با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

با توجه به بازی بلندمدت ایران در منطقه، عقب‌نشینی نظامیان آمریکایی از عراق می‌تواند به سود ایران باشد

بی بی سی در نوشتاری به این موضوع پرداخته که خروج نیروهای رزمی ایالات متحده از خاک آمریکا در نهایت به نفع ایران است.

به گزارش اصلاحات نیوز به نقل از بی‌بی‌سی؛ طبق توافقات انجام شده در چارچوب «گفتگوی راهبردی آمریکا-عراق»، تمام نیروهای رزمی آمریکا تا آخر سال جاری میلادی از عراق خارج خواهند شد. این مساله دو پرسش کلیدی را به همراه دارد: با خروج نیروهای آمریکایی چه تفاوت‌های میدانی ایجاد خواهد شد؛ و آیا این اقدام در را برای بازگشت داعش خواهد گشود؟
حضور نظامی آمریکا در عراق بحث‌برانگیز است. سیاستمداران و شبه نظامیان حامی ایران خواهان خروج نیروهای آمریکایی هستند، به‌ویژه پس از ترور ژنرال سلیمانی و ابومهدی المهندس در فرودگاه بغداد در ژانویه ۲۰۲۰ بر این مطالبه تاکید بیشتری می‌شود. حتی عراقی‌های غیرمتعهد نیز خواهان رهایی کشورشان از نیروهای خارجی هستند؛ چرا که اشغال خارجی مفهومی احساسی در بر دارد.
این مطالبه در واشنگتن برای برخی‌ها خوشایند است، گرچه نه به قیمت «تسلیم عراق به ایران». آمریکا مدت‌هاست به دنبال پایان دادن به «جنگ‌های ابدی‌»اش در خاورمیانه است و تسریع خروج نیروهای آمریکا از افغانستان نیز بر همین پایه انجام شد تا واشنگتن و متحدانش بتوانند بر منطقه‌ی آسیا اقیانوسیه و جنوب چین تمرکز کنند.
اما با خروج نیروهای آمریکایی احتمال احیای داعش و تکرار تاریخ وجود دارد. در سال ۲۰۱۱ میلادی عقب نشینی نیروهای آمریکایی همراه با ترکیب سیاسی مسموم عراق و جنگ داخلی در سوریه فضای لازم برای تسخیر موصل از سوی داعش را ایجاد کرد.
آیا امکان تکرار این رویداد وجود دارد؟ آیا داعش بازسازی شده می‌تواند بار دیگر بر ارتش ضعیف و محروم از حمایت نظامی آمریکا در عراق پیروز شود؟ چندین دلیل وجود دارد که نشان می‌دهد این احتمال بسیار کم است.
نخست، در آن زمان (۲۰۱۱) داعش توانست از نارضایتی گسترده مسلمانان سنی عراق نسبت به دولت شیعه نوری المالکی استفاده کند. المالکی در دوران نخست‌وزیری‌اش در عراق از ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ به‌شکلی نظام‌مند حقوق اهل تسنن را سلب کرد و بسیاری از آنها را به سوی داعش سوق داد. امروزه برابری سیاسی در عراق، هرچند کامل نیست اما برای اقوام رقیب در این کشور قابل قبول‌تر از گذشته است.
دوم، همچنین از زمان شکست داعش، آمریکا و انگلیس زمان و اقدامات فراوانی را صرف آموزش نیروهای ضد‌شورش عراقی کرده‌اند و این آموزش با پشتیبانی ناتو ادامه خواهد داشت.
سوم، به نظر می‌رسد که رهبری راهبردی داعش، یا آنچه از آن باقی مانده، بیشتر روی بهره‌برداری از فضاهای فاقد حاکمیت در آفریقا و افغانستان متمرکز خواهد شد و نه روی نبرد با نیروهای امنیتی تا دندان مسلح در قلب سرزمین خودش.

بن بری (Ben Barry)، افسر سابق ارتش انگلیس و تحلیل‌گر کنونی اندیشکده‌ مطالعات راهبردی می‌گوید: «به نظر می‌رسد نیروهای دولت عراق بتوانند حملات شورشیان داعش را کنترل و محدود کنند. هرچند بدون حضور سنی‌های عراق در تشکیلات سیاسی این کشور، دلایل ریشه‌ا‌ی شورش‌ها همچنان پابرجا خواهند ماند».
داعش در تابستان ۲۰۱۴ توانست کارزار برق‌آسای موفقیت‌آمیزی را در سراسر منطقه به انجام برساند و یکی از دلایل
موفقیتش این بود که غرب نگاه و توجهش از عراق را برداشته بود. پس از آن، ۵ سال طول کشید تا ائتلافی متشکل از ۸۰ کشور با صرف میلیاردها دلار توانست داعش را شکست دهند و هیچ یک از این کشورها خواهان تجربه‌ی دوباره‌ی این رویداد نیستند.
از این رو به‌رغم خروج نظامیان آمریکا از عراق، غرب مراقب فعالیت‌های داعش و سایر گروه‌های جهادی در عراق خواهد بود تا این کشور بار دیگر به سکوی حملات فراملی، به ویژه علیه غرب، تبدیل نشود. به گفته‌ی بری، «اگر آمریکا دریابد که داعش در عراق آماده‌ی حمله به منافع ایالات متحده در خارچ از عراق می‌شود، احتمال حمله یک‌جانبه از سوی واشنگتن وجود دارد». با توجه به منابع چشمگیر دور و نزدیک در خلیج فارس، پنتاگون ابزار این حمله را دارد.
در بخش آخر این نوشتار، نویسنده بی‌بی‌سی مدعی شده است: مهم‌ترین مساله، بازی بلندمدت ایران و بروز پیامدهایی است که با خروج آمریکا از عراق می‌تواند به نفع این کشور تمام شود. از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹، این کشور در پی بیرون راندن نیروهای آمریکایی از کشورهای همجوار و تبدیل شدن به قدرت برتر در منطقه بوده است.
ایران در تحقق این هدفش در کشورهای عربی خلیج فارس، کشورهایی که در آنها بی‌اعتمادی به تهران بسیار عمیق است، موفقیت چندانی به دست نیاورده و ارتش آمریکا در تمام این شش کشور تاسیسات نظامی دارد. اما سرنگونی صدام حسین در عراق توسط آمریکا بزرگترین مانع کارآمد در برابر ایران را از میان برداشت و تهران از آن زمان در حال بهره‌برداری از این فرصت است.
رهبران ایران با وارد شدن به این بازی بلندمدت امیدوارند که با ادامه فشارهای آشکار و پنهان، سرانجام بتوانند خاورمیانه را به منطقه‌ای عاری از حضور نظامی آمریکا تبدیل کنند. حملات موشکی مکرر علیه پایگاه‌های آمریکایی و حمایت ایران از اعتراضات مدنی خواهان خروج نیروهای آمریکایی نیز در همین راستا انجام می‌شود. توافقی که در آن پایان عملیات‌ رزمی آمریکا در عراق مورد تاکید قرار گرفته از نظر تهران گامی در مسیر درست تلقی می‌شود.

/شفقنا

  جزییات دیدار حجت‌الاسلام کروبی با خانواده در شب یلدا
آگهی
آگهی