با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

مرعشی و خاتمی در قامت ریاست جمهوری هستند/ اصولگرایان صندوق رای را ملک و ارث خصوصی خود می‌دانند

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: با اشاره به کاندیدایی که توان اداره کشور را دارد، افزود: در درون احزاب اصلاح طلب و درون کارگزاران کسانی هستند که می توانند، در قامت رییس جمهور آینده ایران ظاهر شوند؛ آقای مرعشی از افراد توانمند است آقای محسن هاشمی تجربه کافی دارد.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ «شهربانو امانی»، فعال سیاسی اصلاح طلب، در رابطه با شرایط کشور برای ورود به انتخابات ۱۴۰۰ به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: با توجه به شرایطی که از سال گذشته ایجاد شد و مشکلاتی که جهان و کشور ما درگیر آن شد و شیوع پاندمی کرونا، احتمال دارد سیستم سیاسی کشور از خمودگی بیشتری رنج ببرد و شاهد نشاط سیاسی نباشیم. برای ورود به قرن 14 و 1400 در کشور دو جریان سیاسی شناخته شده داریم اصولگرایان و اصلاح طلبان؛ که از بین این دو طیف، اصولگرایان همواره در قدرت بودند و هستند و هیچگاه پاسخگو نبودند و در آرایش تصمیم گیری و تصمیم سازی، مسیر را به گونه ای پیش می برند که حتی با عدم حضور مردم پای صندوق رای، راضی و خوشحال هستند.

او افزود: با تبلیغ گسترده جریان رقیب که همواره از این حربه استفاده کرده و ابزار آن را نیز در اختیار دارد، به نوعی مردم را از تاثیر گذاری رای خود ناامید کردند و نتیجه آن همان شد که در انتخابات مجلس یازدهم، شاهد کم مشارکت ترین انتخابات ایران، بودیم.

امانی با اشاره به نقش خاتمی تاکید کرد: همه این چالش ها دلیل نمی شود که مردم را به انفعال سیاسی و قهر با صندوق های رای دعوت کنیم، من همه این مشکلات را برشمردم که بگویم اصلاح طلبان از سال 92 با تدبیری که اندیشیده شد و با انسجام درون جبهه ای که با پشتیبانی خاتمی پیش آمد، توانستند برنده انتخابات باشند. با شرایطی که پیش آمد دیدیم که اصلاح طلبان در هر جایی که از کاندیداهایی، حتی کاندیدای جبهه رقیب حمایت کردند، آنها به مجلس و دولت راه یافتند. اصلاح طلبی تا اردیبهشت 96 با شورای عالی اصلاح طلبان، توانست اقبال و اعتماد عمومی را کسب کند.

امانی با اشاره به نیاز اصلاح طلبان به آسیب شناسی جریانی گفت: یکی از مشکلات عمده اصلاح طلبان در 8 سال گذشته، عدم آسیب شناسی عملکرد شورای عالی اصلاح طلبان بود. همانطور که دیدیم وقتی مجلس دهم تمام شد، این شورا به نوعی نیمه فعال و تعطیل شد، از چالش های ما در این موضوع این است که مجری و ناظر تقریبا از یک تیم هستند. شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب، نقطه امیدی است که امروز می تواند سپهر سیاسی کشور را رصد کند و می توان، امید داشت که احزاب عضو برنامه ای داشته باشند.

امانی اضافه کرد: در انتخابات اسفندماه امکان معرفی کاندیدا در سراسر کشور وجود نداشت ولی شورای عالی این کار را منع نکرد و احزاب اصلاح طلب، رفتاری جبهه ای و یکدست نداشتند ولی عموما بر آن تصمیم، تمکین کردند. برخی از احزاب اصلاح طلب نمایندگانی داشتند در حالیکه می دانستند، شرایط رای در تهران حداقلی است. ولی وقتی مردم از صندوق ناامید شوند جریان اصولگرا از این موضوع خوشحال شد.

این چهره سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه رابطه اصولگرایان با رای مردم سازگاری ندارد، تصریح کرد: در هر جا که مردم حضور دارند رای به نفع جریان رقیب اصلاحات نیست چون آنها معمولا پاسخگو نیستند و برنامه ای ندارند و باری به هر جهت رفتار می‌کنند. از همین جهت هم مورد اقبال مردم قرار نمی گیرند و جاییکه مردم نباشند، آنها پیروز میدان هستند.

این فعال سیاسی در رابطه با برخی اعتراضات به عملکرد حزب کارگزاران در انتخابات اخیر گفت: در مورد انتخابات اسفند 98 در شورای مرکزی در مورد لیست بحث شد. حزب کارگزاران یکی از احزاب تاثیرگذار در جبهه اصلاح طلبی است و در همه این سال ها، همواره یار و یاور و یکی از سرنوشت سازان  و تاثیر گذاران این جریان بوده است. بعد از دوم خرداد من عضو کارگزاران نبودم اما شاهد بودم که شهردار وقت تهران آقای کرباسچی و بسیاری از بزرگان کارگزاران مورد غضب و انتقاد و بی مهری قرار گرفتند. در شورای مرکزی بحث شد و موضوع این بود که وقتی مردم حضور ندارند و اصلاح طلبان با هم یک لیست ارائه نمی کنند، لیست کارگزاران نیز رای نمی آورد و با این استدلال و تحلیل پیش رفتند. ما اصلاح طلبان عقیده داریم کم هزینه ترین مسیر جابجایی قدرت در کشور از صندوق رای می گذرد و این مساله در همه دنیا دیده می شود.

