با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

روحانی: یک فحش به آمریکا نمی دهند. فقط به دولت فحش می دهند

رییس جمهور گفت: هیچ بندی از برجام عوض نخواهد شد و هیچ فردی هم به برجام اضافه نخواهد شد؛ حرف های ناروا گفته نشود.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز در جلسه هیات دولت اظهار کرد: باید خدمت جامعه جهانی و مخصوصا کشورهای برجام که حالا ۴+۱ هستند و یا در آینده ممکن است ۵+۱ باشند به صراحت بگویم هیچ بندی از برجام عوض نخواهد شد و هیچ فردی هم به برجام اضافه نخواهد شد؛ ۵+۲ یا ۵+۳ نمی شود و این حرف های ناروا نباید گفته شود.

وی ادامه داد: برای این توافق سال ها فعالیت و مذاکره شده تا به این توافق رسیده اند، این توافق چیزی نیست که به سادگی به دست آمده باشد. اگر می خواهند به توافق بیایند اهلا و سهلا و اگر نمی خواهند هم اهلا و سهلا بروند دنبال زندگی شان؛ به هر حال ما کار خودمان را انجام می دهیم. احساس ما این است که افکار دنیا و سیاستمداران جهان و حتی سیاستمداران در خود آمریکا معتقدند که برجام می تواند برای امنیت، صلح و پیوند جامعه و تعامل کشورها مفید باشد و ما هم بر این مبنا حرکت می کنیم و پیش می رویم.

روحانی افزود: آمریکایی ها باید بدانند آنها تا امروز ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ هستند و هی بحث برجام نکنند. این بحث ایران نیست. بلکه قطعنامه مورد اتفاق شورای امنیت سازمان ملل است و شما هر لحظه که صبر کنید جرم بالایی انجام داده اید. چون ۲۲۳۱ را نقض کرده اید، پس به قانون و مقررات بین المللی برگردید؛ البته اگر برگشتید ما هم به طور کامل به تعهداتمان عمل خواهیم کرد، ولی ما قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض نکردیم که حالا بیاییم اصلاح کنیم. ما از قطعنامه خارج نشده ایم که بخواهیم به آن برگردیم.

رئیس جمهور در ادامه یادآور شد: من پیش از این هم گفته ام هفت صندلی بوده که ما شش تا روی آن نشسته ایم ولی یکی جنون ادواری گرفت و بیرون رفت. حالا یک ذره عقل پیدا کرده و آن جنون ادواری تمام شده پس به صندلی برگردد. به بقیه چه کار دارد. بقیه که سرجایشان نشسته اند. آمریکایی ها باید به قطعنامه ۲۲۳۱ و مصوبه شورای امنیت باز گردند. ما هر گونه حسن نیتی ببینیم پاسخش حسن نیت است. هر گونه اقدام در مقام عمل ببینیم پاسخش اقدام در مقام عمل است و اگر تعهد کامل ببینیم از طرف ما هم تعهد کامل خواهد بود.

روحانی در بخش دیگری از صحبت های خود خطاب به قوای سه گانه، مردم و رسانه ها گفت: الان شرایط نباید اینگونه باشد که سردارانی در میدان جنگ در برابر دشمن باشند و خدای نکرده عده ای بروند پشت دشمن علیه این سرداران سنگر بگیرند. بلکه همه باید یاری کنند، ما داخل یک جنگ هستیم و روزهای سختی را می گذرانیم و اگر کسی این موضوع را باور نکرده باید در افکار خود تجدید نظر کند.

وی همچنین تصریح کرد: بعضی ها ناراحت هستند که ترامپ سرنگون شده است. حالا عمومی نمی گویند اما در جلسات خصوصی می گویند که اگر ترامپ می ماند بهتر بود. نمی توان جنون و قانون شکنی ترامپ و جنگ تحمیلی اقتصادی را انکار کرد. انکار دشمن ننگ و به ضرر کشور است. بعضی ها می بینند که بخش بزرگی از مشکلات کشور به خاطر تحریم هاست اما یک کلمه راجع به آمریکا حرف نمی زنند. بعضی ها که مدعی ضد آمریکایی بودن هم هستند حتی یک فحش به آمریکا نمی دهند؛ چرا که به نظرشان فحش ویژه دولت و مخصوص شخص رئیس جمهور است که باید به او فحش بدهند و توهین کنند.

رئیس جمهور اضافه کرد: باید دست به دست هم دهیم و از تحریم فرصت بسازیم؛ البته تحریم مشکلاتی را درست می کند. این شرکت های دانش بنیانی که دیروز اعلام شد عدد آنها به 5700 شرکت رسیده که در آغاز این دولت 50 شرکت دانش بنیان بوده، اینها از فرصت تحریم استفاده می کنند. اگر این تحریم نبود شاید بعضی از این عزیزان ما خیلی انگیزه نداشتند. کرونا برای ما یک معضل و مشکل بود اما در عین حال توانست یک فرصت ایجاد کند. امروز می بینید چقدر از افراد ما در ساخت واکسن، دارو و تجهیزات تلاش می کند. همه این کار را در فرصت کرونا کردند. ما در این فرصت کرونا ایثار و فداکاری در این ملت دیدیم، تمام کارخانه های بزرگ و عظیم ما شبانه روز کار کردند. راننده های عزیز ما کار کردند و در بنادر کار صورت گرفت و یک روز نبود که بگویند چون کروناست ما کار نمی کنیم. ما از همه اینها و از کشاورزان و صنعتگران تشکر می کنیم؛ چرا که کار عظیمی شد و خدمات ما تعطیل نشد.

وی افزود: مردم شما می بینید که وقتی یک ساعت برق می رود چه می شود؟ وقتی نعمت از دست می رود انسان نعمت را لمس می کند. این برقی که در طول سال هست و ممکن است یک روز یا یک نیمروز دچار مشکل شود و یا این آب که در طول سال هست و ممکن است نیم ساعتی دچار مشکل شود و این خدماتی که انجام گرفته از برق و آب و گاز گرفته تا بهداشت و آموزش و کاری که در اقتصاد دیجیتال و توسعه باندها و پهن باندها ایجاد شد را می بینیم، که در همین دوران صورت گرفته است.

رییس جمهور بیان کرد: من خدمت مردم عزیز ایران می گویم اگر کسی در دنیای امروز تصور کند پیشرفت اقتصادی بدون اقتصاد دیجیتال امکان پذیر است خطا کرده یا اگر می خواهیم اقتصادمان پیشرفت کند باید بخش دیجیتال مان یا شبکه ملی اطلاعاتمان پیشرفت کند و باندهایمان تحمل این کار را داشته باشد. شما الان می بینید که چقدر کسب و کار از طریق همین شبکه مجازی بین مردم است و اگر این فضای مجازی در همین دوران کرونا نبود باید چه کار می کردیم؟ ما باید قدردانی کنیم و از این فرصت استفاده کنیم.

روحانی ادامه داد: ما با همه توان برای اینکه فشار اقتصادی مضاعف نشود در حال تلاش هستیم. در همین یک ماه گذشته که به آمار اقتصادی مراجعه کنیم، روند کاهنده در رشد تورم و روند افزاینده در رشد اقتصادی با وجود همه فشارها و مشکلاتی که بوده و به دولت وارد می شود را شاهد هستیم. شما ببینید در این دو ماه چقدر وقت صرف کردیم و دولت و مجلس برای بودجه تلاش کردند اما در نهایت حاصل جمع آن صفر شد و همه چیز روی هوا رفت.

این خبر تکمیل می‌شود…

  کمالوندی: تولید فعلی اورانیوم غنی شده در کشور با ظرفیت تولید قبل از برجام برابری می کند
آگهی
آگهی