با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

جلالی: سردار قاسم سلیمانی رستم دستان زمانه ماست

آیین گرامیداشت شهدای محور مقاومت با موضوع مکتب سلیمانی و ارتقای قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز با حضور غلامرضا جلالی دبیر کمیته دائمی و رئیس سازمان پدافند غیرعامل و علی اصغر کاراندیش معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس کمیته پدافند غیر عامل این وزارتخانه به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش اصلاحات نیوز و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اصغر کاراندیش در این آیین یاد و نام شهید حاج قاسم سلیمانی را گرامی داشت و گفت: مقام معظم رهبری فرموده‌اند شهید حاج قاسم سلیمانی اهل حزب و جناح نبود و به شدت انقلابی بود.

وی افزود: همچنین مقام معظم رهبری درباره شهید حاج قاسم سلیمانی فرمودند این شهید یک فرد نبود بلکه یک مکتب بود.

معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ما در طول تاریخ بویژه در تاریخ انقلاب همواره شاهد این بوده‌ایم که به دنبال هر شهادتی خون تازه‌ای در رگ‌های مردم مسلمان به وجود آمده و شهادت خالصانه شهید سردار حاج قاسم سلیمانی هم اینگونه بود.

رئیس کمیته پدافند غیر عامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی منجر به ایجاد جوش و خروش در مردم کشورمان علیه استکبار جهانی شد.

حاج قاسم پس از شهادتش در ردای «مکتب سلیمانی» متولد شد/سلیمانی رستم دستان زمانه ماست

در بخش دیگری از این آیین، غلامرضا جلالی دبیر کمیته دائمی و رئیس سازمان پدافند غیرعامل هم در سخنانی با گرامیداشت یاد و نام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به چگونگی شکل گیری مکتب سلیمانی از آغاز تا امروز پرداخت.

در ادامه غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: نحوه شهادت، سردار سلیمانی را به یک قهرمان ملی و قهرمان جهان اسلام تبدیل کرد و سبب شد تا خون تازه‌ای به رگهای جبهه مقاومت تزریق شود. به تعبیری حاج قاسم بعد از شهادتش دوباره و در قالب مکتب سلیمانی متولد شد.

سردار جلالی در ابتدای این مراسم با بیان اینکه برای تبیین ابعاد شخصیتی سردار سلیمانی باید به این نکته توجه داشت که وی نه‌تنها یک فرمانده بزرگ و نخبه نظامی بلکه به تمام معنا در همه ابعاد زندگی فردی و اجتماعی خود، وارسته و با تقوا بود، تصریح کرد: فرماندهی شهید سلیمانی را باید از دو دیدگاه «قدرت سخت مقاومت» و «قدرت نرم جبهه مقاومت» مورد بررسی قرار داد.

تفکر تکفیری برای مقابله با جمهوری اسلامی شکل گرفته است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به نقش‌آفرینی حاج قاسم در جبهه جنگ سخت تصریح کرد: جبهه استکبار، تفکر تکفیری را به عنوان زمینه‌ای برای گشودن جبهه جدیدی از جنگ علیه جمهوری اسلامی از طریق آل سعود مبنای کار خود قرار داد که داعش و القاعده مولود نامبارک آن هستند.

وی ادامه داد: ائتلاف استکبار، در تمام طول جنگ وظیفه پشتیبانی مالی و لجستیکی از داعش را انجام داد و حداکثر فناوری‌های نظامی در اختیار آن‌ها قرار گرفت. در چنین شرایطی نیروی قدس سپاه به فرماندهی سردار سلیمانی به عنوان محور مقابله با داعش وارد عمل شد.

تشکیل بسیج مردمی نخستین تدبیر حاج قاسم در برابر داعش سردار جلالی با بیان اینکه با تکیه بر تجربه دفاع مقدس نخستین تدبیر حاج قاسم، تشکیل دو ارتش مردمی در سوریه و عراق بود، تصریح کرد: در شرایطی که هیچکس حتی دولت‌های عراق و سوریه، تصور تاب آوردن در برابر تهاجم و وحشی‌گری‌های داعش را نداشتند این حاج قاسم سلیمانی بود که تحت تدابیر مقام معظم رهبری به سازماندهی جبهه مقاومت پرداخت.

