.

ابوعلی الانباری

anbari

“عبد الرحمن مصطفی القادولی” معروف به “أبو علاء العفری” و “أبو علی الأنباری” خبر مرگ این تروریست داعشی به همراه جمعی از همراهانش در ۱۳ مه توسط وزارت دفاع عراق و در جریان عملیات مشترک ارتش عراق با ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا در استان نینوا اعلام شد.

العفری که معلم فیزیک در منطقه الحضر در ۸۰ کیلومتری موصل بود پس از مرگ معاون البغدادی در حمله آمریکا در سال ۲۰۱۴ جانشین وی شد.

براساس گزارش‌های رسانه‌ای العفری رهبری موقت داعش را پس از زخمی شدن ابوبکر بغدادی در جریان یکی از حملات آمریکا در ۱۸ مارس ۲۰۱۵  بر عهده داشت و حلقه ارتباطی میان البغدادی و مشاوران و امیران داعش در شهرها و شهرستان‌های تحت اشغال این گروه تروریستی به شمار می‌رفت.

ابونبیل

aboo nabil

“وسام نجم عبد زید الزبیدی” معروف به “أبو نبیل رهبر شاخه داعش در لیبی بود؛ در هفتم دسامبر ۲۰۱۵ پنتاگون اعلام کرد وسام در حمله هوایی کشته شده است.

سخنگوی دولت آمریکا ۱۵ نوامبر نیز از احتمال هلاکت این رهبر ارشد داعش در لیبی خبر داده و اعلام کرد که احتمالا وی در یک حمله به نزدیکی درنه کشته شده است.

براساس گزارش‌ها ابونبیل همان کسی بود که در ویدئوی داعش درباره قتل گروگان‌های مصری در فوریه گذشته سخنرانی کرده بود.

ابوعمر شیشیانی(چچنی)

shishani- checheni

“طرخان باتیرشفیلی” معروف بـ “أبو عمر الشیشانی از فرماندها ارشد داعش در سوریه و عراق. رسانه‌های وابسته به داعش در ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۶ از مرگ شیشانی، رهبر ارشد داعش در درگیری نزدیک شهر الشرقاط در استان صلاح الدین عراق خبر دادند.

پیتر کوک، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز اعلام کرد شیشانی، مغز متفکر شماری زیادی از حملات تروریستی در پاکستان از جمله حمله به یک دانشگاه و حمله به مدرسه نظامی پیشاور در دسامبر ۲۰۱۴ بود که در جریان آن ۱۳۰ تن کشته شدند.

رسانه های داعش و پایگاه های اینترنتی وابسته به این گروه اعلام کردند شیشانی در درگیری های شهر الشرقاط کشته شده است.

مسئولان روسی در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۵ از شیشانی به عنوان فرمانده جبهه شمالی در تشکیلات نظامی داعش نام برده بودند.

 حافظ سعید خان

hafez saeid khan

“حافظ سعید خان”رهبر شاخه داعش در افغانستان و پاکستان (ولایت خراسان) بود. در اوت ۲۰۱۶ سفیر افغانستان در پاکستان از هلاکت وی در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در عملیاتی مشترک با ارتش افغانستان در شرق این کشور خبر داد.

وزارت دفاع آمریکا کمی بعد تایید کرد حافظ سعید خان کشته شده است.

پنتاگون همچنین اعلام کرد که به عقیده آمریکا سعید خان مغز متفکر حمله‌ای مرگبار به تجمع هزاره‌ها در کابل در ژوئیه گذشته بوده که در جریان آن ۸۰ تن کشته و ۲۳۱ تن زخمی شدند.

ابومحمد العدنانی

adnani

نام “طه صبحی فلاحه” معروف به “أبو محمد العدنانی” که با کشته شدن رهبران تراز اول داعش مرد شماره دو این گروه لقب گرفته بود در پایان لیست رهبران کشته شده داعش در دو سال گذشته جا خوش کرده است. خبر کشته شدن وی روز گذشته و از طریق رسانه‌های وابسته به داعش اعلام شد.

العدنانی که در حمله آمریکا به شهر الباب در اطراف حلب سوریه کشته شد یکی از برجسته ترین رهبران داعش در سوریه و نزدیک‌ترین آن‌ها به البغدادی به شمار می‌رفت. العدنانی در واقع آخرین فرمانده ارشد از حلقه نزدیکان به الغدادی محسوب می‌شد که هنوز زنده بود.

در اوت سال جاری برخی رسانه‌های اعلام کردند العدنانی مسوول یگانی ویژه از داعش است که وظیفه‌اش انجام عملیات تلافی جویانه در خارج از اراضی تحت اشغال این گروه از جمله در کشورهای اروپایی است.

وزارت خارجه آمریکا در ۵ مه ۲۰۱۵ مبلغ ۵ میلیون دلار برای کسی که اطلاعاتی برای کمک به دستگیری یا کشتن وی در اختیار آنها بگذارد، تعیین کرد.

/ایسنا

  سفیر عربستان در بغداد موفق عمل نکرد
آگهی
آگهی