با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

دیدار رئیس جدید قوه قضائیه با مراجع عظام تقلید/ ‌اژه‌ای:‌ علما و حوزه‌های علمیه قوه قضائیه را در حل مسائل نوظهور یاری دهند / همه برنامه‌های نظام ‌باید مبتنی بر موازین اسلامی باشد

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در آغاز دوره ریاست بر دستگاه قضا، به منظور دیدار با مراجع عظام تقلید، صبح امروز جمعه (۲۵ تیر ماه) به شهر مقدس قم سفر کرد.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ رئیس قوه قضائیه در این سفر یک روزه ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه (س)، با مراجع عظام تقلید دیدار کرد.

دیدار با فضلا و علمای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از دیگر برنامه‌های رئیس دستگاه قضا در این سفر است.

 

جت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در ادامه سفر یک روزه خود به قم با آیت‌الله العظمی نوری همدانی از مراجع اعظام تقلید دیدار کرد.

رئیس قوه قضاییه در این دیدار اظهار داشت: بسیاری از مسائل امروز در جامعه ما جدید است که شاید به‌طور متعارف نشود پاسخ آنها را در کتاب‌ها پیدا کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای مسائل جدید ناشی از گسترش فضای مجازی را یکی از این مسائل عنوان کرد و گفت: بعنوان مثال فضای مجازی مسائلی را شکل داده که باب جدیدی در برابر دستگاه‌های حکومتی از جمله قوه قضائیه گشوده است.

وی از مراجع، علما و حوزه‌های علمیه خواست که قوه قضائیه و دیگر دستگاه‌های حاکمیتی را در حل این مسائل نوظهور یاری دهند.

رئیس قوه قضائیه گفت: همه برنامه‌های نظام اسلامی باید مبتنی بر موازین اسلامی باشد و این موضوع در قانون اساسی ما نیز تصریح شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: در شرایط فعلی به‌طور ویژه نیاز است که مراقبت شود تا شیاطین و برخی روشنفکرنماها نتوانند با شیطنت انحرافی در این مسیر ایجاد کنند.

وی از امر قضا به‌عنوان یکی از مسائل مهم حکومتی یاد کرد و ادامه داد: مردم توقع دارند که همه جهات و مسائل در دستگاه قضا مبتنی بر شرع و فقه اسلامی باشد.

رئیس قوه قضائیه خاطر نشان کرد: تا کنون گام‌های بلندی برداشته شده تا دستگاه قضایی در مسیر شرع حرکت کند اما لازم است با کار و همکاری حوزه و علما و ورود روحانیون به امر قضا، گام‌های بلندتری در این جهت برداشته شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بر همین اساس از مراجع، علما و حوزه‌ها خواست که هم درباره انطباق مسیر قضا بر مدار شرع تحقیق و مطالعه کنند و هم تمهیداتی برای تربیت روحانیون فاضل و مستعد و دارای روحیه انقلابی برای ورود به دستگاه قضا بیاندیشند.

‌آیت‌الله ‌نوری همدانی در این دیدار با تبریک انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به ریاست قوه قضائیه و آرزوی موفقیت برای وی در این مسئولیت خطیر، از نامه 53 نهج‌البلاغه که حضرت علی (ع) خطاب به مالک اشتر نوشته‌اند، به‌عنوان عالی‌ترین منشور حکومتی یاد کرد که باید ملاک عمل همه مسئولان باشد.

این مرجع عظام تقلید گفت: بر اساس دستور حضرت امیر، باید افراد با ایمان‌ و فاضل از نظر علمی و اخلاقی‌ را برای قضاوت انتخاب کرد تا هرگز دچار تطور و خدشه نشوند.

آیت‌الله العظمی نوری همدانی از پایداری و استقامت در مسیر حق و عدالت و برخورداری از قاطعیت به‌عنوان ویژگی‌های قاضی یاد کرد و افزود: کسی که قضاوت می‌کند باید متقی و صبور باشد تا در برابر ناملایمات، حکمش‌ را تغییر ندهد و در برابر امیال دنیوی سست نشود.

این مرجع تقلید عظام با استقبال از اظهارات رئیس دستگاه قضا برای جذب قضات از حوزه‌های علمیه، در عین حال اظهار داشت: متأسفانه جریان‌هایی به وجود آمده که حوزه را کنار زده‌اند و آنگونه‌ که باید و شاید، به حوزه توجه نمی‌شود.

آیت‌الله العظمی نوری همدانی افزود: حوزه آمادگی دارد با تربیت قاضی دستگاه قضا را در تأمین نیروی انسانی مورد نیازش یاری دهد اما لازم است برای برنامه‌ریزی بهتر، جلسات مشترک هم‌اندیشی‌هایی صورت گیرد.