وی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های بارز سردار سلیمانی که در پیروزی جبهه مقاومت تاثیر بسزایی داشت حضور این شهید در خط مقدم میدان نبرد بود در حالیکه او می‌توانست از تهران هم این نبرد را مدیریت کند، تصریح کرد: این کار اعتماد به نفس را در نیروهای جبهه مقاومت برای ایستادگی در برابر داعش ایجاد و تقویت کرد و تاثیر مهمی در این پیروزی داشت.

به گفته رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، پیروزی بر داعش در واقع پیروزی در یک جنگ نیابتی مدرن بین جریان انقلاب و جریان استکبار بود که از این نظر حاج قاسم کاری بسیار بزرگ انجام داد. در واقع آمریکایی‌ها هم در صحنه راهبردی و هم در صحنه تکنیکی متحمل شکست شدند.

حاج قاسم بعد از شهادتش دوباره و در قالب مکتب سلیمانی متولد شد

سردار جلالی با بیان اینکه پیشروی در جبهه جنگ نرم بدون توفیق در جبهه سخت ممکن نیست تصریح کرد: در واقع مبنای اقتدار در قدرت نرم، پیروزی در جبهه قدرت سخت است.

وی با بیان اینکه شهادت حاج قاسم نیز خود یک رخداد منحصر به فرد بود، تصریح کرد: نحوه شهادت، ایشان را به یک قهرمان ملی و قهرمان جهان اسلام تبدیل کرد و سبب شد تا خون تازه‌ای به رگهای جبهه مقاومت تزریق شود. به تعبیری حاج قاسم بعد از شهادتش دوباره و در قالب مکتب سلیمانی متولد شد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری با مطرح کردن و تبیین ابعاد مکتب سلیمانی، بر ادامه راه این شهید تاکید دارند، تصریح کرد: از مکتب سلیمانی می‌توان به عنوان مظهر قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران، برای تولید گفتمان محوری مقاومت و انقلابی‌گری نام برد.

به بیان سردار جلالی، این گفتمان، محور همان مقاومت فعال است که راهبرد مورد تاکید مقام معظم رهبری برای عبور از پیچ تاریخی بزرگی می‌باشد که ملت ایران در آن قرار گرفته است.

وی ادامه داد: گفتمان مقاومت، در ذات خود دارای ویژگی‌هایی مانند جاودانگی، اقناع و پویایی است. زمانی که داعش توسط آمریکا، رژیم صهیونیستی و آل سعود در منطقه ایجاد شد، حاج قاسم در دو جبهه نظامی و گفتمانی- فرهنگی با تروریسم تکفیری وارد نبردی تمام عیار شد و همین نیز عامل پیروزی مقتدرانه جبهه مقاومت در برابر دشمنان قسم خورده اسلام شد.

سردار جلالی با بیان اینکه مکتب سلیمانی در واقع نسخه به روز شده مکتب عاشوراست، تصریح کرد: حضور خودجوش جوانان در سوریه و عراق در سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی در واقع نمادهایی از قدرت نرم جمهوری اسلامی است.

وی با بیان اینکه تاکید رهبر انقلاب بر سیره و سلوک، رفتار و تفکر حاج قاسم به عنوان مکتب سلیمانی برای تعریف و ترسیم یک الگوی روزآمد مبارزه با استکبار برای نسل جوان انقلابی است، تصریح کرد: جاودان‌سازی خط گفتمان حاج قاسم و تبدیل آن به یک فرصت برای جریان فکری و انقلابی، از جمله مهمترین وظایف دستگاه فرهنگی ماست.

ویژگی‌های مکتب سلیمانی 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در ادامه به بیان و تبیین ابعاد مکتب سلیمانی پرداخت و تصریح کرد: قدرت‌سازی از مردم، اتکای به مردم در دفاع، حمایت و دفاع از مظلوم، نترسیدن از دشمن، شجاعت انقلابی، مدل و الگوی جدید فرماندهی، معنویت در جنگ، رعایت اخلاق و برادری در جنگ از جمله ابعاد نظامی مکتب سلیمانی است.

