با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

آذر منصوری: راهی که شورای نگهبان و مجموعه غیر پاسخگوی حاکمیت در ایران در پیش گرفته نتیجه‌ای جز کاهش بیشتر حضور مردم در انتخابات نخواهد داشت

به گزارش اصلاحات نیوز _ آذر منصوری فعال اصلاح طلب در گفت و گو با #اصلاحات نیوز درباره عملکرد دولت روحانی بیان داشت؛ قضاوت منصفانه در خصوص عملکرد دولت دوازدهم باید بر مبنای متدولوژی روشن و مشخص و داده های دقیق باشد.

اینکه جامعه امروز ایران به خصوص عوام که مورد اشاره پرسش شماست، از عملکرد دولت ناراضی هستند نیز باید بر اساس همین متدولوژی و داده های دقیق باشد.

وی در ادامه افزود؛ آنچه که می توان به عنوان شهود و داده های عینی به آن اتکا کرد، حاکی از عدم رضایت مردم از عملکرد دولت دوم آقای روحانی است. و طبیعی است که مهم ترین شاخص این عدم رضایت سفره های مردم است که روزبروز در حال کوچکتر شدن است و بخشی از جامعه که در سال ۹۶ جزء طبقه متوسط محسوب می شدند امروز با فشار تورم و تعطیل شدن بسیاری از کسب و کارها در شرایط تحریم و به خصوص کرونا به طبقه فقیر جامعه تغییر موقعیت داده اند.

یعنی وقتی اعلام می شود مثلا خط فقر ده میلیون تومان است و میزان درآمد خانوارها و فاصله اش با این رقم نشان می دهد فشاری که بر زندگی مردم وارد شده، تا چه حد باعث فقیر تر شدن آنها شده است و به خصوص وقتی هیچ چشم انداز روشنی هم برای تغییر و بهبود این وضعیت وجود ندارد، روشن است که تا چه میزان باعث سرخوردگی، ناامیدی و واگرایی از نه تنها دولت، بلکه مجموعه حاکمیت می شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه گفت؛ اینکه می گویم مجموعه حاکمیت منظور روشن است. مثلا اگر تصویب لوایح اف ای تی اف که دولت پیگیر آن بود، با سد مجمع تشخیص مصلحت نظام مواجه نمی شد، امروز مبادلات تجاری ایران با دنیا قفل نمی شد. دولت روحانی از یک طرف با خروج ترامپ از برجام مواجه شد و از طرف دیگر در فضای داخلی کشور هم با عدم همراهی نهادهایی که می توانستند به گونه دیگری عمل کنند و اما این دولت تحت فشار تحریم را رقیب سیاسی خود دیدند.

منصوری بیان داشت؛ در هر حال همه این فشارها نمی تواند توجیه گر ضعف های درونی دولت باشد. من عنوان کلی این ضعف ها را فاصله عملکرد دولت اصلاحات و دولت روحانی می دانم. همین فاصله عملکرد به خصوص در سیاست داخلی و اقتصاد فاصله بین کاندیدای اصلی و کاندیدایی است که اصلاح طلبان تحت شرایط ناگزیر کشور اب او حمایت کردند. در ارزیابی عملکرد دولت ها وقتی از زبان مخالفان دولت آقای خاتمی شنیده می شود که بهترین عملکرد را در حوزه اقتصاد کشور داشته است، روشن است که دولتی که جریان و گفتمان اصلاح طلبی را در ساختار حاکمیت ایران نمایندگی می کرد، دولت آقای خاتمی بود

منصوری در ادامه گفت؛  دولت یازدهم و دوازدهم هیچوقت ادعای اصلاح طلبی نداشته است و اصلاح طلبان در شرایط ناگزیر برای نجات کشور به مقدورها و ممکن ها تکیه کردند. چه در انتخابات مجلس دهم و چه انتخابات ریاست جمهوری.

منصوری فعال اصلاح طلب مطرح کرد؛ به همین دلیل در انتخابات مجلس یازدهم با توجه به مجموعه عملکرد دولت و مجلس دهم، اصلاح طلبان اعلام کردند که تنها با کاندیداهای اصلی و اختصاصی خود در رقابت انتخابات حضور پیدا می کنند. چرا که ادامه راهبرد اتخاذ شده در انتخاب ۹۲ ،۹۴ و ۹۶ نتوانست رضایت بدنه اجتماعی اصلاح طلبان را به دنبال داشته باشد. چرا که مهم ترین نقطه اتکاء اصلاح طلبان همراهی و رضایتمندی مردم از نوع عملکردآنها در نهادهای انتخابی است.

