با ما ارتباط برقرار کن

آخرین اخبار

ارائه‌شده

در

روحانی: امسال سال انضباط دقیق دانش‌آموزان است؛ چیزی شبیه پادگان‌های آموزشی نیرو‌های مسلح

رئیس‌جمهور گفت: همان‌طور که در ماه‌های گذشته ثابت کردیم دوگانۀ «نان و جان» و دوگانۀ «سلامت و دیانت» ناصحیح است؛ امروز نیز همۀ ما و دانش‌آموزان و معلمان ثابت می‌کنیم که دوگانگی «سلامت و آموزش» و دوگانگی «خانه و مدرسه» نادرست است.

به گزارش اصلاحات نیوز؛ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در آیین آغاز سال تحصیلی جدید که به صورت ارتباط تصویری انجام شد، طی سخنانی اظهار داشت: همه ما در آزمون بزرگی قرار گرفته‌ایم تا وظیفه خود را به خوبی انجام دهیم. برای ما مهم است که در کنار زندگی، حیات و سلامت جامعه، روند علم و آموزش در کشور جریان داشته باشد.

وی افزود: همان‌طور که در ماه‌های گذشته ثابت کردیم دوگانه «نان و جان» و دوگانه «سلامت و دیانت» ناصحیح است؛ امروز نیز همه‌ی ما و دانش آموزان و معلمان ثابت می‌کنیم که دوگانگی «سلامت و آموزش» و دوگانگی «خانه و مدرسه» نادرست است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما سال تحصیلی را با دقت بیشتر در امر سلامت آغاز می‌کنیم، تصریح کرد: سلامت دانش آموزان همیشه یکی از دغدغه‌های آموزش و پرورش بوده و قبل از اینکه دانش آموزی وارد مدرسه شود، غربالگری‌هایی که انجام می‌شد به معنای دغدغه آموزش و پرورش برای سلامت دانش آموزان عزیز بوده و همیشه دغدغه آموزش دانش آموزان داشتند که با بهترین بیان، بهترین کمک آموزشی و با بهترین کتاب بتوانند نوجوانان و جوانان ما را به مقصد عالی‌شان که علم و دانش است، برسانند.

روحانی ادامه داد: این دقت‌ها امسال بیشتر خواهد بود و سلامت دانش آموزان به‌علت حضور یک دشمن طبیعی در جامعه یعنی «ویروس کرونا» با دقت بیشتری باید مد نظر باشد. این بار بر دوش پدران، مادران، خانواده‌ها، مدیران و معلمان سرافراز ماست.

وی با اشاره به اینکه امروز آموزش علم و دانش آغاز می‌شود تا بگوییم آموزش در کشور ما در سخت‌ترین شرایط تعطیل نخواهد شد، یادآور شد: ما در هشت سال جنگ تحمیلی و در روزهای سخت بمباران در شهرها آموزش را تعطیل نکردیم و دانش آموزان علیرغم سختی‌ها آموزش را انجام دادند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: امسال ضمن تبریک سال تحصیلی به دانش آموزان، معلمان، خانواده‌ها، محضر معلمین عزیز عرض می‌کنم که امسال رسالت و وظایف سخت‌تری بر دوش همه شما عزیزان و فداکاران صحنه علم و دانش و پیشرفت و تعالی کشور است.

روحانی گفت: هرکس معتقد است که آموزش باید تعطیل شود یعنی اینکه معتقد است پیشرفته کشور و رشد و تعالی نوجوانان و جوانان باید توقف پذیرد، در حالیکه آموزش توقف‌ناپذیر است. معلمان عزیز ما در سال جدید علاوه بر رسالت و وظیفه همه‌ساله‌ی خود، وظایف جدیدی را نیز بر دوش دارند که اولینِ آن، مسئله مقابله با ویروس کروناست؛ مدیر و معلم در مدرسه سنگین‌ترین بار را بر دوش دارند که البته همه‌ی دانش آموزان عزیز ما و خانواده‌های آنان نیز کمک خواهند کرد. مهارت آموزی دانش آموزان برای سلامت خود در شرایط کرونا یکی از وظایف مهم معلمان عزیز ماست یعنی قبل از آنکه هر درسی در کلاس آغاز شود، ستاد ملی کرونا و همه ما از معلمان عزیز می‌خواهیم که هر کلاس با توصیه بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی آغاز  شود و در هر کلاسی سوالات دانش آموزان در زمینه سلامت آنها و مقابله با کرونا محل بحث قرار گیرد، از این 35 دقیقه، قبل از آغاز هر کلاس 5 دقیقه آن به سلامت و اولویت سلامت اختصاص یابد.