این مرجع عظام تقلید گفت: امروز دشمنان فراوانی هستند که همه امکانات را برای هجمه به اسلام به کار گرفته‌اند که باید در برابر آنها متحد و مجهز شویم.

آیت‌الله العظمی نوری همدانی همچنین با ابراز خرسندی از مواضع رئیس دستگاه قضا برای رفع مشکلات مردم از طریق حمایت از تولید و حل معضل بیکاری ابراز امیدواری کرد با همدلی همه بخش ها‌، فضای انقلابی برای خدمت به مردم به وجود آید.

 

صحبت های رئیس دستگاه قضا با سایر علما و مراجع تقلید به شرح زیر است:

رئیس قوه قضاییه در دیدار با تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س): حوزه‌های علمیه نقش بی‌بدیلی در ارتقاء جایگاه قوه قضاییه واستقرار عدالت در جامعه دارند‌.

حجت الاسلام سعیدی: اشخاص و جریاناتی که دنبال سهم‌خواهی درنظام اسلامی بوده‌اند،بایدپاسخگوی اعمال و رفتارهای خودباشن

رئیس قوه قضائیه در دیدار با آیت‌الله علوی گرگانی: امیدواریم دولت جدید و مجلس انقلابی با فهم درست از مشکلات مردم، قوانین و مقررات لازم را متناسب با زمان، تصویب و اجرا کنند‌.

آیت‌الله علوی گرگانی: متاسفانه ربا با اسامی مختلفی از جمله دیرکرد در جامعه وجود دارد و دستگاه قضایی باید با تمام توان در رفع این آسیب تلاش کند.

رئیس قوه قضائیه در دیدار با آیت‌الله‌سبحانی: امروز مردم مسائل نوظهور و پیچیده‌ای دارند که نیازمند اجتهاد مستمر و نظریه فقهی‌ علماست‌.

عده‌ای به خاطر شرایط بازار متضرر شده و عده‌ای نمی‌توانند سرمایه‌گذاری کنند؛دستگاه قضا از این دسته افراد حمایت خواهد کرد آنچنان که با مفسدانی که برای سقوط بازار برنامه ریزی می کنند،برخورد خواهد کرد‌‌.

آیت‌الله‌سبحانی: باید مباحث فقهی برای قضات گفته شود تا از اطاله دادرسی جلوگیری شود.

انتخاب شما به عنوان رییس دستگاه قضا “وَضَعَ حقَ موضعه” بود و کسی در این جایگاه قرار گرفت که شایسته آن جایگاه بود

رئیس قوه قضاییه در دیدار با آیت‌الله‌ مکارم شیرازی:مسیر طی شده برای شکل‌گیری دستگاه قضایی در تراز اسلامی با قوت بیشتری ادامه خواهد یافت.

امیدواریم بتوانیم با کمک نخبگان حوزه و دانشگاه، کارآمدی دستگاه قضا را افزایش داده و با کاهش فرآیند دادرسی و هزینه‌های آن اعتماد از دست رفته را به مردم برگردانیم

آیت‌الله‌ مکارم شیرازی خطاب به حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای: جنابعالی تجربه موفقی در امر قضا دارید و از حمایت مقام معظم رهبری هم برخوردارید واسباب کار هم برای شما فراهم هست.

این شجاعت، حمایت و برنامه‌ها باعث موفقیت حضرتعالی خواهد شد.

قوه قضائیه قوی‌ترین قوه‌هاست.باید جلوی قاچاق و رانت‌خواری گرفته شود

رئیس قوه قضاییه در دیدار با آیت‌الله‌ صافی گلپایگانی: خواستار حمایت و مساعدت‌ علما و حوزه‌های علمیه‌ برای پیشبرد ماموریت‌های قوه قضائیه هستیم.

آیت‌الله صافی گلپایگانی از آمادگی خود برای کمک به دستگاه قضا خبر داد.

قوه قضاییه باید به نحوی عمل کند که بدهکاران و کسانی که واقعاً در عسر هستند حبس نشوند و شرایطی فراهم شود که با آسایش بتوانند دین خود را ادا کنند.

برای حل مشکل بدهکاران‌ مهریه کارهای خوبی شده تا افراد به دلیل بدهی مهریه به زندان نروند.

دستگاه قضا برای حل مشکل دیگر بدهکاران به ویژه‌ بدهکاران بانکی که واقعاً توان مالی ندارند نیز تدبیر جدی بیاندیشد.

  انتقاد شدیدآیت الله مکارم شیرازی از احکام دستگاه قضایی/ چرا زندانها را پر و ما را به واسطه این بدنام می کنید؟
آگهی
آگهی