حضور همزمان حاج قاسم در صحنه‌های راهبردی و تاکتیکی جنگ

سردار جلالی ادامه داد: حضور در صحنه‌های راهبردی جنگ همزمان با صحنه‌های تاکتیکی جنگ یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد و حاصل نبوغ حاج قاسم است که افراد نادری در میان فرماندهان نظامی از آن برخوردارند.

جلالی با بیان ویژگی‌ها و اقدامات مهم سردار سلیمانی ابراز کرد: مجاب‌سازی دولت روسیه و شخص پوتین برای حمایت از جبهه مقاومت و به کارگیری توان هوایی و پدافندی از جمله اقداماتی بود که صرفا سردار سلیمانی می‌توانست انجام دهد.

به گفته وی در بعد سیاسی نیز مکتب سلیمانی نگاهی جامع به جهان اسلام دارد و مرزهای جغرافیایی جای خود را به مرز جهان اسلام داده است. تاکید بر دیپلماسی دفاعی و تولید قدرت سیاسی، دفاعی و قدرت نرم در محور مقاومت نیز از دیگر ویژگی‌های برتر این مکتب است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ادامه داد: در بعد سیاست داخلی نیز مکتب سلیمانی مردم را سیاسی نگاه نمی‌کند بلکه همه را همانند خانواده خود و آنان را ملت و امت می‌داند و در رفع مشکلات و خدمت به آن‌ها لحظه‌ای درنگ نمی‌کند.

وصیت نامه حاج قاسم ولایت‌نامه است

وی با بیان اینکه سردار سلیمانی، ولایت فقیه را محور انسجام ملی می‌دانست، تصریح کرد: بسیاری، وصیت نامه حاج قاسم را ولایت‌نامه می‌دانند چون در آن به پیروی از ولایت فقیه برای حفظ انسجام ملی تاکید شده است.

سردار جلالی خاطرنشان کرد: در بعد فرهنگی، خلق مفهوم فرهنگی گفتمان مقاومت از جمله آموزه‌های مکتب سلیمانی است. در واقع باز تعریف گفتمان مقاومت موضوع مهمی بود که حاج قاسم به آن عینت بخشید. به تعبیری حاج قاسم بر آن لایه‎ای از فرهنگ دفاعی که می‌تواند بخش دفاعی کشور را تقویت کند، تاکید داشت.

وی متذکر شد: باز تولید ارزشهای دفاع مقدس دوباره در صحنه جنگ محور مقاومت توسط حاج قاسم و رزمندگان جبهه مقاومت اتفاق افتاد که در واقع محور جدید فرهنگی است که اصحاب فرهنگ و هنر باید به تقویت آن کمک کنند.

قاسم سلیمانی رستم دستان زمانه ماست

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: فرهنگ، شخصیت و مکتب سردار شهید حاج قاسم سلیمانی امروز به عنوان یکی از مولفه‌های قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران مطرح است که در بعد اجتماعی کاملا می‌تواند تاثیرگذار باشد و جامعه از برکات آن بهره‌مند شود و نماد قدرت ملی ما قرار بگیرد.

جلالی با اشاره به اینکه مکتب سلیمانی باید به‌عنوان گفتمان باورپذیر باشد، تصریح کرد: رستم شاهنامه که یک اسطوره افسانه‌ای در ایران شناخته‌شده بود، با شهادت سردار سلیمانی به حقیقت پیوست به‌گونه‌ای که اکنون به قاسم سلیمانی به رستم زمانه ما تبدیل‌شده است.

در ابتدای این آیین سعید جابری انصاری مشاور معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سالروز شهادت شهید سلیمانی و درگذشت آیت الله مصباح یزدی را تسلیت گفت و افزود: ولایت‌پذیری از ویژگی‌های این دو بزرگوار بوده است.

وی ادامه داد: در عرصه انقلاب اسلامی همواره هر وقت نیاز بوده، شهید حاج قاسم سلیمانی و آیت الله مصباح یزدی حضور موثر داشته اند.

یادآور می‌شود در این آیین که از سوی کمیته پدافند غیر عامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، مدیران کل ستادی و مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی استانی و شهرستان‌های کشور هم به صورت ویدئو کنفرانس حضور داشتند.

  فیلم / سردار سلیمانی در حال توزیع شکلات بین کودکان سوری
آگهی
آگهی