با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

خونریزی مغزی رییس جمهوری ازبکستان و احتمال گزینه جانشینی

همزمان با اعلام خانواده اسلام کریم اوف رییس جمهوری ازبکستان که وی به علت خونریزی مغزی در بیمارستان بستری شده و هر گونه گمانه زنی درمانی هنوز زود است، احتمال جانشینی شوکت میرزایف نخست وزیر این کشور مطرح شده است.

به گزارش اصلاحات نیوز:  پایگاه خبری روسی زبان فرقانه که خبر بستری شدن رییس جمهوری ازبکستان را زودتر از دیگر رسانه ها منتشر کرده بود نوشته است، وضعیت اسلام کریم اوف امیدوار کننده نیست.
دانیل کریم اوف سردبیر این پایگاه اعلام کرد: از هم اکنون نخست وزیر ازبکستان به عنوان جانشین رییس جمهوری تعیین شده است و از همه بیشتر شانس دارد.
روزنامه روسی ماسکوفسکی کامسامولتس به نقل از سردبیر پایگاه فرقانه نوشت: میرزایف ضمن نزدیک بودن به خانواده رییس جمهوری کنونی ازبکستان بین جامعه نخبگان این کشور نیز محبوبیت دارد.
دانیل کریم اوف همچنین معتقد است که مانند زمان مرگ لئونید برژنف یکی از رهبران شوروی، خبر درگذشت اسلام کریم اوف نیز چند روز دیرتر اعلام خواهد شد.
براساس گزارش های انتشار یافته، دیروز همزمان با اعلام خبر بستری شدن اسلام کریم اوف لئو باکریا بهترین پزشک و جراح قلب روسیه با شهرت جهانی برای درمان وی عازم تاشکند شد.
براساس زندگینامه موجود، «اسلام عبدالغنی یویچ کریم اوف» که در سمرقند از پدر و مادرتاجیک بدنیا آمده، در رشته های اقتصاد و مهندسی مکانیک در مدرسه پلی تکنیک آسیای میانه و انستیتو اقتصاد ملی تاشکند زمان شوروی سابق تحصیل کرده است.
وی سال ۱۹۸۳ به عنوان وزیر اقتصاد ازبکستان این جمهوری وقت شوروی و سپس سال ۱۹۸۶ نایب رئیس شورای وزیران و رئیس اداره برنامه ریزی دولتی ازبکستان شد.
کریم اوف که از سال ۱۹۸۹ دبیر اول حزب کمونیست ازبکستان و سپس ۲۴ مارس ۱۹۹۰ به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد، سال ۱۹۹۱ استقلال این جمهوری را از شوروی اعلام کرد و چندی بعد نیز در اولین انتخابات این کشور با بدست آوردن ۶۸٪ آرا نخستین رییس جمهوری کشور مستقل ازبکستان شد که تاکنون قدرت را در دست دارد.
ازبکستان در آسیای میانه دارای مرز مشترک با افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، و قزاقستان به پایتختی تاشکند است که ۴۷۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع مساحت و حدود ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.
منبع: ایرنا
  آشنایی با زبان ترامپ!
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی