با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

تایید یا عدم تایید صلاحیت تاجزاده پیام روشنی از نظام است که راه برای اصلاحات باز، یا همه‌ی درها بسته است

اصلاحات نیوز؛ عبدالله مومنی فعال سیاسی اصلاح طلب در یاداشتی پیرامون نامزدی مصطفی تاجزاده در انتخابات ریاست جمهوری 1400 نوشت:

‏⁧ مصطفی تاجزاده⁩ از اصلاح طلبانی است که از روزهای نخست تجربه اصلاح طلبی با وجود برخورداری از سمت اداری اش -معاونت سیاسی وزارت کشور- اما شجاعت مدنی، ایستادگی بر سر اصول اصلاح طلبی را همواره در حرکت خود متوقف ننموده و پرداخت هزینه زندان سخت با شرایطی شکننده‌تر اما هیچ گاه حاضر به پذیرش خواست و اراده محافل امنیتی نگردید؛ ایستادگی مصطفی بر آرمان ملت و دفاع از صندوق رای و انتخابات آزاد در طی بیست سال گذشته؛ تاجزاده را در کنار برخی دیگر از راهبران اصلاحی عنوان نماد برجسته مخالفت با نظارت استصوابی و دفاع از آزادی انتخابات در جامعه بدل ساخته است.
‏اما اینک تاجزاده با ورود به مرحله‌ای دیگری از حیات سیاسی موثر خود، نمی‌تواند از فرصت و فضای انتخاباتی پیش رو برای طرح گفتمان اصلاحات دموکراتیک استفاده نبرد؛ بیان موانع ساختاری و رفتن به سمت معیار محوری با ارائه برنامه سیاسی و تقویت امر سازماندهی؛ نقیصه های حرکت اصلاحی در شرایط امروز برای گام نهادن تقویت اصلاحات دموکراتیک است؛ فضای پیش از انتخابات مهمترین ظرفیت و امکان برای گفتگو و گفتمان سازی و ارتباط گیری با جامعه و نیز تعامل با ارکانی از حاکمیت است.
‏غفلت ورزیدن از این امکانات بدل شدن به گونه ایی از اصلاح طلبی بی‌خاصیت است که مصطفی با آن میانه‌ای ندارد.

‏تایید صلاحیت یا عدم تایید صلاحیت تاجزاده می‌تواند یک پیام روشنی باشد که می‌­توان از نظام دریافت کرد. که آیا راه را برای اصلاحات و تغییرات باز خواهد کرد و یا همه درهای تغییر را به روی خودش می­بندد. و برای این تحلیل نمونه‌­ای از سال ۸۴ مثال زد. با وجود این شرایط کنونی را با آن سال‌ها به نوعی می توان متفاوت دید : « اما تفاوت و اختلاف اکنون با شرایط سالهای پیش از ۸۴ را اگر بخواهیم مقایسه کنیم نوعی عقب گرد از مواضع جریان اصلاح طلبی را شاهد هستیم.
‏آقای علوی تبار می گوید “ما در انتخابات پیش رو هم به دنبال توافق با نظام هستیم و هم توافق با مردم! و اگر نظام به ما اجازه بدهد که به این عرصه ورود کنیم نباید از دایره اختیارات­مان فراتر برویم.” من فکر می کنم اساسا با وجود پایگاه ضعیف اصلاح طلبان و قهر مردم با صندوق رای و با وجود اینکه تاجزاده می‌تواند بخش های سرخورده جامعه را احیا و با خواست های دموکراتیک اصلاحی ترمیم نماید یگانه کاندایدای موجود است که واجد مزیت حمایت مردمی در بین اصلاح طلبان است . در نتیجه آن بخش هایی از جریان اصلاح طلب که می‌خواهند تحت هر شرایطی و بدون قید و شرط و با تن دادن به انتخاب بین بد و بدتر در انتخابات شرکت کنند طبیعی است که نمی‌خواهند از تاجزاده بعنوان کاندیدای اصلاحات دموکراتیک حمایت کنند ؛چرا که تمامی مسیرهای دموکراتیک که برای بهبود رابطه با حکومت طی کرده‌اند را با ورود تاجزاده به انتخابات و از آن مهمتر و رود تاجزاده به فرایند کاندیداهای احتمالی مورد حمایت ناسا و ساز مان تشکیلاتی اصلاح طلبان به معنی از دست دادن امکانهای طی شده در خصوص ایجاد اعتماد و تعامل با هسته مرکزی قدرت خواهد بود و فضای مثبت بوجود آمده بنا بر زعم اصلاح طلبان تعامل گرا از بین می‌رود و با این وجود ورود مصطفی تاجزاده به عرصه انتخابات معنایش این است که مزیت مردمی اصلاحات به پایگاه اجتماعی اصلاحات برگشته است و دیگر ما نیازی به تعامل با حاکمیت نداریم. در مجموع اما بنا بر تحلیل اصلاح طلبان صندوق محوری که به انتخاب بین بدوبدتر می اندیشند این حضور مصطفی را خلاف رویه ای. می دانند که اصلاحات تا کنون طی کرده است «
‏اما غافل از این هستند که با حضور کاندیدایی اصیل و مردم بنیاد و معیار محور دیگر مساله گفتگو میان مردم و اصلاح طلبان از اهمیت استراتژیک برخوردار می گردد و عملا پایان اصلاح گری تعامل گرای محافظه کا نرمال گرایی است که بدنبال سهمی از قدرت برای جریان خود است.

  سخنگوی نُجَباء عراق خطاب به حیدر العبادی: آقای نخست وزیر، با دشمن ایران همراهی نکن
آگهی
آگهی