امانی با اشاره به نتیجه انتخابات آمریکا اضافه کرد: در آمریکا ترامپ با همه بازی هایی که درآورد به هر حال رای مردم بود که تعیین کرد، قدرت چطور جابجا شود.

این چهره سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر الزام حضور مردم پای صندوق های رای در انتخابات آتی گفت: باید در انتخابات 1400 فعالانه شرکت کنیم و در چارچوب تصمیمات اصلی و راهبردی که اصلاح طلبان باید به سرعت اتخاذ کنند، حرکت شود. نباید فضا را تا این حد خالی گذاشت چون متاسفانه نهایت آرزوی رقیب این است که 1400 بین خودشان باشد بنابراین نباید این صحنه را خالی کرد.

او با بیان اینکه اصلاح طلبان فرصتی برای کاندیدای اجاره ای و نیابتی ندارند، تاکید کرد: آینده کشور پیچیده و سخت است و نیاز است که شرایط را به گونه ای پیش ببرند که جریانات سیاسی و رسمی و پذیرفته شده و امتحان پس داده، بتوانند نقش آفرینی کنند. در واقع به نوعی مردم را اغنا کنیم و با برنامه آنها را راضی نگه داریم، مردم نمی‌پذیرند که اصلاح طلبان از کاندیدایی غیر حزبی بدون هیچگونه تعهد اخلاقی و حزبی و سیاسی و عملیاتی، پشتیبانی کنند.

امانی تاکید کرد: باید مانیفستی وجود داشته باشد و بدانیم که با چه تعهداتی از فلان کاندیدا حمایت خواهیم کرد.

او ادامه داد: اگر نظام بپذیرد که انتخاباتی با مشارکت حداکثری در 1400 داشته باشد و مردم با مشارکت حداکثری پای صندوق های رای حاضر شوند، قطعا کاندیدای اصلاح طلبان مورد تایید خواهد بود.

امانی با تاکید بر اینکه جریان اصولگرایی فقط دغدغه قدرت دارد، تصریح کرد: در مصاحبه هایی که بعد از انتخابات مجلس یازدهم و بعد از تعیین تکلیف انتخابات آمریکا منتشر شد، دیده می شود که جریان اصولگرا عقیده دارد این وضعیت بسیار خوب است و اینکه خود گویند و خود تایید کنند و خود تشویق کنند، مناسبترین وضعیت برای آنها است حتی اگر خود اصولگرایان مذاکره کننده باشند، هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.

او با اشاره به کاندیدایی که توان اداره کشور را دارد، افزود: در درون احزاب اصلاح طلب و درون کارگزاران کسانی هستند که می توانند، در قامت رییس جمهور آینده ایران ظاهر شوند. آقای مرعشی از افراد توانمند است آقای محسن هاشمی تجربه کافی دارد. آقای محمدرضا خاتمی کسی است که می توان، رای قابل قبولی را برای او متصور شد. اگر اجازه بدهند دست اصلاح طلبان خالی نیست و یقینا اصلاح طلبان، می توانند با یک کاندیدا و مانیفست و برنامه حاضر شوند.

امانی در پاسخ به این سوال که آیا رئیس دولت اصلاحات بازهم در ۱۴۰۰ تاثیر گذار است یا خیر، گفت: قطعا خاتمی مانند قبل تاثیرگذار است. اخیرا آقای کروبی پیام دادند و گفتند اگر می خواهید مسائل و مشکلات 1388 اتفاق نیفتد، نسبت به اتفاقاتی که رخ می‌دهد بی تفاوت نباشید.

او افزود: اصولگرایان عقیده دارند باید رییس جمهوری نظامی بر سر کار بیاید و فعلا دست نظامیان برای اعلام کاندیداتوری بازتر از بقیه جریان ها است. آنها آرایش انتخابات 1400 را چیده اند و خود را پیروز میدان می دانند؛ طبیعتا با تجربه ای که دارند و با سیاست گذاری خود در غیاب مردم، می توانند انتخابات شوراها و ریاست جمهوری را به نفع خود تمام کنند.

امانی تاکید کرد: اصولگرایی همیشه دست بالایی دارد و مرجع تایید یا رد صلاحیت کاندیداها در دست آنها است، در حقیقت صندوق رای را ملک و ارث خصوصی خود می‌دانند و فکر می کنند، فقط یک جریان باید در اداره کشور حضور داشته باشد. همانطور که در تفسیر اصل 115 می گویند، فقط مردان هستند که می توانند در این کشور رییس جمهور باشند.

او در پایان افزود: همه اصولگرایان در مسیر تلاش برای قهر و دوری مردم از صندوق رای هستند.

  موافقت صهیونیست ها با احداث دهها واحد مسکونی جدید در کرانه باختری
ادامه ی خواندن
آگهی
2 نظر

1 پاسخ

  1. ناشناس

    12 آذر 1399 در 16:17

    خانم برعکس می گوید تجربه عکس این را نشان داده است

  2. ناشناس

    11 آذر 1399 در 02:31

    سایت های افساد طلب حال آدمو بهم میزنه

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی