با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

اکثریت مردم واکسن روسی نمی زنند/با پول نفت مردم برای مردم واکسن مورد تایید بخرید

کمیسیون قانونی تشخیص (صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد بیولوژیک) سازمان غذا و داروی ایران برای مصرف اضطراری واکسن روسی کرونا با نام Sputnik V مجوز اضطراری صادر کرده است. این واکسن محصول شرکت گامالیای روسیه است و هنوز در انتظار تایید سازمان بهداشت جهانی است.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، روز پنجشنبه ۹ بهمن، در توضیح صدور این مجوز گفت: «در بیست و چهارمین جلسه کمیسیون قانونی تشخیص مجوز مصرف اضطراری واکسن Sputnik V در فرم محلول فریز شده و ویال های تک دوز و ۵ دوز در ایران صادر شد.» جهانپور همچنین اعلام کرده که روند بررسی واکسن‌های دیگر از مبدا هند، چین، روسیه و غیره کماکان ادامه دارد.

مجوز استفاده از واکسن روسی در ایران در حالی صادر شده که ایران نمی تواند واکسن یا دارویی را که توسط سازمان بهداشت جهانی تایید نشده برای مصرف داخلی تایید کند. پیش از این به دلیل ممنوعیت واردات واکسن از آمریکا و انگلیس و فرانسه، واردات واکسن آمریکایی/آلمانی فایزر بیون‌تک که در حال حاضر در شماری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد ممنوع شده بود.

بهرام‌ پارسایی، نماینده شیراز در مجلس دهم در رشته توئیتی از خرید واکسن روسی گلایه کرد و نوشت: اگر با این همه بی‌تدبیری مسئولان، زنده ماندیم و روزگار ویروس کرونا را پشت سر گذاشتیم، یادمان باشد وقتی مردم این سرزمین که در جنگ و تحریم و انواع مشکلات، جان و مالشان را فدا می‌کنند، واکسن مورد تایید مراجع علمی جهان را می‌خواستند تا زنده بمانند، وزیر خارجه کشور که باید مدافع منافع ‏ملی باشد، از روسیه واکسن تایید نشده میخرید. وزیر بهداشت بجای سلامت به دنبال سیاست و مجلس بجای ادای وظیفه نمایندگی و منافع و جان مردم دنبال انتخابات ۱۴۰۰ بود. او در ادامه نوشت: امروز با ماجرای خرید ‎واکسن روسی که اکثر مردم ایران آن را نخواهند پذیرفت، از خود میپرسم، آیا کسانی که جان مردم را معامله ‏میکنند، با منافع ملی آنها چنین کاری نمی‌کنند؟ نمی‌توانید از زیر بار مسئولیت جان ۸۰ میلیون ایرانی، شانه خالی کنید. من بعنوان عضو جامعه پزشکی و یک ایرانی، چنین واکسنی را استفاده نخواهم کرد. با پول نفت مردم، واکسن مورد تایید WHO بخرید.

امروز کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با بیان اینکه قرارداد خرید و همچنین تولید مشترک واکسن روسی «اسپوتنیک وی» بین تهران و مسکو امضا شد، اعلام کرد که اولین محموله این واکسن تا ۱۶ بهمن به ایران ارسال خواهد شد.(اینجا بخوانید)

  قاتلان مادر و دختر در کرمان دستگیر شدند
آگهی
آگهی