با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

اخلاق انتخاباتی

به گزارش اصلاحات نیوز؛ دکتر بیژن عبدی، اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی با اشاره به دومین و آخرین مناظره انتخاباتی آمریکا که بین دونالد ترامپ و جوبایدن انجام گرفت، نوشت:

در دومین مناظره انتخاباتی آمریکا،بیشتر مطالبی که از جانب دو رقیب انتخاباتی مطرح شد،مطالب رو بنایی و ژرنالیستی بود،و از نظر اقتصادی و اجتماعی و سیاسی در جامعه آمریکا بسیار کم اثر بود.حتی در مورد سوژه هایی مانند کوید19،محور عمده بحث ها،بی اطلاعی و دروغ گویی درباره تعداد مبتلایان و دامنه گسترش آن بود…

من ندیدم که در این دو مناظره:

1️⃣ به کاهش خدمات رفاهی به جامعه آمریکا طی دو دهه اخیر اشاره ای بشه.

2️⃣ افزایش خشونتهای اجتماعی و کشتار با اسلحه در مدارس و فضاهای عمومی اشاره ای بشه.

3️⃣ به درگیریها و خشونتهای اجتماعی میان مردم و پلیس در ایالتهای مختلف اشاره ای بشه.

4️⃣ به رفتار نژاد پرستانه پلیس آمریکا علیه مردم این کشور،به ویژه سیاه پوستان اشاره ای بشه.

5️⃣ به آشوبهای خیابانی و آتش زدن ، تخریب و غارت اموال عمومی از سوی معترضین اشاره ای بشه.

6️⃣ به افزایش کارتن خوابها،افزایش بیکاری،و کودکان کار در جامعه آمریکا اشاره ای بشه.

7️⃣ به کاهش خدمات رفاهی،کاهش خدمات آموزش دولتی،کاهش خدمات بهداشتی در بیمارستانها اشاره ای بشه.

8️⃣ به عدم امکانات درمانگاهی و بیمارستانی در مقابله با کرونا اشاره ای بشه.

9️⃣ به کمبود تختهای بیمارستانی، ونبود واکسن یا داروی معالجه کوید19 در مراکز درمانی آمریکا اشاره ای بشه.

10 به عدم توانایی دولت مرکزی آمریکا در کنترل آتش سوزیهای عظیم در جنگلهای این کشور،در بخشهای وسیعی از ایالتهای این کشور اشاره ای بشه.

11 به خروج آمریکا از پیمانهای مختلف جهانی و نقض مقررات بین المللی توسط این کشور اشاره ای بشه.

12 به جنگ طلبی،خشونت و کمک میلیاردی آمریکا به دولتهای طرفدار و هم پیمان این کشور، در قتل عام مردم سایر کشورها،در آب های فراسرزمینی اشاره ای بشه.

13 به تخریب گسترده محیط زیست و افزایش گازهای گلخانه ای توسط صنایع این کشور اشاره ای بشه.

14 به جنگ افروزی مقامات این کشور در اقصی نقاط عالم،به ویژه خاورمیانه ، اشاره ای بشه.

15 به ضعف های ساختاری در نظام تصمیم گیری و انتخاباتی آمریکا اشاره ای بشه،یا هیچیک از دو طرف،این نهادها را ناکارا بدونه و خواستار اصلاح قانون اساسی،یا قانون انتخاباتی این کشور بشه، و….دهها مورد دیگر که در کشور ما،دستاویز مناظره های انتخاباتی قرار گرفته است.

به گمانم، خط قرمز رقابتهای انتخاباتی در این کشور،منافع ملی است،یا لاقل در سوژه هایی که راه کار متفاوتی وجود ندارد،هیچ یک از دو کاندیدا ورود پیدا نمیکنند…!

متاسفانه در مناظرات انتخاباتی کشورمان،شاهد تخریب همه خط قرمزها و منافع ملی برای کسب کرسی ریاست جمهوری بودیم…رقبای انتخاباتی ،برای جلب توجه مردم،حتی ارگانها و نهادهای رسمی نظامی و امنیتی نظام را وارد بازیهای انتخاباتی کردند،وآنها رامتهم به مردم ستیزی و نابودی مردم نمودند…!!مواضع بین المللی و سیاست خارجی نظام را زیر سوال بردند…!!

بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی را که ریشه در فضای بین المللی داشت،به یکدیگر نسبت دادند…!!مشکلات ساختاری اقتصاد را دستمایه تخریب رقبا قرار دادند،بدون آنکه راه کار متفاوتی برای حل آنها ارائه دهند…!!و از همه مصییبت بارتر،ساختار حکومت و قانون اساسی و اختیارات قانونی آنرا به چالش کشیدند…!!

همه اینها نشانگر آنست که نه تنها،اخلاق انتخاباتی در کاندیداهای ما نهادینه نشده،بلکه برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری، هیچ مرز ملی،ناسیونالیستی، ایئولوژیک،و اخلاقی برای کاندیدا ها،وجود ندارد….

و این یک فاجعه ملی است…!!!

آگهی