با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

رویه ها را اصلاح کنید تا مسئولین قبل از خراب شدن سرپناه فقرا بر سر آنان از موضوع مطلع شوند و تجربه اهواز، کرمانشاه و بندرعباس تکرار نشود!

به گزارش اصلاحات نیوز؛ روزبه کردونی، رئیس مرکز اطلاع رسانی وزرات رفاه در خصوص موضوع دیروز که در بندرعباس؛ شهرداری کوشید سرپناه یک زن و خانواده‌اش را که در یک زمین کشاورزی، بنا شده‌بود، خراب کند، زن سرپرست خانوار، خویشتن را در حضور ماموران شهرداری سوزاند، نوشت:

در سال جاری حداقل سه اتفاق با الگوی مشابه در کرمانشاه ، اهواز ( روستای ابوالفضل ) و بندرعباس در برخورد با اسکان غیررسمی فقرا رخ داده است . در این الگوی یکسان ؛

1️⃣ ماموران اجرایی برای برخورد با ساخت و ساز یا تصرفات غیرقانونی ( با تعریف مراجع ذیربط) ورود کرده اند.

2️⃣ در حین اجرای ماموریت با اقشار فقیر ، محروم و بی پناه ، برخوردهای تند و خشن صورت گرفته است.

3️⃣ تصویر یا فیلم حادثه منتشر شده.

4️⃣ افکارعمومی جریحه دار شده است.

5️⃣ مسئولین بالادست ورود کرده اند عذرخواهی و دلجویی کرده و 6- قول جبران داده اند و چند ماه بعد دقیقا همان الگو در شهری دیگر رخ داده است.

واقعیت این است که ما در عرصه اجرایی توانایی یادگیری سیاستی از یک اتفاق را نداریم. نه واکنش های رسانه ای ، نه مداخلات قضایی و نه وعده مسئولین برای عذرخواهی و جبران به معنای یادگیری سیاستی نیست . یادگیری سیاستی ربطی هم به بزرگی حادثه ندارد. بزرگی حادثه حساسیت ایجاد می‌کند اما اینکه یک حادثه یادگیری سیاستی برای ما به ارمغان می‌آورد یا خیر، داستانش کاملا متفاوت و یک موضوع کاملا دانش محور و تجربه‌بنیاد و آکادمیک است.

جایی دیگر هم این تجربه مهم از یادگیری سیاستی را نوشته ام که در دهم نوامبر 1935 در پی یک آتش‌سوزی در منزلی در مرکز لندن پنج نفر کشته شدند. همسایه‌های آن منزل که به دلیل شلوغی خط تلفن تلاشی ناموفق در تماس با ایستگاه آتش‌نشانی داشتند، به سردبیر نشریه تایم نامه می‌نویسند و متولیان آن نشریه دولت را وادار به تحقیق می‌کنند. دو سال پس از آن اتفاق و در یک واکنش سیاستی به حادثه آتش‌سوزی در 30 ژوئن 1937 خط تلفن اضطراری در منطقه لندن ایجاد می‌شود. تبلور یادگیری سیاستی در اقدام دولت وقت انگلستان به حادثه آتش‌سوزی را می‌توان مشاهده کرد که یک حادثه تلخ را به یک واکنش سیاستی تأثیرگذار برای زندگی مردم خود تبدیل کردند.

باید توانایی و ظرفیت یادگیری سیاستی از حوادث و فجایع را در سیستم اجرایی و سیاست گذاری بیاموزیم. متولیان امر می توانند سه تجربه کرمانشاه ، اهواز و بندرعباس را دقیق مرور کنند ، رویه ها را احصا ، اصلاح و ابلاغ کنند ، ماموران را آموزش دهند و سیستمی مهیا کنند که مسئولین قبل از خراب شدن سرپناه فقرا بر سر آنان از موضوع مطلع شوند و مانع از آن گردند.

  تلاش‌های بیهوده برای سوء استفاده‌ از تنوع قومیتی در ایران
ادامه ی خواندن
آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی