با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

ارائه‌شده

در

اعتراض بسیج دانشجویی به بخش‌نامه‌های دانشگاه آزاد

چند تن از مسئولین بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با برگزاری یک نشست خبری و غیر قانونی خواندن بخشنامه‌های این دانشگاه، اعتراض خود را نسبت به بخش‌نامه‌های مذکور اعلام کردند.

چند تن از مسئولین بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با برگزاری یک نشست خبری و غیر قانونی خواندن بخشنامه‌های این دانشگاه، اعتراض خود را نسبت به بخش‌نامه‌های مذکور اعلام کردند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در نشست خبری مسئولین بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد محمد دوست گزین مسئول سیاسی بسیج دانشجوئی دانشگاه آزاد واحد اسلامشهر، محمدحسین قاسمی مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد کرج، رضا ابراهیمی مسئول بسیج دانشجویی واحد تهران شمال، محمد نوری مسئول بسیج دانشگاه آزاد واحد تهران شرق و وحید شورآبی مسئول شورای هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد به سخنرانی پرداختند.

محمد دوست گزین، در ابتدای این نشست با اشاره به بخش‌نامه‌ای به نام نحوه هزینه کرد اعتبارات فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: این بخشنامه حدود یک ماه پیش اعلام شده است که در آن تصریح شده تمام برنامه های دانشجویی دانشگاه آزاد باید از سازمان مرکزی این دانشگاه کسب مجوز کند. با توجه به بندهای این بخشنامه استنباط می شود که محدودیت‌های شدیدی برای همه تشکل‌ها در دانشگاه آزاد از جمله نمایندگی مقام معظم رهبری، بسیج اساتید و بسیج دانشجویی ایجاد خواهد شد. این بخش نامه موجب سلب اختیارات قانونی شورای عالی فرهنگی دانشگاه می‌شود. در واقع، معاونت فرهنگی سازمان مرکزی اختیارات را از شورای عالی فرهنگی سلب کرده است.

وی ادامه داد: این بخشنامه نارضایتی برخی از مسئولین واحد دانشگاه ها را به همراه آورده است چراکه بی اعتمادی سازمان مرکزی به اساتید و مسئولین دانشگاه ها را مطرح می‌کند. از نظر بسیج دانشجویی این بخشنامه غیرقانونی است چرا که با اسناد بالادستی مطابقت ندارد. از نظر منطقی هم بخشنامه‌ای غیر کارآمد است. تمام برنامه ها باید با سازمان مرکزی هماهنگ شود شما فکر کنید چه پروسه ای طولانی باید برای یک برنامه طی شود.

این فعال دانشجویی همچنین گفت: با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری سال آینده بعید نیست این بخشنامه در راستای محدود کردن روشن سازی های بسیج دانشجویی باشد. واژه هایی که در این بخشنامه استفاده شده واژه‌هایی است که می توان از آن تعابیر متفاوتی برداشت کرد. ما از رسانه ها درخواست داریم سوال کنند که این بخشنامه در چه راستایی تهیه و تدوین شده است؟ آیا برخی نکته‌ای که مقام معظم رهبری در دیدار امسال‌شان با دانشجویان و دانشگاهیان را مطرح کردند را به خاطر دارند؟

محمدحسین قاسمی، مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه ازاد واحد کرج، با بیان اینکه برخی از بخشنامه‌های دانشگاه آزاد با مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در تضاد است گفت: معاونت فرهنگی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد جدولی تدوین کرده که بر اساس آن مشخص می کند هر موضوع فرهنگی چند درصد می تواند بودجه فرهنگی کسب کند؟ شعار ما اینجاست که معاونت فرهنگی چه حقی به خود داده که این محدودیت را برای فعالیت‌های فرهنگی قائل شود. این محدودیت‌ها در حوزه اردوهای جهادی و نشریات هم صدق می‌کند. در مورد نشریات شورای عالی انقلاب آیین نامه‌ای دارد که نظارت را به بعد از انتشار نشریه موکول می‌کند اما در بخش نامه مرداد ماه دانشگاه آزاد طرحی مصوب شده که دانشگاه آزاد می‌تواند پیش از انتشار نشریه نظارتی بر مطالب نشریه داشته باشد. ما از شورای عالی انقلاب فرهنگی انتظار داریم به این موضوعات ورود پیدا کنند.

در بخش دیگری از این نشست رضا ابراهیمی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه ازاد واحد تهران شمال اظهار کرد: با این بخشنامه جدید دیگر اختیاری دست شورای فرهنگی دانشگاه نیست. مسئولین دانشگاه و اعضای شورای فرهنگی به یک تایپیست تبدیل شدند تا درخواست تشکل‌ها را برای برنامه یا موضوعی را به سازمان مرکزی انتقال دهند. اگر سازمان مرکزی آن را تایید کرد آن وقت است تشکل‌ها اجازه انجام آن درخواست را دارند. استدلال آنها برای چنین مصوبه‌ای آن است که می‌گویند می خواهیم بر بیت‌المال نظارت داشته باشیم. آیا این کار در حد و شأن معاون فرهنگی دانشگاه است؟ آیا او می تواند هرکاری را که می خواهد انجام دهد؟ حداقل باید از آقای طه هاشمی بخواهیم اعضای این کمیته را به ما معرفی کند. آیا دانشجویی یا مسئولی که در کف دانشگاه فعالیت داشته در این کمیته عضو است؟

وی ادامه داد: از زمان تصویب این مصوبه متوجه شدیم که ۸ پرونده برای فعالیت تشکل‌ها در تابستان به این شورا تحویل داده شده است. آنها در تابستان به ۸ پرونده نتوانستند رسیدگی کنند چطور می‌خواهند از اول مهر به ۳۹۰ واحد دانشجویی برسند. ما فکر می‌کنیم که این مسائل کارشکنی و سنگ‌اندازی جلوی پای تشکل‌ها است.

محمد نوری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد تهران شرق نیز، با انتقاد از مصوبات اخیر این دانشگاه گفت: باید فضای عمومی فعلی دانشگاه آزاد را برای افکار عمومی تشریح کنیم. عنوان بزه از فروش مواد گرفته تا روابط نامشروع در این دانشگاه در حال وقوع است چرا برای این معضلات کاری نکردند؟

وی ادامه داد: عده ای دلسوز و دغدغه مند به انقلاب به دنبال حل مشکلات فرهنگی هستند که با این مصوبات دست و پاگیر رو به رو می‌شوند. مقام معظم رهبری گفته‌اند چنان دغدغه فرهنگ را دارند که نیمه شب بیدار شده و به درگاه خدا تضرع می‌کنند. ما دلسوزانه نگران مسئولین دانشگاه آزاد هستیم که در خواب غفلت نمانند. دانشگاه آزاد هیچگونه نظارتی را به خودش بر نمی‌تابد.

این فعال دانشجویی همچنین گفت: بسیاری از بودجه های فرهنگی دانشگاه آزاد به دلیل عدم هزینه کرد به تشکل ها به سازمان مرکزی باز می گردد بقیه این مبالغ چه می شود ما نگرانیم که بودجه تشکل ها به یک قلک تبدیل شده باشد. عده ای در راس دانشگاه ازاد این دانشگاه را ملک شخصی خود می دانند. ما از شورای عالی انقلاب فرهنگی و نهاد رهبری درخواست داریم تا این موضوعات را به محضر مقام معظم رهبری ببرند چراکه ایشان تنها فرد حامی تشکل های انقلابی هستند.

در پایان این نشست وحید شورآبی مسئول شورای هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد با طرح این سوال که مصوبات دانشگاه آزاد بر اساس کدام رویه قانونی ایجاد می‌شود؟ گفت: اخیراً تفاهم نامه‌ای میان معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت ارشاد امضا شده که در سالن‌های نمایش دانشگاه فیلم اکران شود. آیا شان دانشگاه این است که چنین اتفاق‌های بیفتد آیا این تفاهم نامه قوانین شورای فرهنگی را دور می‌زند؟ به نظر ما این چند بخشنامه اخیر مثل یک مین گذاری است که نهادهای انقلابی را محدود کند. چه تعداد نیروی انسانی باید در سازمان مرکزی مستقر شود تا به این مصوبات رسیدگی کنند. ۳ سال است که می‌پرسیم چرا آیین‌نامه مربوط به بسیج دانشجویی در دانشگاه آزاد اجرا نمی‌شود و صدای کسی هم برای پاسخ در نمی‌آید؟ اصلاً چرا شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد شد؟ چون همه قوانین در همه دانشگاه‌ها برای همه دانشجویان یکسان اجرا شود. کسانی که به دموکراسی و استقلال اعتقاد دارند نباید این رفتارهای دیکتاتور مآبانه را انجام دهند.

آگهی