_ این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه افزود؛ بالطبع اصلاح طلبی معنی بجز حرکت در چهارچوب مقدورها و ممکن ها نیست. یکی از مهم ترین این مقدورها انتخابات است. انتخابات تا اطلاع ثانوی مهم ترین و اصلی ترین ظرفیتی است که اصلاح طلبان به دلیل ذات اصلاح طلبی نمی توانند از آن چشم پوشی کنند.انتخابات ۱۴۰۰هم از این قاعده مثتسنی نیست. از طرفی جایگاه و نقش دولت این انتخابات را متفاوت از انتخابات دیگر کرده است. به همین دلیل اصلاح طلبان بی تفاوت از کنار این انتخابات نخواهند گذشت.اما اینکه چگونه ورود خواهند کرد، محل بحث و گفتگو است که در جریان است و در شرایط فعلی توافقی که به نظر می آید بین مجموعه اصلاح طلبان وجود دارد این است که به هر قیمتی حاضر به معرفی و یا حمایت از کاندیدا در انتخابات نخواهند شد و هنوز بحث‌و توافق جدی روی مصداق ها و هیچ کاندیدایی صورت نگرفته است. رایزنی برخی افراد برای کاندیداتوری هم بر مبنای تصمیم و تمایل فردی خودشان است و هنوز بحث ها حول محور نوع جایگاه و‌میزان اثر بخشی نهادهای انتخابی در مناسبات قدرت در ایران است.

_ آذر منصوری بیان داشت؛ اصلاح طلبان در انتخابات ۹۸ از کاندیدای نیابتی عبور کردند و بعید است دیگر با این راهبرد در انتخابات مشارکت جدی داشته باشند. در هر حال آنچه مهم است نوع ارزیابی ما از میزان همراهی است که اصلاح طلبان از سوی پایگاه رای و بدنه اجتماعی خود دارند. با رویکردی که شورای نکهبان در پیش گرفته، شاید باید گفت این موضوع بیشتر از آنکه مشکل اصلاح طلبان باشد، مشکل مجموعه حاکمیت در ایران است که وقتی صحبت از انتخابات و مشارکت مردم می شود، منظور مشارکت حداقلی مردم مانند انتخابات مجلس یازدهم است (۴۲درصدی) یا نه مراد مشارکت حداکثری مردم است. راهی که شورای نگهبان و مجموعه غیر پاسخگوی حاکمیت در ایران در پیش گرفته نتیجه ای جز تداوم انچه در انتخابات ۹۸ افتاد به دنبال نخواهد داشت. و چه بسا همزمان بودن این انتخابات با انتخابات شوراها نتیجه معکوسی از حیث مشارکت مردم در پیداشته باشد. یعنی مشارکتی به مراتب کمتر از آنچه در انتخابات مجلس یازدهم دیدیم. البته شرایط و اتفاقاتی ممکن است این وضعیت را تغییر دهد که بخش عمده آن متوجه رفتار حاکمیت در ایران است.

منصوری درباره حضور بانوان در مشارکت های نظام سیاسی کشور در ادامه توضیح داد؛ اگر صحبت های آقای کدخدایی صادقانه باشد، علی القاعده ما در انتخابات ۱۴۰۰باید کاندیدای زن هم داشته باشیم. این یعنی اینکه در رقابت ها به جای چند مرد، زنان هم حضور داشته باشند. اما متاسفانه واژه رجل سیاسی راه فرار را برای شورای نکهبان باز گذاشته است که همه زنانی که کاندیدا می شوند را رد صلاحیت کند. چه بسا در بین مردان تایبد صلاحیت شده کسانی بوده اند که در مقایسه با زنان کاندیدا از تجربه و تخصص و دانش لازم برخوردار نبوده اند، اما به واسطه مرد بودنشان تایید شده اند و اتفاقا حضورشان و عملکردشان برای کشور خسارت هم داشته است. اما همه این مشکلات ذیل انتخابات آزاد حل شدنی است. این یعنی اینکه همه شهروندان ایران فارغ از زن یا مرد بودنشان از فرصت برابر انتخاب شدن و انتخاب کردن برخوردار باشند. اگر این نگاه در شورای نگهبان وجود داشت ما در این دوازه انتخابات ریاست جمهوری باید کاندیدای زن می داشتیم. اما زنان در این دوازده دوره کاملا از عرصه انتخاب مردم خذف شده اند. در هر حال اگر در اداره کشور قائل به دانش، علم و تجربه بشری باشیم، واقعیت این است که از دست دادن ظرفیت نیمی از جمعیت کشور در اداره کشور مهم ترین تاثیر خود را در توسعه و‌پیشرفت همه جانبه کشور به جا گذاشته است و هر قدر از این ظرفیت چشم پوشی شود و با تاخیر با پشرفت های دنیا همراه شویم از توسعه و پیشرفت کشور هم فاصله گرفته ایم.

حداقل تجربه زنان در اداره کشورها در پاندمی کرونا نشان داد که زنان تا چه حد از توان مدیریت بحران برخوردارند و به نظرم این بهترین و گویاترین تجربه بشر است. اگر شورای نکهبان بخواهد به سیاق قبل عمل کند، قطعا در این دوره هم کاندیدای زن نخواهیم داشت. چرا که این شورا به رغم ادعای آقای کدخدایی به جای مردم انتخاب می کند و زنان را رجل سیاسی نمی داند.

/ انتهای پیام

  زیباکلام: نامزد اصلی تندروها در انتخابات سال بعد، احمدی‌نژاد است/ تندروها با آمریکا کنار خواهند آمد
ادامه ی خواندن
آگهی
1 پاسخ

1 Comment

  1. ناشناس

    03 آبان 1399 در 18:18

    شمافقط اسم حیابانهارا تغییربدید مشکل فقط اسم خیابانهاس حوب شد شجریان مردکم مونده بود زخم بستر بگیرید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آگهی
آگهی