وی بیان کرد: معلمان باید ضمن مهارت‌آموزی، آرامش را در دل دانش‌آموزان به‌وجود بیاورند، رفع اضطراب دومین مسئله‌ای است که بار آن بر دوش معلمان است، ایجاد اضطراب در جامعه، نگرانی در خانواده‌ها و ایجاد نگرانی در ذهن دانش آموز مانع از این می‌شود که بتواند با قدرت، آرامش و دقت کلاس‌های درس را پیگیری کند. از معلمان می‌خواهم که به دانش‌آموزان آرامش بدهند تا اضطراب در دل نداشته باشند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: اگر بهداشت را رعایت کرده و نظافت مدنظر باشد؛ ضدعفونی کلاس، ضدعفونی و شست‌وشوی دست‌ها، استفاده‌ مداوم از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی می‌تواند ما را از این بیماری مصون بدارد.

روحانی خاطر نشان کرد: آموزش در سال جدید تحصیلی سبک و سیاق جدیدی به خود می‌گیرد و کوتاه و خلاصه کردن آموزش و کپسولی کردن آن سومین وظیفه‌ای است که امسال بر دوش معلمان عزیز است. آموزش با بهترین و شیواترین بیان در کمترین زمان، اساس آموزش امسال است؛ آموزش امسال با سال‌های دیگر متفاوت است.  معلمان ممکن است مجبور شوند تا برخی از تکالیف که قبلا دانش‌آموز در کلاس انجام می‌داده را به خانه محوّل کنند تا آن تکالیف در خانه انجام شود، پدران و مادران باید کمک دانش آموزان باشند که البته همیشه بوده‌اند ولی امسال باید این‌کار را انجام دهند. ممکن است کلاس‌ها در مدارسی برای دانش آموزان به علت جمعیت کلاس و لزوم فاصله‌گذاری یک روز در میان باشد، باید وسایلی فراهم کنیم که دانش آموز در روزی که در مدرسه حاضر نیست، از طریق فضای مجازی در کلاس حضور داشته باشد.

وی در ادامه گفت: این هنر ماست تا همه دانش آموزان در مدرسه همه روزه یا به صورت فیزیکی و یا از طریق مجازی در کلاس درس حضور داشته باشند، کلاس به طور برخی در خدمت معلم و در مدرسه و برخی هم در منزل از طریق فضای مجازی از طریق صداوسیما به طور کامل برگزار می‌شود. این سال تحصیلی، سالی ویژه در امر آموزش است و معلمان و مدیران مدرسه موضوع سلامت دانش آموزان و فرزندان را به عنوان اولویت نخست خود قرار دهند. اگر شبهه‌ای در سلامت دانش‌آموز وجود دارد، او را به منزل برگردانند و اگر اعضای خانواده‌ای به کرونا مبتلا شده‌اند، حق ندارند فرزند خود را به مدرسه بفرستند؛ همان‌طور که خودشان هم باید دو هفته قرنطینه باشند، فرزندان‌شان نیز باید در خانه قرنطینه شوند و با استفاده از رادیو، تلویزیون و فضای مجازی از کلاس و آموزش بهره ببرند.

رئیس‌جمهور هم‌چنین با بیان اینکه سال تحصیلی جدید با تمام سال‌های تحصیلی یک قرن گذشته متفاوت است، تصریح کرد:  سالی که اتفاقا به پایان قرن متصل می‌شود و نیمی از آن در سال 1400 است و قرن پانزدهم هجری شمسی آغاز می‌شود. سال تحصیلی جدید با شیوه و دقت جدید، با ایثار و فداکاری بیشتر با نظم و انضباط بیشتر برگزار خواهد شد.

روحانی اظهار داشت: امسال سال انضباطِ دقیق دانش آموزان است؛ چیزی شبیه به پادگان‌های آموزشی نیروهای مسلح؛ انضباط همیشه در کلاس‌ها و مدرسه یک اصل بوده ولی امسال اصل مهمی است، یعنی دانش‌آموز حتما باید فاصله را رعایت و در ورود و خروج با تراکم و ازدحام نباید مواجه شود. دانش آموز در مسیر راه از خانه تا مدرسه و بالعکس باید اصول بهداشتی را مراعات کند، پس امسال سال نظم و انضباط دقیق برای دانش آموزان عزیز است که این می‌تواند برای آینده زندگی و ادامه رشد جامعه  ما بسیار موثر باشد.

رئیس‌جمهور که هرساله در آیین آغاز سال تحصیلی پرسشی را از دانش آموزان با عنوان «پرسش مهر» مطرح می‌کند، امسال نیز این پرسش را برای جامعه 14 و نیم میلیون نفری دانش آموزان این‌گونه مطرح کرد: سوال من از همه دانش آموزان که امروز آغاز سال تحصیلی خود را جشن می‌گیرند، این است که چگونه باید برای مقابله با ویروس کرونا به اعضای خانواده خود، همکلاسی‌ها،   مدرسه و دوستان یاری و کمک کنید؟ امیدوارم بهترین پاسخ‌ها را از طرف دانش آموزان عزیز دریافت کنیم.

انتهای پیام/

  تلاش ارتش برای برقراری پل های شناور در منطقه سیل زده جنوب اهواز
آگهی
آگهی