با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

ظریف: ما چیزی برای پنهان کردن نداریم و هیچ تلاشی هم برای دستیابی به سلاح هسته‌ای نمی‌کنیم

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد که ایران به دنبال ساخت سلاح نیست و چیزی برای مخفی کردن ندارد.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «پرس تی وی»  در ابتدای مصاحبه خود در خصوص ضرب‌الاجل 23 فوریه (پنجم اسفندماه) ایران برای توقف اجرای پروتکل الحاقی گفت: «طبق پاراگراف 36 برجام، ایران حق دارد در صورت عدم پایبندی دیگر اعضای برجام به تعهداتشان، اقدامات چاره‌ای در پیش بگیرد و هم‌اکنون ایالات متحده برجام را نقض کرده است و در حقیقت هر آنکس را که از این توافق پیروی کرده را تنبیه کرده است کشورهای اتحادیه اروپا نیز به تعهداتشان عمل نکرده‌اند…ما این اقدامات را در راستای برجام انجام داده‌ایم، ما برجام را نقض نکرده‌ایم…مجلس شورای اسلامی با جهان حرف نمی‌زند با ما بعنوان مجریان قانون حرف می‌زند و می‌گوید تا زمانی‌که نتوانید به ما نشان دهید که طرف‌های برجام به تعهداتشان در قبال ایران پایبند بوده است، بنابراین دیگر نمی‌توانید به تعهدات اختیاری خود ذیل برجام پایبند باشید این یک ضرب‌الاجل نیست بلکه اولتیماتوم است».

ظریف در خصوص سفر «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «ما چیزی برای پنهان کردن نداریم، ایران یک حقیقت ژئوپولتیکی است که ایران هرگز به دنبال ساخت تسلیحات نبوده و نیست».

سکوت جهان در قبال برنامه تسلیحات اتمی رژیم صهیونیستی نمایانگر ریاکاری غرب است

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در خصوص ریاکاری و دورویی کشورهای غربی در قبال برنامه تسلیحات اتمی رژیم صهیونیستی و برنامه هسته‌ای ایران گفت: «هیچ جدیتی درباره این موضع نیست. من دیروز توییتی را منتشر کردم. گزارشی در گاردین در خصوص گسترش دیمونا منتشر شد. دیمونا تنها کارخانه بمب‌سازی در خاورمیانه (غرب آسیا) است. این یک راز آشکار است. آیا ابراز نگرانی از سوی رئیس‌جمهور (جو) بایدن یا صدراعظم (آنگلا) مرکل یا رئیس‌جمهور ماکرون شنیده‌ایم؟ آیا ذره‌ای ابراز نگرانی کرده‌اند؟ بنابراین هرگونه ابراز نگرانی درباره برنامه هسته‌ای ایران مزخرف است. این ریاکاری آنها است. اگر نگران عدم اشاعه هستند، ایران عضو ان پی تی (پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی) نیست…هیچ‌کسی به این مسئله اهمیتی نمی‌دهد».

وی درباره سفر «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران گفت: « آژانس نماینده ما است و ما با آن درباره احترام گذاشتن به قوانین کشور خود که اجرای مصوبات مجلس شورای اسلامی است، گفت‌وگو می کنیم و در عین حال برای وی برای انجام تعهداتش در زمینه نشان دادن صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران مانع‌تراشی نمی‌کنیم چون برنامه ما صلح‌آمیز است و قرار نیست در ماهیت آن تغییر کند. ما با نظارت‌های بیشتر موافقت کردیم».

آمریکا و اروپا به تعهداتشان در قبال برجام پایبند نبودند

ظریف درباره بدعهدی کشورهای اروپایی و آمریکا به تعهدات برجامی گفت: «قرار بود در قبال اقدامات  ایران در خصوص برنامه هسته‌ای، عادی‌سازی در روابط ایران و جهان ایجاد شود اما شرایط فعلی نشان می‌دهد که تغییری در این خصوص ایجاد نشد و ما نیز تعهدات خود را در قبال برجام کاهش دادیم».

آمریکا باید تضمین دهد که دوباره اقدامات ضدایرانی را تکرار نمی‌کند

وی در خصوص آغاز مذاکرات احتمالی جمهوری اسلامی ایران با ایالات متحده گفت: «ایران تضمین می‌خواهد که اقدامات ایالات متحده مجدداً تکرار نمی‌شود.آنها در موقعیتی هستند که باید تضمین دهند، ما کار خود را انجام داده‌ایم».

آژانس حق دریافت تصاویر دوربین‌های مراکز هسته‌ای ایران را ندارد

ظریف در خصوص پیامدهای خروج ایران از پروتکل الحاقی گفت: «ما با گروسی درباره همه مسائل مهم و اقدامات بعدی ایران برای کاهش تعهدات برجامی مذاکره می‌کنیم ولی آنها اجازه نخواهند داشت تا زمانیکه ایالات متحده به پایبندی کامل به تعهدات برجامی بازگردد، تصاویر دوربین‌های مراکز (هسته‌ای) ایران را دریافت کنند. اقدامات دیگری را نیز در دست بررسی داریم».

هیچ تغییری در سیاست آمریکا در قبال ایران صورت نگرفته است

رئیس‌ دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اینکه هیچ تغییری در سیاست‌های ایالات متحده آمریکا ایجاد نشده، گفت: «هیچ چیز تغییر نکرده است، بایدن مدعی شد که سیاست “فشار حداکثری” ترامپ، “شکست حداکثری” بوده است، بلینکن (وزیر خارجه آمریکا) نیز اخیراً تأکید کرد که آن سیاست شکست خورده است اما عملاً آنها همان سیاست را در پیش گرفته‌اند…حقیقت این است که آمریکا به تحریم اعتیاد پیدا کرده است…به فشار و قلدری اعتیاد پیدا کرده است».

تنها سیاست احترام در مقابل ایران جوابگو است

وی سپس خطاب به دولت جدید آمریکا گفت: «آنها باید بدانند که قلدری و فشار حداکثری برای ایران جواب نمی‌دهد…باید بدانند در مقابل جمهوری اسلامی ایران فقط احترام جواب می‌دهد…تمامی تحریم‌ها باید لغو شود، آمریکا باید به برجام بازگردد».

  مسیح مهاجری: مردم باید زیر سایه سیاه تحریم‌ها با سفره‌های خالی زجرکش شوند تا شما بر اریکه قدرت تکیه بزنید و مشکلات را حل کنید؟
آگهی
آگهی