با ما ارتباط برقرار کن

اقتصادی

ارائه‌شده

در

سرمایه گذاری خارجی برای تولید ۴ هزار و ۵۰۰ مگاوات برق در حوزه برق منطقه ای آذربایجان

مدیرعامل برق منطقه ای آذربایجان از امضای موافقت نامه وزارت نیرو با یک شرکت خارجی برای تولید ۴ هزار و ۵۰۰ مگاوات برق در حوزه فعالیت این منطقه خبرداد و گفت: سهم استان آذربایجان شرقی ۲ هزار مگاوات خواهد بود.

مدیرعامل برق منطقه ای آذربایجان از امضای موافقت نامه وزارت نیرو با یک شرکت خارجی برای تولید ۴ هزار و ۵۰۰ مگاوات برق در حوزه فعالیت این منطقه ( استان های اردبیل ، آذربایجان شرقی و غربی ) خبرداد و گفت: سهم استان آذربایجان شرقی ۲ هزار مگاوات خواهد بود.
حسین صبوری روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت ، با اشاره به این که این شرکت ترکیه ای نخستین سرمایه گذار خارجی در صنعت برق کشورمان پس از برجام است ، گفت: توسعه نیروگاه های بناب و صوفیان در این موافقت نامه دیده شده است .
وی با بیان اینکه منابع دولت برای ایجاد نیروگاه ها کافی نیست ، اظهارکرد: بر این اساس استفاده از سرمایه و تسهیلات خارجی در دستور کار قرار گرفته است.
وی با اشاره به اختصاص ۱۲۵ میلیون یورو تسهیلات بانک توسعه اسلامی برای اجرای هشت پروژه زیربنایی در حوزه سه استان آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل گفت: این پروژه ها به صورت میانگین ۶۰ درصد پیشرفت دارند و با بهره برداری از آن ها تا پایان سال ۹۶ بخش عمده ای از مشکلات شبکه انتقال و فوق توزیع منطقه رفع می شود .
صبوری با بیان این که قیمت تمام شده هر کیلووات برق بدون محاسبه هزینه سوخت یکهزار ریال و قیمت فروش در زمان حاضر ۵۰۰ تا ۶۰۰ ریال است ، گفت: همین موضوع موجب افزایش بدهی های شرکت می شود .
وی میزان بدهی برق منطقه ای آذربایجان به پیمانکاران را یکهزار میلیارد ریال اعلام کرد و در عین حال گفت: ۶۰۰ میلیارد ریال از واحدهای صنعتی طلب داریم .
صبوری با اشاره به این که استفاده از انرژی های تجدید پذیر رویکرد صنعت برق کشور است ، گفت: قرارداد تضمینی ۲۰ ساله برای خرید انرژی تولیدی با سرمایه گذاران در این بخش امضا می شود .
وی با بیان این که استفاده از نیروگاه های کوچک و پراکنده هم یکی از رویکردهای صنعت برق است ، گفت: دولت با تولیدکنندگان برق از یک تا ۲۵ مگاوات، قرار داد تضمینی پنج ساله برای خرید برق به بهای دو برابر فروش امضا کرد و تسهیلات می دهد .
وی با اشاره به این که برای تامین نیاز برق مصرفی کشور با رشد سالانه ۵ تا ۶ درصد نیاز به پنج میلیارد دلار سرمایه گذاری است ، گفت: در صورت صرفه جویی در مصرف برق به خصوص در ساعت های پیک مصرف که در سال به ۶۰۰ ساعت هم نمی رسد ، بی نیاز از اجرای طرح های جدید خواهیم بود .
وی خاطرنشان کرد: طرح های جدید صنعت برق به منظور تامین نیازهای آتی صنایع ، کشاورزی و افزایش اطمینان در شبکه برق اجرا می شود.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان با بیان این که راهکار اساسی برای برون رفت از مشکلات موجود صنعت برق اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است، اظهارکرد:مصرف خانگی در کشور ما سه برابر میانگین جهانی است .
وی با اشاره به این که هوشمندسازی کنتورهای برق در راستای مدیریت مصرف به صورت مرحله ای در حال اجراست ، افزود: واحدهای صنعتی و کشاورزی در اولویت قرار دارند.
صبوری با بیان این که ۱۰۰ درصد تجهیزات توزیع و انتقال برق در داخل کشور ساخته می شود ، افزود: تمامی مراحل راه اندازی و بهره برداری شبکه های انتقال ، توزیع و فوق توزیع با توان مهندسان داخلی اجرا می شود .

* تولید ۲۰ مگاوات انرژِی تجدید پذیر
مدیرعامل برق منطقه ای آذربایجان از شروع تولید ۲۰ مگاوات انرژِی تجدید پذیر و تولید پراکنده برق در این منطقه خبرداد و افزود: پروانه تولید یکهزار و ۸۰۰ مگاوات هم صادر شده است .
صبوری افزود: سرمایه گذاران صنعتی هم می توانند با ایجاد نیروگاه ضمن تامین برق مورد نیاز واحد خود، مازاد بر نیاز خود را به دولت بفروشند .
وی با اشاره به این که در سه سال گذشته ۴۰ پروژه با اعتباری در حدود سه هزار میلیارد ریال در منطقه آذربایجان به بهره برداری رسیده است ، گفت: ۲۲ پروژه با اعتبار هزینه شده ۹۰۰ میلیارد ریال در آذربایجان شرقی بهره برداری شده است.
صبوری با اعلام این که ۴۵ پروژه با برآورد اعتبار هشت هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال توسط برق منطقه ای آذربایجان در دست اجراست ، اظهارامیدواری کرد : این پروژه ها تا پایان سال ۱۳۹۶ بهره برداری شوند .
وی با اشاره به این که شرکت برق منطقه ای آذربایجان با ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار مشترک در استان های آذربایجان شرقی ، غربی و اردبیل ، ۱۰ درصد جمعیت و ۱۱ درصد مشترکان کشور را تحت پوشش دارد ، گفت: ظرفیت نیروگاه های در حال بهره برداری این منطقه ۳ هزار مگاوات و پیک مصرف ۲ هزار و ۹۵۰ مگاوات است .
صبوری اظهارکرد: ظرفیت بهره برداری نیروگاه های استان آذربایجان شرقی ۵۵۰ مگاوات و با میزان مصرف سر به سراست .
وی با بیان این که ۱۰۰ درصد جمعیت استان آذربایجان شرقی از نعمت برق برخوردارند ، اظهارکرد: صنعت برق پیشتاز محرومیت زادیی و پیش نیاز توسعه است .
وی با اشاره به این که یکی از اهداف نظام جمهوری اسلامی گسترش استفاده از انرژی برق در کشور است، گفت: رفاه اجتماعی با انرژی الکتریکی آمیخته است.
وی با اشاره به این که ۴۰ درصد برق توزیعی استان آذربایجان شرقی در بخش صنعت مصرف می شود ، گفت: این در حالی است که میانیگن مصرف برق بخش صنعت در کشور ۳۲ درصد است .
صبوری با اشاره به این که بخش های صنعت و کشاورزی استان در مجموع ۶۵ درصد برق توزیعی استان را مصرف می کنند، سوق یافتن انرژِی به سمت تولید را نشانه توسعه یافتگی دانست .
* رفع مشکل برق هسته مرکزی تبریز
وی با اشاره به بهره برداری از پنج پروژه صنعت برق در شهرستان تبریز با اعتبار هزینه شده یکهزار و ۵۰۰ میلیارد ریال همزمان با هفته دولت ، گفت: برای تامین برق مطمئن در هسته مرکزی این شهر ۲ پروژه کوتاه و میان مدت تعریف شده است .
صبوری با اعلام این که عملیات اجرای کابل ۱۳۲ کیلوولت از پست ستارخان به گلستان شروع شده و تا پایان سال بهره برداری می شود ، گفت: پست ۲۳۰ کیلوولت در محل پیشین اداره کل برق منطقه ای آذربایجان با اعتبار پیش بینی شده ۶۰۰ میلیارد ریال در حال احداث است .
وی همچنین از اجرای تونل انرژی در هسته مرکزی شهر تبریز با اعتبار مورد نیاز یکهزار و ۵۰۰ میلیارد ریال خبرداد و گفت: این طرح تا ۲ سال آینده بهره برداری می شود .
مدیرعامل برق منطقه ای آذربایجان گفت: پست ۱۳۲ کیلوولت مسکن مهر استان هم با اعتبار هزینه شده ۱۰۰ میلیارد ریال همزمان با هفته دولت بهره برداری شد .

 ایرنا

  سود سهام عدالت مشمولان دو بانک رفاه و ملت از امروز واریز می شود
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر سنجی

از سایت ما راضی هستید؟

View Results

Loading ... Loading ...
آگهی
آگهی