با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

دولت نخستین‌ها؛ کابینه بایدن متشکل از چه کسانی است؟!

به گزارش اصلاحات نیوز؛ مهدی عباسی کارشناس مسائل آمریکا در یادداشتی بیان داشت؛ سرانجام در 20 ژانویه سال 2021 میلادی، دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ به پایان رسید و جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده، کار خود را آغاز کرد. رئیس جمهوری که با برنامه‌ها و طرح‌های اجرایی گوناگونی به میدان آمده و به دلیل شکاف سیاسی این روزهای جامعه‌ی آمریکا، 4 سال بسیار دشواری را پیش‌رو دارد. در این 4 سال دشوار، هیچ چیز همانند یک کابینه توانمند او را در راه موفقیت و شاید هم انتخاب مجدد یاری نخواهد کرد. کابینه‌ای که با گزینه‌های پیشنهادیِ بایدن برای مناصب گوناگون، متفاوت‌ترین دولت تاریخ ایالات متحده را تشکیل خواهد داد. برای مثال، پیت بوتجیج، شهردار سابق شهر ساوث بند و گزینه پیشنهادی بایدن برای وزارت حمل و نقل، نخستین وزیر همجنس‌گرای تاریخ ایالات متحده است. یا دب هالند، نماینده پیشین کنگره و گزینه بایدن برای وزارت کشور، زنی 60 ساله و از بومیان آمریکا است. علاوه بر این، الخاندرو مایورکاس که بایدن او را برای وزارت امنیت داخلی در نظر دارد، در تاریخ آمریکا اولین مهاجر و لاتین تباری است که مسئولیت این وزارت‌خانه را به عهده می‌گیرد. همچنین کابینه رئیس جمهور فعلی آمریکا با حضور 12 زن در مناصب مهم، رکوردی کم‌سابقه را از حیث میزان حضور زنان در دولت به ثبت رسانده است.

با وجود این در میان این کابینه‌ که نخستین‌های فراوانی در آن به چشم می‌آید، چهره‌ها و وزرایی هستند که شاید شناخت آنها برای جهانیان اهمیت بیشتری داشته باشد. چهره‌هایی چون وزیر خارجه، وزیر خزانه‌داری و وزیر دفاع که نقش به سزایی در روابط آمریکا با کشورهایی چون ایران داشته و تصمیم گیران اصلی سیاست‌های بین‌المللی ایالات متحده خواهند بود.

1: آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه:

آنتونی بلینکن تاثیرگذارترین و مهم‌ترین چهره سیاست خارجی دولت جو بایدن است. او که دستیار اصلی وزیر خارجه آمریکا در دوره دوم اوباما بود، حالا به عنوان گزینه بایدن برای تصدی وزارت خارجه شناخته می‌شود. بلینکن در صورت تایید صلاحیت در مجلس سنا، هفتاد و یکمین وزیر خارجه تاریخ ایالات متحده خواهد بود.

آنتونی بلینکن، ایران را بزرگترین حامی تروریسم دولتی در دنیا می‌داند و در جلسه تایید صلاحیت خود در مجلس سنا بیان کرد که هیچ کس برای حذف سپهبد سلیمانی اشک نخواهد ریخت. اگرچه که او اقدام برای ترور سپهبد سلیمانی را خطرناک و نادرست ارزیابی کرده است. آنتونی بلینکن همچنین معتقد به حفظ سفارت آمریکا در شهر اورشلیم بوده و اعتماد سازی میان فلسطین و اسرائیل را ضروری می‌داند. او وعده داده که در صورت بازگشت ایران به برجام، آمریکا نیز به این توافق باز خواهد گشت و از آن به عنوان سکویی برای دیگر مذاکرات استفاده خواهد کرد.

2: جنت یلن، وزیر خزانه داری:

طی سالیان اخیر به دلیل تحریم‌های وزارت خزانه داری ایالات متحده علیه دیگر کشورها، نامزد تصدی این وزارت‌خانه نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و نقشی اساسی‌ در سیاست خارجی ایالات متحده ایفا می‌کند. نقشی که به احتمال زیاد، این بار جنت یلن رئیس سابق فدرال رزرو آن را بر عهده خواهد داشت. نامزدی که صلاحیت او در کمیته مالی مجلس سنا تایید شده و در انتظار تایید صلاحیت در صحن این مجلس است.

جنت یلن نیز همچون آنتونی بلینکلن، در جلسه تایید صلاحیت خود ایران را به عنوان بزرگترین حامی تروریسم دولتی در جهان معرفی کرد. او اعتقاد دارد باید بازنگری اساسی در تحریم های ایران صورت گیرد و پایبندی ایران به تعهدات خود را گامی ضروری برای کاهش تحریم‌ها می‌داند.

3: لوید آستین، وزیر دفاع:

لوید آستین که نخستین وزیر دفاع سیاه‌پوست در تاریخ آمریکاست، دیگر چهره تاثیر‌گذار در پیشبرد سیاست‌های بین المللی دولت جو بایدن است. او که ژنرالی چهار ستاره بوده و سابقه فرماندهی سنتکام در دوره اوباما را در کارنامه خود دارد، روز جمعه با 90 رای موافق، توسط مجلس سنای ایالات متحده تایید صلاحیت شد.

آستین در سال‌های 2010 و 2011 فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در کشور عراق بود و در عملیات خروج ارتش آمریکا از عراق نیز نقش به سزایی داشت. همانگونه که از سوابق او نیز پیداست، تخصص و تجربه اصلی لوید آستین منطقه خاورمیانه است. موضوعی که شاید او را نسبت به دیگر وزرای دفاع آمریکا متمایز کند. همچنین او در جریان جلسه تایید صلاحیتش در مجلس سنا، امداد رسانی ارتش آمریکا در مهار کرونا و واکسیناسیون سراسری را به نمایندگان و مردم آمریکا وعده داده است.

در پایان؛ هنوز نمی‌توان قضاوت چندانی پیرامون کابینه بایدن و سیاست‌های دولتش داشت. چرا که دولت جدید آمریکا هنوز به طور کامل مستقر نشده و روند تایید صلاحیت 23 عضو کلیدیِ آن در مجلس سنا، در میانه راه است. اگر چه که این دولت به رغم تمام نخستین‌هایش، تا به امروز در مواضع بین‌المللی خود تفاوت چندانی را نسبت به دولت اوباما نشان نداده و نباید انتظار یک معجزه داشت!

  حضرت زینب (س) و امام زمان (عج) از تصویب FATF ناراضی هستند!
آگهی
آگهی