با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

روحانی: همه می‌گویند ما بهتر مذاکره می‌کنیم. اهلا و سهلا شما تشریف بیاورید، مهم این بود بفهمید راه مذاکره و تعامل است

رئیس‌جمهور گفت: برای بعضی ها که از کلمه همه پرسی زیاد خوششان نمی آید بگویم که اساس نظام و نهضت ما با همه پرسی شروع شد.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ حجت الاسلام والمسلمین روحانی صبح امروز در جلسه هیأت دولت اظهار کرد: امام (ره) از آغاز نهضت با مردم انقلاب را شروع کرد و پیش برد و همه جا گره ها را با کمک مردم باز کرد. کدام انقلاب را در جهان سراغ دارید که ۴۷ روز بعد از آن مردم پای صندوق رأی بیایند.

وی افزود: صندوق رأی نتیجه و دستاورد مهم انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطه است. در نهضت مشروطه هم مردم پای صندوق می آمدند و حالا بعدها به انحراف کشیده شد. یکی از ثمرات مهم نهضت امام (ره) و انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطه همین صندوق رأی و انتخابات بود و راه حلی که امام (ره) برای اداره کشور داشت از طریق انتخابات و مردم بود.

روحانی با بیان اینکه میزان رأی ملت است شعار اصلی امام (ره) بود، تاکید کرد: ما نباید از امام (ره) فاصله بگیریم بلکه باید روز به روز به ایشان نزدیک تر شویم و نباید بگذاریم خدایی ناکرده یک سیر قهقرایی اتفاق بیفتد. نظریه امام (ره) این بود که مردم نقش اصلی و تعیین کننده در قدرت و اداره کشور داشته باشند و بر همین نظریه هم جمهوری اسلامی را بنیان گذاری کرد. به همین دلیل خیلی ها مخالف بودند و می گفتند الان موقع انتخابات و رأی گیری نیست.

رئیس جمهور در ادامه یادآور شد: در ۲۲ بهمن ۵۷ انقلاب اسلامی رخ داد و در ۱۰ فروردین ۵۸ یعنی ۴۷ روز بعد از انقلاب مردم برای همه پرسی تعیین نظام پای صندوق رأی رفتند. حالا بعضی ها از کلمه همه پرسی خیلی خوششان نمی آید اما اساس نظام و نهضت ما با همه پرسی شروع شد و در همان سال اول انقلاب ۵ همه پرسی و انتخابات مهم انجام گرفت که دوبار مردم در همه پرسی و سه بار در انتخابات شرکت کردند.

روحانی همچنین خاطرنشان کرد: یک بار مردم در همه پرسی برای تعیین نظام جمهوری اسلامی و یک بار در همه پرسی بعد از نهایی شدن قانون اساسی شرکت کردند و سه بار هم در انتخابات اعضای خبرگان قانون اساسی، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی شرکت کردند و این پنج انتخابات و همه پرسی در همان سال اول انقلاب انجام شد. این پنج حضور مردم در سال اول پای صندوق رأی نشان می دهد که ذات این انقلاب چیست.

وی اضافه کرد: در انقلابی که در سال اول خود مردم را پای صندوق رأی دعوت می کند نشان می دهد که امام می خواهد بگوید راه و مسیر ما و اداره کشور از این طریق و با آرای مردم است. این مسیر و راه امام است که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری هم بوده و ایشان همواره بر حضور مردم و حضور اکثریت پای صندوق آرا تأکید کردند و این خط و راهی است که ادامه دارد.

رئیس جمهور همچنین تصریح کرد: نکند خدایی ناکرده فردی از روی نادانی بگوید حالا مهم نیست مردم کم بیایند رأی بدهند. یک نفر مهمترین مسئله را می گوید مهم نیست در حالی که صندوق و انتخابات مهمترین مسئله ما است و همه ما باید کاری کنیم که مردم ما با امید و نشاط پای صندوق بیایند و رأی بدهند و به فرد اصلح هم رأی بدهند؛ البته نه اینکه این فرد از نظر شخصی اصلح باشد بلکه باید از لحاظ برنامه و استراتژی هم اصلح باشد چرا که بهترین فرد باید بیاید تا بتواند این بار سنگین را پیش ببرد.

روحانی با بیان اینکه من الان نمی خواهم نطق خداحافظی انجام بدهم، اظهار کرد: ما دو ماه دیگر در خدمت مردم هستیم و من در پایان دولت و به موقع حرف هایی را که باید گفته شود خواهم گفت. اگر دولت قوی با پشتوانه آرای قوی مردم و با شعار و استراتژی روشن در جهان در کشور نبود گذراندن سه سال و نیم جنگ اقتصادی که در این مدت گذشت به مراتب سخت تر از آنچه که اکنون گذشته می بود.

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش گفت: خدا را شکر که بعد از هشت سال همه به این نتیجه رسیده اند که مذاکره درست است و هیچ کسی از تقابل استقبال نمی کند. بعضی ها می گویند اگر ما بیاییم بهتر مذاکره می کنیم. خب چه بهتر. اهلا و سهلا. مهم این بود که بفهمید راه مذاکره و تعامل با جهان است که الحمدلله در این هشت سال فهمیدید.

روحانی خاطرنشان کرد: نمی خواهم نطق خداحافظی انجام بدهم؛ چرا که دو ماه دیگر فرصت خدمت به مردم را داریم و در آن زمان به موقع حرفهایی که باید گفته شود را خواهم گفت.

وی گفت: امروز الحمدلله مسائل اصلی ما با آمریکایی ها در وین حل و فصل شده و چند نکته فرعی باقی مانده که اگر اراده بر این باشد که در این دولت این کار انجام شود من می گویم که این دولت این کار را انجام داده است. ما کارمان را انجام داده ایم و تمام کرده ایم.

  ۲۴۱۰ ابتلا و ۷۱ فوتی جدید کرونا در کشور
آگهی
آگهی