با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

اگر ترامپ پیروز شود، برای مذاکره جدید پیش‌قدم می‌شود / عمده مشکلات امروز جامعه بخاطر تصمیمات نادرست مسئولین داخلی می‌باشد

یک کارشناس ارشد مسائل بین الملل گفت: عمده مشکلات امروز جامعه ایران، بخاطر تصمیمات غلط و عملکرد نادرست کاخ سعدآباد در پاستور است نه در کاخ سفید.عدم مدیریت بازار و مصاحبه های وقت و بی وقت مسئولین تراز اول دولت با وعده های انجام نشدنی موجب اغتشاش فکری برای مردم، تزلزل بازار و از دست رفتن اعتماد عمومی به دولت شده است.

روح الله لک‌ کارشناس ارشد مسائل بین الملل در گفت و گو با اصلاحات نیوز گفت:

بدون شک تا قبل از مشخص شدن نتیجه انتخابات ایالات متحده ایران حاضر نیست وارد مذاکره‌ای جدید شود چرا که ترامپ از آن به‌عنوان کارتی برتر در تبلیغات انتخاباتی استفاده خواهد کرد.

وی افزود: در مذاکرات گذشته تجربه ثابت کرده است که تهران به‌ هیچ‌ وجه حاضر نیست به واشنگتن اعتماد کند چرا که در مذاکرات گذشته فرصت سوزی های زیادی از سوی آمریکا اتفاق افتاده است. نه‌ فقط در برجام بلکه در برهه‌های مختلف ما بد عهدی های زیادی از کاخ سفید دیده‌ایم، اگر به خاطر داشته باشید در زمان دولت آقای خاتمی مذاکراتی را با آقای بوش در مورد افغانستان انجام دادیم و ایران به تعهدات خود به‌ صورت کامل پای‌بند بود ولی نتیجه آن همه اقدامات از سوی آمریکا نادیده گرفته شد و بوش پسر ایران را محور شرارت منطقه نامید.

مذاکرات آقای هاشمی با بوش پدر یک‌طرفه باقی ماند، به طوری که آقای هاشمی از اعتبار و نفوذ ایران در لبنان استفاده کرد ولی همین که دوباره ایران تمام تعهدات خود را عملیاتی کرد، بدون هیچ‌گونه دستاوردی مذاکرات به پایان رسید، شعار آن زمان بوش برای مذاکره حسن نیت در برابر حسن نیت بود!

لک درمورد احتمال مذاکره ترامپ با ایران گفت: درنهایت به نظر من پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا حتی اگر ترامپ مجدداً به کاخ سفید وارد شود ایالات متحده برای مذاکره پیش قدم خواهد شد.

وی ادامه داد:  هوشمندانه این است که سیاست‌مداران ایران نسبت به انتخابات آمریکا واکنش خاصی از خود نشان ندهند چرا که موضع‌گیری شفاف دست دیپلمات‌های ایرانی را برای دوره پسا انتخابات بسته نگه می‌دارد، قبلاً در کتاب چالش‌های دیپلماسی در مذاکرات هسته‌ای اشاره کردم که وقتی هواپیمای ایرباس خریداری‌ شده پس از توافق برجام به زمین نشست و با ذوق‌زدگی و پهن کردن فرش قرمز، مسئولین برای استقبال از یکدیگر سبقت می‌گرفتند و عکس یادگاری می‌ انداختند، این ضربه زدن به پرستیژ ملی و بسته شدن دست مذاکره کنندگان در ادامه مذاکرات شد .ولی از دید واقع گرایی نمی توان نسبت به اتفاقات مهم جامعه جهانی بی تفاوت بود، چرا که روابط بین الملل همچون تارهای تنیده ای بهم مرتبط اند؛ و ایران هم به عنوان یک هژمونی منطقه ای باید این اتفاق را دقیق رصد کند.

این کارشناس سیاسی به نقش بایدن در انتخابات آمریکا اشاره کرد و گفت: امروز تقریبا اکثر بازیگران مهم دنیا از حضور جو بایدن در کاخ سفید استقبال می کنند، از اتحادیه اروپا گرفته تا روسیه، چین و حتی ایران هم از این قاعده مستثنی نیست. به نظر من ترامپ یک سیاست مدار غیرفعال است و با عملکرد خود یک آنارشیستی بی سابقه در دنیای مدرن ایجاد کرده است و چرا که همانطور که مطلعید ترامپ فقط از برجام خارج نشده است بلکه توافقات بین المللی زیادی را نادیده گرفته است. مثلا در اوج کرونا کاخ سفید تصمیم می گیرد تا از سازمان بهداشت جهانی خارج شود! حمایت از نژاد پرستی توسط ترامپ آن هم نه در سیاست های اعمالی بلکه در سیاست های اعلامی و اعمالی یکی دیگر از عملکرد های شاد آقای پرزیدنت می‌باشد!

وی با اشاره به مشکلات متعدد موجود در کشور اظهار داشت: عمده مشکلات امروز جامعه ایران، به خاطر تصمیمات غلط و عملکرد نادرست کاخ سعدآباد در پاستور است نه در کاخ سفید، عدم مدیریت بازار و مصاحبه های وقت و بی وقت مسئولین تراز اول دولت با وعده های انجام نشدنی موجب اغتشاش فکری برای مردم، تزلزل بازار و از دست رفتن اعتماد عمومی به دولت شده است.

این دردی است که باید درمان شود و نسخه تجویز داخلی دارد نه خارجی، اگرچه تحریم های ظالمانه ایالات متحده فشار های مضاعفی به ایران وارد آورده است ولی مشکل گشای فشار های وارده باید توسط مسئولین تدبیر و انجام پذیرد نه اینک منتظر معجزه ای از سوی غرب باشیم.

انتهای پیام/

  گرانترین دروازه‌بانان تاریخ فوتبال

نظر سنجی

از سایت ما راضی هستید؟

View Results

Loading ... Loading ...
آگهی
آگهی